Kastamonu Lezzet Durakları – 30 Ulugöl Kebap ve Pide Salonu

Yönetmek sadece başkalarını motive etmektir. (Le Lacocca)

İskender denildiğinde aklımıza Bursa gelir. Tabi ki renkler ve zevkler tartışılmaz ancak işyerini genişletmeden, lezzetini geliştirerek Cumhuriyet Caddesi No: 19’da 1986 yılından beri damak lezzetine düşkün insanların uğrak yeri olan Ulugöl Pide ve Kebap Salonu bu haftaki lezzet durağımız oldu.

Kısaca İskender yemek için Bursa’ya falan gitmenize gerek yok. Ulugöl’de bol tereyağlı, mis gibi sosu ile İskender kebabın birbiriyle harman olduğunda lezzeti sizleri zaten başka diyarlara götürecek cinsten.

Kebapçı pidesi kendi imalatları ve bu tarz yemeklere ayrı bir tat katıyor.

Sadece İskender kebap değil ızgara çeşitleri, lahmacun ve pide çeşitleri baş döndürücü tatlardan.

Bazen sıra beklemek zorunda kalabiliyorsunuz zira işyerini genişletmemişler bunun sebebi olarak ta 50 kişiden fazla müşteri kabul eden yerlerin biraz daha fabrikasyona döndüklerini belirtiyor işyeri sahibi Ahmet Çerkezoğlu ve devam ediyor.

“ 1986 yılının Nisan ayında Uludağ ismiyle açtık ve bu isimle 16 yıl devam ettik. İstanbul ve Ankara’da da patentli bu isim vardı. Sahipleri, Türkiye genelinde Uludağ ismini kullananlara dava açtılar. 45 kişi kadar Uludağ ismini kullanan vardı. Ben daha fazla sıkıntı olmaması için Ulugöl ismine çevirdim ve patentini aldım davamı da devam ettirdim ve üç sene sonra patentteki Uludağ ismini kullanma sahibi oldum. Zira onlar 1985’de patentini almışlar ben 1986 yılında dükkanı açmışım ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış ve kazanılan hak geri alınamaz diye mahkemeyi kazandım. Şu an Uludağ ismini de kullanabiliyorum mahkeme kararım var. Ancak ismini değiştirdim ve mahkeme sırasında Ulugöl olarak devam ettik, tekrar karışıklık olmaması için Ulugöl olarak devam ettik ve bu zamana kadar geldik.

İşimi büyütmeyi hiç düşünmedim. Çok araştırma yaptım, leziz ve güzel yemeklerin 50 kişinin üstüne çıkmaması konusunda fikir edindim. Hakikaten kişi sayısı arttıkça hareket hızlanıyor ve biraz fabrikasyona dönüyor o şekle sokmadan daha samimi ve lezzetli bir şekilde sunum yapabiliyorsunuz kişi sayısının artırılmasının sınırı yok.

Pideyi el ile açıyoruz merdane kullanmıyoruz ve kepekli çalışıyoruz. Bu konuda da iddialıyız.

Etimizi kendimiz işliyoruz, kesildikten sonra bütün olarak alıyoruz ve etimizi kendimiz işliyoruz. Bir gün öncesinden ertesi günün etleri hazırlanıyor. Bütün parçalar ayrılıyor kıyma, kuşbaşı, döner hepsi çıkacak ürünlere göre işlenip hazır hale getiriliyor.

Kendim işimin ustasıyım, üç dönercim iki pidecim var tek kişiye de bağımlı değilim. Hep mutfaktayım beni kasanın başında göremezsiniz. İşi de işimi de severim.

Çok kişi buranın patronu olarak Osman’ı bilirler. Ben çok ortalıkta olmak istemiyorum.”

Diyerek işini ve işyerini anlattı, Ahmet Çerkezoğlu.

Hakikaten kendisi ile sohbet edebilmek için uzun süre beklemek zorunda kaldık.

Aslında başarının başka bir sırrı ise çok uzun süredir yanında çalışan personelleri, Ulugöl’ün Müdürü Osman Yeyit 33 yıldır, dönerci ustası Mehmet Katırcıoğlu 30 yıldır, Şef Garson Kamil Yeyit ise yine 30 yıldır bu mekanda çalışıyorlar.

Bunca senedir çıkan ürünlerin lezzetinin aynı kalmasının bu birliktelikte önemli bir payı var.

Kendi imalatları lezzetli pide üzerinde, et, yoğurt, özel sos ile mis gibi tereyağlı bir İskender yemek istiyorsanız buraya mutlaka uğramalısınız.

Özlediğiniz lezzetleri tatmak ve damaklarınızı şenlendirmek için Ulugöl Kebap ve Pide Salonu sizleri bekliyor.

Çabukluğu iş başında geçen zamanla değil, işin ilerlemesiyle ölçmek lazımdır.(F. Bacon)

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu