Kastamonu Lezzet Durakları-14: Susak Börek

Ticaretin sadece iki basit işlevi vardır; pazarlama ve yenilik. (Peter Drucker)

Kastamonu sokaklarını dolaşırken bazen hangi lezzetlerin nasıl karşınıza çıkacağını kestiremiyorsunuz.

Aktekke Mahallesi Erturan Sokak Büşra Apartmanı altı 19/A’da karşıma Kastamonu’nun artık marka olmuş bir lezzet durağı çıktı. Kastamonu Emniyet Müdürlüğü giriş kapısının tam karşısındaki sokakta, bir tarafı ise eski Ticaret Meslek Lisesi yeni adıyla Sepetçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi girişinin hemen karşısındaki cadde üzerinde yer alıyor Susak Börek.

Susak Böreğin kartvizitinde aynen şu satırlar yer alıyor: “Dünyada hiç kimse hiçbir şeyi daha kötü yapmadan daha ucuza satamaz; bu nedenle bir malın sadece fiyatına bakmak bazı hileleri kabul etmek demektir.”

Susak kelimesinin manası, susamış olan, susayan ve su kabağından yapılmış veya ağaçtan oyulmuş maşrapa demekmiş.

İşletme sahibi Tahir Altıkulaç ile Susak Börek’te sohbet ediyoruz.

“Karayolları’ndan 2001 yılında emekli oldum. Aynı yıl Eylül ayından itibaren bu işe başladık ve devam ediyoruz. Sadece bu adrese gelmeden önce bir yıla yakın bir boşluğumuz oldu, önceki işyerimiz Kışla Parkındaydı.

2007 yılında Ankara’da Keçiören Belediyesi ile Konak Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği bir Hıdırellez Şenliği vardı, o şenliklere katıldık. Yarışmalar düzenlendi ve bizim su böreğimiz orada Türkiye birincisi oldu. Havalimanının bulunduğu yerde eskiden Turizm Eğitim Merkezi vardı orada Kastamonu tatlıları yarışmasında kaşık helvamız ikinci oldu. Bir ablamızın baklavası birinci olmuştu.

Kaşık helvamızın ikinci olduğu tarih 1995 veya 1996 yıllarıydı. O zaman daha işletmemizi açmamıştık eşim kaşık helvasını evde yapıp yarışmaya katılmıştı. Zaten eşim helva, su böreği gibi ürünleri evde yapıyor, dışarı satıyorduk.

Aynı şekilde aynı lezzette yapmaya devam ediyoruz, imal ederek sunduğumuz tüm ürünlerde iddialıyız.

Su böreğimiz beyaz peynirli ve kaşar peynirli, siparişe göre kıymalı yapıyoruz. Kol böreği imalatımız var. El yapımı yine kendi imalatımız erişte ve tatar hamuru açıyoruz. Kendi imalatımız olan erik, şeftali, kuşburnu marmelatlarımız, elma pekmezi ve elma ekşisi (eğşi) var ve bunları perakende olarak satıyoruz.

Dışarıdan ürünlerimize yoğun bir talep var. Türkiye’nin her yerine gönderebiliyoruz, hatta paketlerimizin üstünde “Kastamonu’dan Türkiye’ye yayılan Lezzet” ibaresi bulunmaktadır.

Bandumalık serme ekmeği, katmer, tahinli çörek, lavaşlarımızı büyük marketlere veriyoruz.

Ev usulü et ekmeği, patatesli, çökelekli çeşitlerimiz, soğuk içeceklerin yanı sıra Kastamonu’ya özgü eğşimiz de var. Kahvaltımız yok ancak hergün bir çorbamız çıkıyor.

Tüm ürünlerimiz imalathanemizde, işinin ustası Kastamonulu bayanların hünerli ellerinden çıkıyor. Sipariş telefonumuz 0366 212 94 24 ve 0532 483 31 92.

Müşterilerimiz bizi tanıdığından, ara caddede olmamız çok etkilemedi bizi. Ama kiralar biraz makul olsa ana caddede olmak isterdik…”

  • ••

Ticaretin ruhu; doğruluk, emniyet, yaşanan devri idrak, müşteriye karşı nazik ve terbiyeli davranmaktır.

Bu hususların birinde kusur eden, ticaretin ruhunu hırpalamış, dolayısıyla da kendi kazanç yollarını tıkamış olur.

(Prof. Dr. Hamdi Döndüren)

 

Fotoğraflar ve Yazı: Bülend Çadırcıoğlu