Kastamonu Lezzet Durakları-19: Hanımeli Restaurant

Güzel bir yemek yemeden iyi düşünebilen, sevebilen ya da iyi bir uyku çekebilen kimseyi tanımadım. (Virginia Woolf)

Tarihi ile kültürel mirasıyla ülkemizin en güzel şehirlerinden biri olan Kastamonu’da lezzet duraklarını aslında hepimiz az çok biliriz.

Özellikle yöresel yemekler yapan birçok yerler var, farklı yemekler yapan restoranlar var, hepimizin bildiği bu restoranların yanı sıra birçoğumuzun bilmediği restoranlarda bazen öyle bir yerde öyle bir zamanda karşınıza çıkıveriyor ki, çarşı içinde kalabalık olan caddelerdeki restoranlara lezzet açısından kafa tutar gibiler.

Eski Sanayi Sitesinde, Rüya Düğün Sarayı ve Katar Plaza’nın hemen arkasında, bir zamanlar Halk Bankası Şubesi olarak bildiğimiz binada rastladım bu lezzet durağına.

Sanayi Sitesindeki bu restorana girdiğimde kadın müşterileri de vardı. Mutfak çalışanlarının birçoğu da işletmecisi gibi kadın ve içerideki yemeklerin lezzetine kadın elinin değdiği açıkça belli oluyor.

Zaten kadınların zekası ve tecrübesi ön plana çıktığında inanılmaz lezzetler ortaya çıkabiliyor.

Hanımeli Restaurant’ın işletmecisi Nermin Şenve eşi Mustafa Şen’den Lezzet Durakları listemize kattığımız Hanımeli Restaurant hakkında bilgiler alıyoruz.

Şöyle anlatıyorlar:

“Burayı 2013 yılında açtık, daha önce Belediye tamirhanesinin arkasında küçük bir dükkanımız vardı.

Sabah 04:00-04:30 arası dükkanımızı açarız, saat 6:00’da tüm yemeklerimiz hazır hale gelir, öğleden sonra 15:00 gibi yemeklerimiz biter.

Günde sekiz on çeşit yemek çıkarıyoruz. Yaz döneminde 14 çeşide kadar çıkabiliyor. Hergün dört çeşit çorba mutlaka çıkıyor.

Tas kebap, arnavut ciğer, kıymalı yumurta, sulu yemekler ve sebze yemekleri, bizim caba dediğimiz güveç… Değişik günlerde, fasulye, barbunya, nohut yapıyoruz. Hergün gelen çok sayıda sabit müşterimiz var, devamlı aynı yemekler çıkarsa bıkarlar. Biz de değişik yemekler yapıp müşterilerimizi memnun etmeye çalışıyoruz.

Dışarıya servisimiz var, yakın çevredeki esnaflara tabakta servis ediyoruz; uzak olursa yemeklerin soğumaması için sefer tası ile yemeğini gönderiyoruz.

Anlaşmalı yemeklerini gönderdiğimiz üç büyük alışveriş merkezi var.”

Nermin Hanım ve Mustafa Bey, “Burada Lezzet Konuşur” diyorlar, sloganlarını da bu şekilde belirlemişler.

Menülerine ve kapının önüne astıkları pankarta baktığımda fiyat konusunda da sloganları kadar iddialı olduklarını gördüm.

Bazen mekanlar, bazen mekan içindeki lezzetler, bazen de hepsi birden konuşulur. Tarihi bir yer değil, eski bir Kastamonu evi de değil, bildiğimiz Sanayi Sitesi’nde hizmeti ve lezzeti ile listemizin üst sıralarında yer alabilecek tam bir esnaf lokantası Hanımeli Restaurant.

Sanayi esnafı hariç Kastamonu’nun dört bir yanından buraya yemek yemeye geliniyorsa bunun nedenleri olmalı. Lezzet, hizmet ve fiyat bu nedenlerin başında geliyor.

•••

“Dünya gözü ile bakan yüzü, gönül gözü ile bakan özü görür.” (Hz.Mevlana)

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu