Kastamonu kadınının kutsal isyanı

Kastamonu için önemli günlerin olduğu bir gerçek. Büyük Atatürk’ün Şapka İnkılâbı’nı burada gerçekleştirmesi, İnebolulu kayıkçıların yazdığı destan, Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiğimiz büyük yararlılık bunlardan yalnızca birkaç tanesi.

10 Aralık Salı günü, Kastamonu kadınının yazdığı bir diğer efsane günü kutlayacağız. İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100’üncü yıldönümü… Kutlu olsun!

Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü büyük olan Kastamonu’nun tarihin sayfalarına altın harflerle yazdığı ve Şerife Bacılar, Halime Çavuşlarla simgeleşen Kastamonu kadınının imza attığı bu gurur dolu başkaldırının 100’üncü yıldönümü, kutlu olsun!

Bugüne özel elbette birçok etkinliğimiz de olacak ancak en çok ilgimi çeken Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi’nin düzenleyeceği Milli Mücadele ve Kastamonu Sergisi oldu.

Küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar’ın, tasarımını Cubis Art İstanbul’un, kurulumunu ise İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nün yapacağı sergi, 9 Aralık – 10 Ocak tarihleri arasında Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi’nde gezilebilecek. Kaçırmayın derim…

  • ••

Polis Müdürü Halit Bey’in eşi Zekiye Hanım önderliğinde  7 memur ve asker eşinin düzenleyip 3 bin civarında Kastamonu kadınının düzenlediği İlk Türk Kadın Mitingi’ne Kastamonu kadınları olarak en çok da bizim sahip çıkmamız gerek. Aldığımız bu bayrağı, layıkıyla taşımak ve ilerletmek dileğiyle…

  • ••

 

Oylar Semih Yüksel’e

Anadolu Ajansı’nın Abana muhabiri arkadaşımız Semih Yüksel, yine olağanüstü bir fotoğrafla ajansın düzenlediği ‘Yılın Fotoğrafı’ yarışmasına katıldı. Semih, “Spor” kategorisinde “Rüzgar sörfüyle dünya turu” başlıklı fotoğrafıyla 750 bin fotoğraf içerisinden 50 seçkin fotoğraf arasına katılmayı başardı.

Bizim amacımız, daha önce tattığı “Birincilik” unvanına yeniden sahip olması. Semih, desteklerinizi bekliyor ahali. Yapacağınız tek şey, ajansın internet sitesinden oyunuzu kullanmak…

 

 Gözde MINIK