Kastamonu Lezzet Durakları-12 Isbanın Yeri.

Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil. (Ben Sweetland)

Kastamonu et ekmeğinde tüm çeşitlerin ve geleneksel lezzetlerin harmanlandığı bir yer Isbanın Yeri.

Hisarardı Mahallesi’nde Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi No:136’da hizmet vermeye başlayan işletmenin bir şubeside Olukbaşı’nda ancak burası bambaşka bir görsellik sunuyor misafirlerine, ustaca tefriş edilmiş oldukça fazla emek verildiği hemen belli oluyor.

Görselliğin yanında hünerli ellerden çıkan lezzetler sizi mekana çağırıyor.

Isbanın anlamını da merak ediyoruz ve öğrenmek üzere işyeri sahibi Alparslan Yaşar ile sohbet ediyoruz.

Siz bu mesleğe ne zaman başladınız diye soruyorum başlıyor anlatmaya;

“Benim babamın babası yani dedem hamurger olarak çalışmış. Topcuoğlu’nda bir kara fırın varmış orada hamur yoğurucu olarak çalışmış aynı zamanda iyi bir kıtıklı sıva ustasıymış bizim aslında hamurla bir işimiz olmadı. Daday’da Ziraat Bankası karşısında bir bina yaparken o zamanlar inşaatta çalışan işçilerin karnını doyurmak için malzemesini biz hazırlar ekmek yapımı için Memişlere götürürdük iç malzemesini dışarıdan getirenlere Memiş çok kızar fırın küreğinin sapı ile vururdu. Bizde kendimiz yapmaya karar verdik. Binanın bir bölümüne fırın yaptık böylece başlamış olduk.

Biz hamur işini hiç bilmezdik ama rahmetli Hakkı usta bize öğretti, esas Memişlere de öğreten Kelebek Mahallesi Muhtarı Hakkı Çevik.

2001’de Allah nasip etti bu işe başladık, ilk başta çok zorlandık ama başımızda bu işi bize öğreten Hakkı Usta vardı ve bu işi severseniz yaparsınız derdi, bizde işimizi çok sevdik ve başardık.

2003’de Daday’da çay bahçesini de açtık ekmek yapmaya orada da devam ettik, daha sonra ilçedeki işimizi Aliş’lere devrettik. 2007’de Kastamonu’da Olukbaşı’nda ve Salı Pazarı’nda işyerimizi açtık.

Isba’nın manası Arapca ve Farsca’da “Aç doyuran” demekmiş, bunu bize İlahiyatcı bir akrabamız söyledi, Daday’da bize Isbalar derlerdi ama manasını bilmezdik öğrenmiş olduk.

Nasip oldu burayı da arkadaki ahşap bina ile birlikte aldık. Üç yıl önce almıştık ancak yeni açabildik. Burayı açana kadar çok emek verdik. Arkadaki ahşap binayı restore edip belki bir konaklama tesisi olarak hizmete açabiliriz diye düşünüyoruz.

İşimizden çok memnunuz ve Daday’da yapılanlardan hiçbir farkı yok, bunu bize gelen misafirlerimizin yorumlarından anlayabiliyoruz.

İşyerimizde sabah kahvaltı veriyoruz. Her gün 2 çeşit çorba, kaşık helva, mantı ve cevizli eriştemiz var, etli, mantarlı, ıspanaklı, yoğurtlu, pastırmalı, patatesli, çökelekli saçta yöresel ekmek çeşitlerimiz ve elma eğşimiz var.”diyerek kendini ve işini anlattı.

Lezzetiyle, servisiyle, ikramı ve Şeyh Şaban-ı Veli Caddesine yakışan ambiansıyla oldukça iddialı Isbanın yeri.

 

İş keyfi engeller ama farklı keyifler getirir. (William Feather)

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu