“Kastamonu küresel aktör haline gelecek”

  • Başkent’te Kastamonu Günleri etkinliğinin bilgilendirme toplantısında konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu’yu küresel bir aktör haline getireceklerini söyleyerek, “Esnaf ve sanatkarlarımıza katkı için üniversitemiz ile birlikte çalışacağız. Orada bilgi var, inovasyon var, yenilik yapacak zekalar var. Esnafımızda ise tecrübe var, atölye var, iş gücü var. Esnaf ve üniversite birlikte çalışmalı. Çin’deki adam ürettiği kurşunkalemi, magneti, ahşap tencere altlığını, sebze doğrama tahtasını, plastik sepeti bize satıyorsa bizde ürettiklerimizi Avrupa’ya, Asya’ya satarız” dedi.

 

Başkent’te Kastamonu Günleri bu yıl 14-17 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 15’ncisi düzenlenecek olan etkinliklerle ilgili olarak dün bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kastamonu Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen toplantıda Belediye Başkanı Tahsin Babaş, üzerlerine düşen görevi yeniden yapacaklarını belirtti.

Başkan Tahsin Babaş, “Kastamonu Günleri etkinliklerinin tümüne hiçbir ücret talep etmeden esnafımızı götürdük. Esnafımızın; nakliye ücreti veya stant ücreti gibi bir derdi olmadı. 4 yılda 12 etkinlik düzenledik. Yaklaşık 3 milyon lira destek sağladık. Belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve sponsorlarımızın katkılarıyla bu rakamları karşıladık. Uzun yıllar ticari meyvelerini toplayacağımız büyük işler yaptık. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı fuarlara da katılarak, turizmimizin, ekonomimizin gelişmesi için canla başla çalıştık” dedi.

Kastamonulular’ın üretimde yer alması adına bazı projelerinin de olduğunu ifade eden Tahsin Babaş, “Devlet Malzeme Ofisi’nin yapısı değişecek. Bugüne kadar esnafın ürettiği ürünler burada satılmıyordu. Hükümetimiz bunu değiştirdi, artık esnaflarımız, KOBİ’lerimiz ürettiklerini DMO aracılığıyla Türkiye’nin her yerine ulaştıracak. Biz belediye olarak burada köprü olacağız. DMO ile görüşmelere başlıyoruz. Bugüne kadar ilimizde helvayla ilgili çeşitli inovasyonlar yapıldı. Ama diğer ürünlerimizle ilgili böyle bir hamle çok fazla yok. Burada üniversitemizle, ziraat odalarımızla, ülkemizdeki tekno parklarla yapacağımız çalışma doğrultusunda ilimizin yöresel ürünlerine ne gibi bir yenilik yaparak daha kıymetli hale dönüştürebiliriz bunu arayacak, AR-GE’sini yapacak ve bulacağız. Bir ticaret portalı oluşturmak istiyoruz.  Bu oluşturacağımız portal ile tüm ürünlerimiz buraya konulacak ve buradan pazarlaması sağlanacak. Belediye güvencesiyle ilimiz esnaf ve sanatkarları Türkiye’ye hatta dünya ile ticaret yapacak” dedi.

  1. Başkent’te Ankara Günleri’nde aynı sistemin yine devam edeceğini ve desteklerinin bu yıl da süreceğini aktaran Tahsin Babaş, Belediye olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da aktardı.

Açıklamalarında Kastamonu’yu küresel aktör haline getireceklerini de söyleyen Tahsin Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve sanatkarlarımıza katkı için üniversitemiz ile birlikte çalışacağız. Orada bilgi var, inovasyon var, yenilik yapacak zekalar var. Esnafımızda ise tecrübe var, atölye var, iş gücü var. Esnaf ve üniversite birlikte çalışmalı. İkincisi devlet sadece Ankara demek değil. Yeni sistemle birlikte artık devlet her yerde etkin olacak, üretim planlayacak, üretene destek olacak. Artık bizim bir ayağımız Ankara’da, Ankara’nın bütün imkanları Kastamonu’da olacak. Ankara’da devlet kurumları ile birlikte çalışarak Kastamonu’yu küresel aktör haline getireceğiz. Dünyanın küçüldüğü, ticaretin değiştiği, şehirlerin ülkelerin önüne geçtiği çağda yaşıyoruz. Singapur, Hong Kong, Dubai yüz ölçüm olarak Kastamonu’dan büyük değil. Çin’deki adam ürettiği kurşunkalemi, magneti, ahşap tencere altlığını, sebze doğrama tahtasını, plastik sepeti bize satıyorsa bizde ürettiklerimizi Avrupa’ya, Asya’ya satarız. Kendir mesela Kastamonu için bayram müjdesi gibi bir şey. Eskiden biz kendirin sanayisini kurmuştuk. Taşköprü ve Kastamonu’ da fabrikalar atölyeler vardı. Şimdi bunlar yeniden açılacak. Dünya plastikten kaçıyor. Pek çok plastik ürünün yerini kendirden üretilenler alacak Kastamonulu esnaflar, KOBİ’ler için yeni bir dünya demek, yeni iş fırsatı demek. Yeter ki kapımıza gelen fırsatlara kapılarımızı açalım. Her güne yeni bir gün diye başlamalı, yarışı kazanacağımıza, Kastamonu’yu marka bir şehir, büyük bir ekonomi yapacağımıza inanalım. Ben inanıyorum. Yürekten inanıyorum. Sizlere bütün ruhumla güveniyorum”