Kastamonu’da 72 toplanma alanı var

Kastamonu AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, “Afet ve acil durum toplanma alanları, geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanları ifade ediyor. İlimiz merkezinde 20, ilçelerimizle birlikte ise toplamda 72 adet toplanma alanımız mevcut” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından ilan edilen Afetlere Hazırlık Yılı kapsamında “Toplanma Alanları” ile ilgili olarak İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından (AFAD) Harikalar Diyarı Parkı’nda Kuzeykent İlkokulu ile TOKİ İlkokulu öğrencilerine toplanma alanları hakkında bilgilendirme yapıldı.

Vali Yardımcısı Mustafa Taş, Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu, TOKİ İlkokulu Müdürü Harun Vaysaloğlu, Kızılay Kastamonu Şube Başkanı Akif Güzel,  Kuzeykent Muhtarı Hakan Çölez ve öğrenciler katıldı.

Ekrem Küçükbayram

Toplanma alanları hakkında öğrencileri bilgilendiren İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ekrem Küçükbayram, şöyle konuştu:

“İçişleri Bakanlığı AFAD tarafından hayata geçirilen ve toplumu afetlere karşı bilinçlendirme amacı taşıyan Afetlere Hazırlık Yılı Projesi 4’üncü ayına giriyor. Bir yıl süresince her ay bir başka konunun işleneceği projenin Ekim ayı teması; toplanma alanı. Afet ve acil durumlar sonrasında halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlara odaklanan tema ile ilgili detaylara www.afad.gov.tr ve www.hazirol.gov.tr adreslerinden ulaşılabilir. Ayrıca afetlerle ilgili en güncel bilgiler için AFAD sosyal medya hesapları takip edilebilir. Toplanma alanları; afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde yaşanacak paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanlardır.

Afet ve acil durum toplanma alanlarının yerleri, yedi kritere göre bulunduğu ilgili belediyeler tarafından belirleniyor. Vatandaşlar, barınma ya da tahliye alanlarından farklı tespit ölçütlerine sahip toplanma alanlarını, E-Devlet üzerinden hızlı ve kolay öğrenebiliyor. Tüm illerde belediyeler, toplanma alanlarının tespitini ve kontrolünü yedi kriter doğrultusunda yapıyor. Bu alanlar, Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamındaki 81 ilin İl Afet Müdahale Planında belirtiliyor. Daha önce kendine yakın toplanma alanını öğrenmek isteyen vatandaşlar, kurumlara başvuruyordu. AFAD’ın, afet ve acil durum toplanma alanlarını E-Devlet’e taşımasıyla birlikte, vatandaşlar bu bilgiye anında ulaşabiliyor” ifadelerini kullandı.

Toplanma alanları, Türkiye Afet Müdahale Planı’nda (TAMP) yer alan diğer bazı kavramlarla karıştırılabiliyor. Barınma alanı ve tahliye alanı kavramları, günlük hayatta toplanma alanı kavramı yerine yanlış şekilde kullanılabiliyor. Afet ve acil durum toplanma alanı, afet ve acil durumlar sonrasında geçici barınma merkezleri hazır olana kadar geçecek süre içerisinde paniği önlemek ve sağlıklı bilgi alışverişini sağlamak amacıyla halkın tehlikeli bölgeden uzaklaşarak toplanabileceği güvenli alanları ifade ediyor. Yani bu alanlar, vatandaşların hızla bir araya gelmesi ve bir süre beklemesi için seçiliyor. Buna göre ilimiz merkezinde 20, 19 ilçemizde toplamda 72, Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin 984 toplanma alanı bulunuyor. Toplanma alanı ile karıştırılabilen kavramlardan olan barınma alanı, afetzedelerin barınma ihtiyaçlarını gidermek için kullanılacak, çadırkent-konteynerkent kurulacak alanları tanımlıyor. Karıştırılan bir diğer kavram olan tahliye alanı ise vatandaşların güvenli bir şekilde afet bölgesinden tahliye edileceği, ulaşım yollarına yakın ve toplanma alanlarına nazaran daha geniş alanları belirtiyor. Barınma alanı ve tahliye alanı, toplanma alanından farklı ihtiyaçları karşıladığı için toplanma alanından farklı ölçütlere göre belirleniyor.

Her açık ya da boş alan, toplanma alanı olmaya uygun nitelik taşımıyor. Toplanma alanları belirlenirken çeşitli kriterler bir arada değerlendiriliyor. Her bir kriterin önemi ağırlıklı olarak hesap ediliyor ve kriterleri karşılama durumuna göre o yerin toplanma alanı olup olamayacağı tespit ediliyor. Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini, bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor”

KENT MERKEZİNDEKİ TOPLANMA NOKTALARI

Merkezde belirlenen 20 toplanma alanın dağılımı şu şekilde:

“Kuzeykent Mahallesi Dt. Ekrem Esen Parkı, Harikalar Diyarı, Taşdelen Sokak Parkı (Kurtuluş Koop. Önü), Yenişehir Parkı, Candaroğlu Parkı, Kuzeykent Pazar Alanı. İnönü Mahallesi Elçibey Parkı, Hüma Hatun Parkı, Mehmet Akif Ersoy Parkı, Eligüzel Parkı. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi Park ve Spor Alanı, Durukent Parkı. Saraçlar Mahallesi İstiklal Yolu Parkı, Çocuk Parkı. Candaroğulları Mahallesi Candaroğlu Camii Parkı, Candaroğlu Pazar Yeri Karşısı Parkı. Aktekke, İsmailbey, Esentepe, Beyçelebi, Cebrail, Hepkebirler, Kırkçeşme, Honsalar, İsfendiyar, Akmescit, Topcuoğlu, Hisarardı, Yavuz Selim ve Atabeygazi Mahalllerinin toplama yerleri ise; Kışla Parkı, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı 1’inci Kısım, Cumhuriyet Meydanı (Alparslan Türkeş Parkı) ve İsfendiyarbey Parkı.”

 

Cengiz MUHZİROĞLU