Kastamonu Lezzet Durakları- 21: Çağlayan Pide

İşini sevmeyeni işi de sevmez. (William Hazlitt)

Son zamanlarda ulusal basına da yansıyan benim pastırmam senin pastırman derken pastırma yapan bütün şehirler kendilerini en iyi pastırma üreticisi ilan ettiler.

Tabi ki Kastamonu Pastırmasının yerini hiçbirisi tutmaz, ince kesilmesinden, Taşköprü sarımsağının eşsiz aromasından tutun da birçok nedenlerden dolayı bizim pastırmamızın lezzeti daha farklı.

Ben burada pastırmamızın üstünlüğünden bahsetmeyeceğimbu abesle iştigal olur. Pastırmalı ekmekten bahsetmek istiyorum.

Eskiden belirli mevsimlerde çıkardı Pastırma ve çıktığında da çemensiz pastırmadan yapılan kendine özgü ekmek için fırınların önünde uzun kuyruklar oluşurdu. Artık 12 ay pastırma üretiliyor ve bu muhteşem lezzeti her zaman yaptırma tatma imkanıvar.

Aslında pastırmalı ekmeğin pastırmasını hemen alıp yaptırıyoruz veya bunu yapan restoranlarda yiyebiliyoruz. Çemensiz pastırma, soğan ve baharatları bir gün önceden alıp, bu lezzetin büyük bir aşkla birbirleriyle harmanlanarak bir sonraki gün fırına pişirilmek üzere götürüldüğünde lezzet şöleni daha farklı oluyor.

Herkesin kendine göre bir damak lezzeti var bu nedenle çemenli pastırmadan da yaptıranlar oluyor.

Bu haftaki Lezzet Durağımız Çağlayan Pide, pide çeşitleri ile ilgili ne yemek istiyorsanız hepsini yapıyorlar, iç harcını ister dışarıdan alın, ister evinizde hazırlayıp getirin lahmacun, pastırmalı, patatesli, etli farketmiyor nasıl isterseniz o şekilde hazırlanan lezzetler odun ateşli fırında nar gibi kızartılıp size servis ediliyor.

Çağlayan Pide işletmecisi Recai Kayalaroğlu ile yoğun iş akışı içinde biraz söyleşi imkanını bulduk.

“Kastamonu’luyum, Askere gitmede önce başladım 30 yıldır bu işin içindeyim.

Birkaç fırında çalıştım daha sonra burayı açmak nasip oldu ve 15 yıldır burada kendi işyerimde çalışıyorum.

İşlerim çok iyi çok güzel şükürler olsun. Daha çok esnaflar ve öğrencilerden talep var, Yoğunluktan memnunum, işinizi severek yaparsanız yorulmuyorsunuz.

Çağlayan Pide’nin sahibi Recai Kayalaroğlu ile pastırmalı ekmek ve lahmacunları yaparken bu kadarcık sohbeti bile yemek saati olmamasına rağmen yoğunluktan zor gerçekleştiriyoruz.

Usta ellerde yapılanodun fırınından çıkan lezzetli bir ürün istiyorsanız Hepkebirler Mahallesi İç Terziler Sokak No:10’da (Halk Bankası’nın yan sokağı) bulunan Çağlayan Pide’ye mutlaka uğramalısınız.

Bu dar sokakta fiyatları gayet makul bir mekan, güleryüzlü hizmet anlayışı ile uğranılması gereken bir lezzet durağı.

İş hayatındaki en can alıcı nokta hizmet etmek için beslenen dürüst duygudur. (George Eberhard)

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu