Kastamonu pilot il oluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından sokak hayvanlarına yönelik olarak geliştirilen projede Kastamonu pilot il oluyor.

Kastamonu ziyareti sırasında Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile görüşen ve sokak hayvanlarının korunması ve kontrollü üremelerinin sağlanması konusunda Kastamonu’nun pilot il olması için talimat vererek gerekli incelemelerin yapılmasını isteyen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından görevlendirilen Bakanlık yetkilileri dün kentimize geldi.

Babaş ile birlikte Kastamonu Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevini ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altuğ ve Hayvanları Koruma Şube Müdürü Özcan Yaman, buradaki ziyaretlerinin ardından Belediye Toplantı Salonu’nda İlçe Belediye Başkanlarının da katılımı ile geniş çaplı bir değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

Proje ile ilgili konuşan Babaş, “Sokak hayvanları konusunda hiç kimseyi mağdur etmeden, herkesin memnun olacağı bir şekilde nasıl bir çalışma yapabiliriz diye bir araya geldik. Biz öncesinde bir çalışma yaptık. İl merkezi başta olmak üzere ilçelerimizdeki ve köylerdeki muhtarlarımızı aradık ve bir envanter çıkardık. Yani şuanda sahipli ve sahipsiz sokak hayvanı açısından sayı nedir? Bunu bir liste halinde çıkardık. Şuanda 10 binin üzerinde sahipli ve sahipsiz köpek var. İlçeler, köyler ve merkez dahil olmak kaydı ile biz buna maksimum 15 bin, minimum ise 10 bin diyoruz” diye konuştu.

‘ORTAK KANI KISIRLAŞTIRMA’

Sokak hayvanlarının kayıt altına alınması gerektiğini ifade eden Babaş, “Bu işin ilmini ve bilimini yapan kişilerce varılan ortak kanaat öncelikle sokak hayvanlarının üremelerinin durdurulmasıdır. Biz öncelikle bu işi yapacağız. Yani sokak hayvanları başta olmak üzere kısırlaştırma çalışması yapacağız. Sabah yapmış olduğumuz istişarelerde de Sayın Daire Başkanımızın da aynı düşüncede olduğunu gördüm. Ben merkezde çok geniş kapsamlı bir kısırlaştırma ünitesi kurmamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

BAKAN’IN TALİMATI

Yaban Hayatı Daire Başkanı Cihangir Altuğ ise yaptığı konuşmada; “Sabah Kastamonu Belediyesi’nin bakımevinde incelemelerde bulunduk. Burada dört dörtlük bir bakımevi inşa edilmiş. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Dolayısıyla burada böyle bir imkân varken de bu tesisi biraz daha genişletilip, geliştirip daha etkin olarak kullanalım. Zaten Sayın Bakanımız Kastamonu ziyareti esnasında Kastamonu’daki barınağı güçlendirelim ve tamamını biz finanse edelim diyerek talimatını verdi. Bakanlık olarak beş temel ilke çerçevesinde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bunlar; aşıla, kısırlaştır, işaretle, kayıt altına al ve sahiplendir. Bunun yapılması için mutlaka barınakların ve barınaklarla birlikte kısırlaştırma ünitelerinin bilimsel ve teknik altyapılarının tamamlanmış bir şekilde olması gerekir” diye konuştu.