“Kastamonu’da 20 bin Samsunlu yaşıyor”

Kastamonu Samsunlular Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KaSamDer) Başkanı Alaattin Doruk, Kastamonu merkez ve ilçelerinde yaşayan 20 bin Samsunlu’ya hizmet vermek için kurulduklarını söyledi.
Saat Kulesi’nde düzenledikleri açılış ve tanıtım toplantısında konuşan Doruk, daha geniş kitlere seslerini duyurmak için Kültür Merkezi ya da Samsunlular Konağı açma düşüncesinde olduklarını söyledi.
Toplantıya katılan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Ediz de “Vezirköprü’nün otuza yakın derneği var. Biz derneklerimizi ziyaret ediyoruz. Belediye Başkanımızın dediği gibi birlik ve beraberlik çok önemli. Sizlere Vezirköprülü insanlarımızın selamlarını ve saygılarını getirdim” dedi.
Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Samsunlularla birlik ve beraber içinde yaşamaktan gurur duyuyoruz. Sosyal alanda hep birlikte olduğumuz kardeşlerimizle beraber çalışıyoruz, yaşıyoruz. Kastamonu’daki Samsunluların dernek haline gelmesinden de çok mutluyum” derken, Kastamonu’da yaşayan Samsunluluarı salı günü Gazi Stadı’nda oynanacak Kastamonuspor 1966 – Yeni Amasyaspor maçına çağırdı.
AK Parti Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen de konuşmasında şunları söyledi:
“ Kastamonuluların gurbette yüzlerce derneği var. Kültürel faaliyetle yapan, sosyal faaliyetler yapan derneklerimiz var. Kastamonu’daki Samsunlu kardeşlerimizin derneği de bizlere hizmetler yapacaktır. Bizim ayrımız, gayrımız yok. Bize göre tüm Müslümanlar kardeş. Samsunlu, Diyarbakırlı, Edirneli, İzmirli hepimiz kardeşiz. Biz böyle bir kültürün insanlarıyız. Aynı kökenli insanların birlikte hasret gidermesi de gayet doğal. Kastamonu’da ciddi bir nüfus var. Bu nüfusu etkin hale getirmek elinde, ben bunu başaracağınıza inanıyorum, sizleri saygıyla selamlıyorum.” CM