“Kastamonu unvanını layıkıyla taşıdı”

  • Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) 36.Dönem Daimi Konseyi toplantısı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla gerçekleşti. Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesi adına TÜRKSOY’un 25 yıldır başarılı bir misyon üstlendiğini ifade eden Bakan Ersoy, Kastamonu’nun ise 2018 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını layıkıyla taşıdığını söyledi.
  • Belediye Başkanı Tahsin Babaş da toplantıda TÜRKSOY’dan 2019 yılını Şeyh Şa’ban-ı Veli Yılı olarak ilan edilmesini beklediklerini ifade ederken, Vali Yaşar Karadeniz ise “2018 yılı içerisinde gönüllerde hoş bir kapı araladık ise ne mutlu bize. 70’in üzerinde etkinlik gerçekleştirip, 1 milyondan fazla kişiyi misafir ettik. Kastamonu kendi kültürü ile yeniden buluştu” dedi.

 

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) 36.Dönem Daimi Konseyi toplantısı bugün Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da katılımıyla Kurşunlu Han Otel’de gerçekleşti.

TÜRKSOY üyesi ülkelerden kültür bakanları ve uluslararası kuruluşların temsilcilerinin de katılımıyla gerçekleşen toplantıda Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesi adına gayretle çalışan TÜRKSOY’un üstlendiği bu misyonu 25 yıldır başarıyla yerine getirdiğini söyledi.

“Kastamonu’nun ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ unvanını 2018 yılında layıkıyla taşıdığını da gururla belirttiğini ifade eden Bakan Ersoy, “Türk kültürünün yaşandığı şehirlerde köklerimizden gelen değerlerimizin korunduğu müstesna şehirlerimizden biri Kastamonu. Şehrin tarihi paleolitik döneme kadar uzanmakla birlikte birçok devletin egemenliğinden sonra 1084 yılından beri Türk şehri olan Kastamonu, özellikle Osmanlı Devleti döneminde önemli bir sancak olmuştur. Kastamonu, Türk şehir kültürünün canlı şekilde yaşandığı, otantik yönünü korumuş olan bir şehir. En eskisi yaklaşık 800 yıllık olan tarihi yapıları günümüzde hala kullanırken, Kastamonu halkının geçmişle bağını da canlı tutmaktadır” dedi.

Eskişehir’in de 2013 yılında Türk Dünyası Kültür Başkenti olduğunu hatırlatan Bakan Ersoy, “Türk halkları kültür şöleninin bir yenisinin daha burada, eşsiz Kastamonu’muzda hayata geçirilmesi, bu bakımdan önem taşımaktadır. Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Kastamonu Valiliği ve belediyenin önemli katkıları ile güzel vatanımızın tarihi kentlerinden Kastamonu’nun ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ unvanını layıkıyla taşıdığını gururla belirtmek isterim” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasında şunları ifade etti:

“2018 yılı Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Belediyesi’nin önemli katkıları ile güzel vatanımızın tarihi kentlerinden Kastamonu’nun ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ unvanını layıkıyla taşıdığını gururla belirtmek isterim. Bu vesile ile tüm yıl boyunca süren etkinliklerin gerçekleşmesinde emeği ve katkısı olan herkese de teşekkür ediyorum. TÜRKSOY’un evrensel barışa hizmet ediyor. Coğrafyamıza baktığımızda TÜRKSOY’a önemli görevler düştüğü ortadadır. Sevgi, hoşgörü, kardeşlik ve dayanışma değerlerine dayanan Türk kültürünün uluslararası düzeyde benimsenmesi adına gayretle çalışan TÜRKSOY, üstlendiği bu misyonu 25 yıldır başarıyla yerine getirmektedir. Aynı coğrafyada yüzyıllardır kardeşçe yaşayan ülkelerimiz arasında kültürel ortaklığı güçlendirilmiş bir diplomasi platformudur ve Kültür Bakanlarımızın da katkılarıyla önemli bir dayanışmaya aracı olmaktadır. TÜRKSOY, Sayın Genel Sekreter Düsen Kaseinov ve çalışma arkadaşlarının özverili çalışmaları ile kısa sürede uluslararası bir kuruluş olarak saygın bir konum kazanmıştır.  Aynı zamanda kültür ve sanat dalında değerlerimizin, kültür varlıklarımızın ve anadilimizin yüceltilmesi için Türk dünyasının ortak aklı ve sözcüsü konumuna gelmiştir. ‘Türk Dünyası Kültür Başkenti’ projesini ise kentlerin kültürel bir marka değeri kazanması açısından çok önemsiyorum. Bu ve benzeri projelere desteğimizin her zaman süreceğini de huzurlarınızda vurgulamak isterim.”

DÜSEN KASEİNOV

TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ise konuşmasında şunları ifade etti:

“Bir çalışmanın devam ettirilip ettirilmemesi o işten sağlanan faydaya ve taraflarının iradesine bağlıdır. Güçlü bir ortak irade, katılımcılarına sağladığı çok yönlü ve çok taraflı fayda sayesinde TÜRKSOY 25’inci yılına ulaşmıştır. 25 yıl zarfında TÜRKSOY ile özdeşleşmiş ve gelenekselleşmiş pek çok faaliyet vardır. Bu bağlamda TÜRKSOY herkesin yararına sürdürülebilir kültürel işbirliğinin en güzel örneğini oluşturmaktadır. Geçen 25 yıl zarfında bakanlar düzeyinde 36’ncı toplantının gerçekleştirilmesi; 2012’de başlayan “Kültür Başkenti” uygulamasının kesintisiz bir şekilde devam etmesi, Türk Dünyası ressamlarının, edebiyatçılarının, opera sanatçılarının, bestecilerinin, fotoğrafçılarının, halk dansları topluluklarının onlarca etkinlikte bir araya gelmesi, TÜRKSOY’un orkestralarının ve korosunun talep edilen birer sanat markasına dönüşmesi gibi hususlar Türk Cumhuriyetleri ve akraba toplulukların bu işbirliğinden çok istifade ettiklerinin, ortak geleceğin kültürel işbirliği zemininde gelişmekte olduğunun göstergesidir. Sizlerin inancı ve aktif destekleri sayesinde elde ettiğimiz tüm başarıların hepimizin ortak gururu olduğuna inanıyor, aramızdaki anlayış ve görüş birliğinin önümüzdeki çeyrek asırlar için en önemli güvence olduğunu düşünüyorum.”

TAHSİN BABAŞ

Kastamonu mevcut olan kültürel varlığının ve geçmişten gelen niteliklerinin dünyaya duyurulması açısından üstlenmiş olduğu Kültür Başkentliği unvanının önemli olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise “2018 yılında Kastamonu bu işe layık görüldü.  Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapılan konseyde oy birliğiyle Kastamonu’ya bu unvan verildi. Türkistan’ın kapanış töreninde bu bayrağı devir aldık. Türkiye’mize ve şehrimize getirdik. Türk Dünyası Kültür Başkenti açılışını yaptık ve katılım çok yoğundu. O günden itibaren Türk dünyasının değişik ülkeleriyle ve ülkemizdeki değişik gruplarla Kastamonu’da faaliyetler gerçekleştirdik. Sanattan sergiye, konferanslara ve seminerlere, gezilere kadar her türlü faaliyet yaptık. Valimizin başkanlığında Türk Dünyası Kültür Başkenti komitesini oluşturduk. TÜRKSOY ve Kültür bakanlığımızın desteklerini gördük” dedi.

2019 yılının Şeyh Şaban-ı Veli Yılı ilan edilmesini beklediklerini de ifade eden Başkan Babaş, “TÜRKSOY’un bir karar almasını bekliyoruz. Şeyh Şa’ban-ı Veli’nin 2019 yılında vuslatının 450’inci yıldönümüdür. 2019 yılının Şeyh Şa’ban-ı Veli yılı ilan edilmesini talep ediyorum. Şeyh Şa’ban-ı Veli, Anadolu’daki 4 manevi ayaktan birisidir. Kazakistan’da Hoca Ahmed Yesevi’den, Kastamonu’ya kadar manevi bir bağlantı var” dedi.

YAŞAR KARADENİZ

Vali Yaşar Karadeniz ise 2018 yılında gerçekleştirilen etkinlik ve faaliyetlere dikkat çekerek şunları söyledi:

“2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Kastamonu’da, şehrimiz bu vesileyle, gönül diyarımızdan gelen pek çok aydın, sanatçı, bilim adamını ağırladı. Sohbetler yapıldı, şarkılar söylendi, kalpler bir attı. Gönüllerde hoş bir kapı araladık ise ne mutlu bize. 70’in üzerinde etkinlik gerçekleştirip, 1 milyondan fazla kişiyi misafir ettik. Kastamonu kendi kültürü ile yeniden buluştu. Etkinliklerle dolu bir yıl geçti. Gelecek nesillere aktarılmak üzere sempozyumlar ve basılı yayınlar yapıldı.  Türk Dünyası Kültürü ile tanıştı ve kaynaşma sağlandı. Bütün bunların önümüzdeki yıllarda turizmde ve turizme dayalı üretim mallarında artış olarak geri dönüşü olacaktır. Kaldı ki şimdiden nisbi artışlar yaşanmaktadır.”

Konuşmaların ardından Kaseinov tarafından Bakan Ersoy ile diğer ülkelerin temsilcilerine TÜRKSOY 25. yıl madalyası takdim edildi.

Bakan Ersoy’a ayrıca Kırgızistan kaftanı da giydirildi. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Daimi Konseyi 36’ncı Dönem Toplantısı’na Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Dış İlişkiler Şubesi Uzmanı Günay Aliyeva, Kırgızistan’dan Kültür,  Bilgi ve Turizm Bakan Yardımcısı Batıbek Sekimov, Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Nurgul Moldosheva, Kırgızistan Oş Şehri Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşev, Türkmenistan Kültür Bakan Yardımcısı Nursahet Shırımov, KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Kültür Dairesi Müdürü Şehbal Hamzaoğlu, Gagavuz Kültür ve Turizm Baş İdaresi Başkanı Marina Semenova, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türk Akademisi Başkanı Darhan Kıdırali ve TÜRK-PA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov da katıldı.