Kastamonu’da doğdu global marka oldu

Haluk Yıldız
  • “50. Yıl Buluşması” toplantısında konuşan Kastamonu Entegre’nin CEO’su Haluk Yıldız, “Kastamonu Entegre ilk yatırımını Kastamonu’ya yaptı. İsmimizi güzel bir şehirden aldık. Biz de bu ismi bütün dünyaya yaydık. Türkiye’nin global marka ve firmalara ihtiyacı var. Kastamonu Entegre de bu yolda emin adımlarla ilerliyor. 50 yıllık hikayenin 20 yılı globalleşmeyle geçti. İlk yurtdışına yatırımımız 1998 yılında başladı. Baktığımızda bugün Kastamonu Entegre, Kastamonu ilimizde çıkmış ve şu anda 6 ülkede faaliyet gösteriyor” dedi.
  • Yıldız, “Kastamonu bölgesi, Türkiye’nin en zengin bölgesi oluyor. Biz buraya yatırım yapmakla, buraya inanmakta hiçbir zaman yanılmadık. O günkü şartlar biraz daha farklıydı. 1971 döviz yok, makine ithalatı sıkıntılı, eleman, personel bulmak zor, şimdi insan kapasitemiz çok daha güzelleşti ve iyileşti. Biz mutluyuz, onurluyuz ve gururluyuz. Kastamonu’nun ve Türkiye’nin ihtiyacı olduğu global bir firma yaptık” diye konuştu.

Kastamonu Entegre’nin 50. Yıl Buluşması etkinlikleri kapsamında dün plaket ve tapu töreni düzenlendi.

Kastamonu Üniversitesi Bilgehan Bilgili Kütüphanesi Konferans Salonu’ndaki törene Vali Yardımcısı  Ünal Kılıçarslan, AK Parti Milletvekili Metin Çelik, CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, İlçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, İYİ Parti İl Başkanı Özcan Büyükşen, İGM Başkanı Güray Parçal, 5. J. Eğitim Alay Komutanı J. Albay Orhan Sırma, KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan, işadamları, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Haluk Yıldız

Törenin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, şunları söyledi:

“Kastamonu Entegre ilk yatırımını Kastamonu’ya yaptı. İsmimizi güzel bir şehirden aldık. Bizde bu ismi bütün dünyaya yaydık. Bizlerde, sizlerle birlikte 50. yılı kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. İlk törenimizi fabrikanın kurulduğu Kastamonu’da yapma kararı aldık, ikinci töreni de İstanbul’da yapacağız inşallah.

Türkiye’nin global marka ve firmalara ihtiyacı var. Kastamonu Entegre de bu yolda emin adımlarla ilerliyor. 50 yıllık hikayenin 20 yılı globalleşmeyle geçti. İlk yurtdışına yatırımımız 1998 yılında başladı. Baktığımızda bugün Kastamonu Entegre, Kastamonu ilimizde çıkmış ve şuanda 6 ülkede faaliyet gösteriyor.

“RUSYA ÖDÜL VERDİ”

İlk yurtdışı tesisimizi Romanya’da kurduk. Orada kapı üretiyoruz. Avrupa’nın ikinci, Dünya’nın da üçüncü büyüğüz. Bulgaristan’a da 2000 yılında fabrikamızı kurduk. Bu tesis sayesinde şuanda balkanlarda yüzde 30-50 arasında bir pazar payımız var. 2004 yılında Bosna –Hersek’e kurduk, bu fabrika sayesinde bu bölgenin en büyük ambalaj kağıdı üreticisi olduk.

Rusya’nın yüzde 30 civarında pazar payına sahip olduklarını ve İtalya’da da yüzde 20 Pazar payına sahip olmayı hedefliyoruz. Sonra projeler devam etti ve Rusya’ya başladık. Şuanda Rusya’da dünyanın en büyük MDF tesislerinden bir tanesini kurduk. Ayrıca şuanda Rusya’da MDF’de yüzde 30 civarında pazar payımız var. İthalatı engelleyen yatırımcı olarak Rusya bizlere ödül verdi. Rusya, bizi en değerli yatırımcı sıfatına koydu. Durmadık ve İtalya’ya gittik. İtalya, ahşap sektörünün canıdır, kalbidir. Dünya’nın en büyük mobilya ihracatçısıdır. Bizde artık İtalya’da olalım dedik. Orada olmanın da başka bir anlamı var. Artık İtalya’da olduğumuz zaman Kastamonu Entegre globalleşmiştir. Geçtiğimiz yıl tesisi bitirdik, bu sene devreye aldık. Sene başından beri üretime ve satışa devam ediyoruz. Fabrikamızı tamamen tamamladığımız zaman İtalya’da hedefimiz yüzde 20 pazar payına sahip olmak. Hedefimiz, Türkiye’ye layık bir şirket olabilmek, inşallah buna layık olduğumuz da umuyoruz. Bu gururu da hep beraber yaşıyoruz. Çünkü bu ülkenin verdiği destek ve imkanlarla buralara kadar geldik.

“İNSANIMIZI EĞİTİRSEK YAPAMAYACAĞI ŞEY YOK”

2007 yılında Kastamonu’da ikinci MDF tesisini kurarken yeterli teknik eleman bulabilme telaşı içerisindeyiz. Yedek parça, bakın ve servislerden çok uzak. Kastamonu’ya yatırım yaparken bizler, acaba bir problem yaşar mıyız diye düşünüyorduk. Ama Allah’a şükür bu ekip, bu tesisi kurdu ve çalıştırdı. Aynı buradaki ekip, Rusya’da MDF tesisini de kurmada bizlere yardımcı oldu. Yani bu Kastamonu’nun güzel insanlarına değer verdiğinizde, bu güzel insanları eğittiğinizde hem burayı çalıştırdı hem de bu insanları biz, Rusya’ya götürüp oradaki tesiste çalıştırdık. Oradaki Rusları da eğittiler. Demek ki insanlara değer verirsek, insanlarımızı yetiştirirsek yapamayacağı hiçbir şey yok. Şuanda Kastamonu’da veya herhangi bir yerdeki arkadaşlarımız, çıkıp bütün dünyada tesisleri kurup buraları çalıştırır hale getirebiliyor. İnsanlarımıza inandığımız zaman, güvendiğimiz zaman, eğittiğimiz zaman çok güzel şeyler oluyor.

“KASTAMONU’YA YATIRIM YAPMAKLA HİÇ YANILMADIK”

Kastamonu bölgesi, Türkiye’nin en zengin bölgesi oluyor. Biz buraya yatırım yapmakla, buraya inanmakta hiçbir zaman yanılmadık. O günkü şartlar biraz daha farklıydı. 1971 döviz yok, makine ithalatı sıkıntılı, eleman, personel bulmak zor, şimdi insan kapasitemiz çok daha güzelleşti ve iyileşti. Biz mutluyuz, onurluyuz ve gururluyuz. Kastamonu’nun ve Türkiye’nin ihtiyacı olduğu global bir firma yaptık. Şuanda Tataristan’a gittiğinizde ormanda insanlar bilsin diye Kastamonu levhaları vardır. İtalya’ya gittiğinizde Kastamonu levhalarını görürsünüz, Bulgaristan’da böyle, Romanya’da öyle, dolayısıyla biz Kastamonu ismini gerçekten yurtdışında güzel temsil etmeye gayret ediyoruz. Temsilde ettiğimizi düşünüyoruz. Maalesef şuanda Türkiye’de global olan firma sayısı çok az. Türkiye’de çok uluslu 25 veya 30 tane firma var veya yok. Bizim Hayat Holding olarak iki tane şirketimiz var, iki şirketimizde globalleşmede başarılı. Her şirketimiz farklı yatırımlar yapıyor. Holding olarak 14 ülkeye yatırım yapmış durumdayız.”

AHMET HAMDİ TOPAL

Törende konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Ahmet Hamdi Topal da şunları söyledi:

“1977 yılında Kastamonu’da başlayan bu yolculuk bugün uluslararası bir marka haline getiren ve kendi sektöründe önde gelen Kastamonu Entegre’yi tebrik etmek her birimiz için bir vazifedir. Kastamonu Entegre faaliyetlerini sürdürürken, aynı zamanda çevre duyarlılığıyla faaliyetlerini yerine getiriyor. Bugün ülkemiz sanayicileri açısından dikkat çekici bir başarının mimari durumda. Bizde Tabiat Turizmi ve Ormancılık alanında ihtisaslaşma sürecinde olan bir üniversite olmamız söz konusu. Biz bütün faaliyetlerimizi de Kastamonu Üniversitesi adına Kastamonu Entegre başta olmak üzere ilimizde faaliyet gösteren tüm sanayicilerle işbirliği anlamında bereketli bir süreci devam ettirmek istiyoruz. Kendilerinin de bu anlamda desteklerini bekliyoruz. Bizde üniversite olarak söz konusu sanayi sektöründe yer alan teknik elemanların yetiştirilmesi adına geçmişten bu yana başarılı performans sergilemekteyiz. Bunun devam edeceğini arz ediyorum. Üniversite adına verebileceğimiz her türlü desteği başta Kastamonu Entegre olmak üzere ilimizdeki tüm sanayi kuruluşlarına vereceğiz.”

  1. GALİP VİDİNLİOĞLU

Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğluise şöyle konuştu:

“Ağaç bazlı panel sektöründe hizmet vermek için kurulan Kastamonu Entegre’nin 50.  yaşını kutlamanın mutluluğunu, gururunu birlikte yaşıyoruz. Kendi sektöründe gerçekleştirdiği stratejik yatırımlarla 50 yıldır girişimci ruhunu korumaya, Kastamonu’nun, Türkiye’nin ve dünyanın üretici gücü olmaya devam eden Kastamonu Entegre Türkiye girişimcilik tarihinde güçlü bir örnek teşkil etmektedir. Hem şehrine, hem ülkesine yaptığı yatırımların ardından globalde de boy gösteriyor ve toplam 6 ülkede yatırımları bulunuyor. Önce şehrimizde başlayan bir süreç bu. Ardından yurtiçinde Gebze, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’daki tesislerle çıtayı yükselterek, yurtdışına açılan Romanya’dan başlayıp, 6 ülkeye uzanan bu başarı öyküsüne ev sahipliği yapmaktan da oldukça mutluyuz. Bugün başta Kastamonu ve Türkiye’nin tanıtımına desteği, oluşturduğu istihdam ile ekonomi ve kalkınmaya büyük katkısı olan Kastamonu Entegre’nin 50’nci yılını kutluyorum. Yurtdışında yaptığı yatırımlarla şehrimizin tanıtımına yaptığı katkılar ve şehrimizde yaptığı istihdamla Kastamonu ve Kastamonu halkının çıkarlarını hem yurtiçinde, hem yurtdışında kollayıp, Kastamonu Entegre A.Ş. değerli CEO’su Haluk Yıldız Bey’e de bir hemşerilik beratı takdim edeceğim.

“KASTAMONU MÜHRÜNÜ VURMAMIZ LAZIM”

Yüzde 75’imiz orman. Bu orman içerisinde Kastamonu Entegre’nin çok büyük bir şehirde ormanı işlemesi söz konusu. Bizim en çok ihtiyacımız olan tanıtımda Kastamonu Entegre çok büyük katkı veriyor. Fakat bu sadece Kastamonu Entegre’nin gayretleri ile işçileri yeterli değil. Mutlaka şehrin diğer birleşenlerinin, bizi il dışında temsil eden işadamlarımızın mutlaka ve mutlaka Kastamonu ile bir takım şeyler gerçekleştirmesi gerekiyor. ‘Ağaçta başkentiz’ diyoruz ama kendi kendimize dile getirmemiz çok anlamı olmuyor. Kendi içimizde oynamayacağız. Bizim dışarıya açılmamız lazım. Yöresel ürünlerimizde, ürettiğimiz ahşap ürünlerde, taş baskı ürünlerinde pazar sıkıntımız var. Ağaç aynı ağaç da, Kastamonu mührünü vurmamız lazım. Taş baskı aynı taş baskı da buna Kastamonu mührünü vurmamız lazım. Çünkü yereli tanıtamadığımız zaman genelde çok fazla değeri olmuyor. Ürünlerde Kastamonu’yu çağrıştıran bir şeylerin olması lazım. İşin içine profesyonellik katmak lazım. Ben kendir ile çok şey dile getiriyorum. Çok fazla yan sanayide kullanılabilen bir ürün. Tohum eksiğimiz çok fazla. 2-3 yıl tohum biriktirmemiz lazım. Bu konuda Kastamonu Entegre’nin bir girişimi olmasını çok arzu ederim. Belediye olarak da bizim üzerimize ne düşüyorsa, biz yapmaya hazırız. Biz Kastamonu’ya gelecek her türlü yatırımın yanındayız. Yapabileceğimiz her şeyi sonuna kadar yaparız. Bu konuda sayın vekillerimizde istekli olduğunu biliyorum. Gelin el birliği yapalım, şu işi başaralım. Kastamonu için başaralım. Biz kadim bir şehiriz, köklü bir şehiriz. Şehirlerinde bir ömrü var. Şehrimizi yaşatmamız lazım, Kastamonu’yu yaşatmamız lazım. Bunun içinde ben herkesi işbirliğine davet ediyorum,”

OSMAN KAHVECİ

Eski Orman Genel Müdürü ve eski Karabük Milletvekili Osman Kahveci de toplantıda yaptığı konuşmasında şöyle dedi:

“ Kastamonu’nun orman envanteri 800 metreküp civarında. Zonguldak’ta ise 380 metreküp orman envanteri vardı. Şimdi Zonguldak 2 milyon orman üretimi yaparken, Kastamonu ise 3 milyona yakın üretim yapıyor. Hiç etrafta tahrip olmuş bir orman görüyor musunuz? Hiç tıraşlama görüyor musunuz? Karabük, yüzölçümü bakımından Türkiye’de orman varlığında ilk başta gelir. Kastamonu, vilayet olarak büyük olduğu için orman alanı da büyük. Bugün Kastamonu ormanlarına hiçbir şey yapmasanız yılda 6 milyon metreküp üretim artımı var. Biz ise ormandan bunun 3 milyon metreküpün alıyoruz. 3 milyonu yine ormanda kalıyor. Gerçekten doğal zenginlik olarak Kastamonu’nun bu kaynağının tesislerle birlikte olması Kastamonu için büyük bir şanstır. Hem üretiyorsun, hem işliyorsun hem de katma değer yapıyorsun hem de Kastamonu ismiyle uluslararası dünya markası olarak tanınıyorsun, Kastamonu adıyla Rusya’da İtalya’da fabrikalar kuruyorsun. Gerçekten Kastamonulular bu entegre tesisleriyle ne kadar övünseler azdır.”

HASAN BALTACI

Kastamonu Entegre’yi kutlayarak; konuşmasına başlayan CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise, şunları dile getirdi:

“1969 yılında ağaç bazlı panel endüstrisi ile başlayan, 50 yıldır bu üretim ateşini söndürmeyen, 50 yıldır bir üretim geleneğini oluşturan Kastamonu Entegre ailesini yürekten kutluyorum.

Yüzde 70’i ormanla kaplı bir ilimiz var. Yaklaşık 148 milyon metreküp bir orman varlığı var.

Türkiye’nin 1’incisi, Avrupa’nın 4’üncüsü, dünyanın 7’ncisi olan Kastamonu Entegre gibi bir öncü kuruluşun olduğu ilimizde orman varlığını hem korumak, hem geliştirmek, hem de ahşap sanayiyi teşvik edip, ileriye taşımak, bu üretim ateşinini söndürmemek bizim görevimiz.

Üniversitemize düşen görevler var. Bürokrasinin üzerine düşen görevler var. Siyasetçinin üzerine düşün görevler var. Çalışanlar ve sanayicilerin üzerine düşen görevler var.

Bu işbirliğinin, koordinasyonun doğru kurulmuş bir Kastamonu’nun nice 50 yıllar göreceğinden eminim. Ben bir siyasetçi olarak görevlerimin farkındayım, sorumluluğumun bilincindeyim.”

METİN ÇELİK

AK Parti Milletvekili Metin Çelik de şöyle konuştu:

“İlimizin en önemli fabrikalarından biri olan Kastamonu Entegre Fabrikamız 50 yıldır Kastamonu’da iş hayatına katkı veriyor. Kastamonulu hemşehrilerimizin iş kapısıdır. Bu fabrikamızın ve bu tür fabrikalarımızın hammadde ihtiyacının karşılanması ile ilgili çalışmalar yoğun bir şekilde sürüyor. Son 16 yıldır Türkiye’de orman varlığı yüzde 5 arttı. Yangınlara müdahale süresi 15 dakika gibi kısa bir süreye indi. Gerçekten çok ince noktalarda ciddi çalışmalar devam ediyor. Türkiye’deki orman varlığının korunması, geleceğe taşınması aynı zamanda kendi fabrikalarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan çalışmalar çok çok önemli. Kastamonu Entegre gibi fabrikalarımızın artmasını istiyoruz. Bunun için ne yapılması lazım. Organize Sanayi Bölgelerimizin özelinde bir önce faaliyete geçirilmesi lazım. Kastamonu Entegre’nin bir fabrikası eski yerinde devam ediyor, bir fabrikası da Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde açıldı. Şu anda Kastamonu OSB’nin içinde yer bulunamıyor. Ek organize sanayi bölgesi ile ilgili kamulaştırma süreci devam ediyor. Şu anda hemen yatırım yapılabilecek tek alternatif OSB’miz, Seydiler OSB. Ulaşım anlamında çok ciddi bir yatırım yaptığımız, yaklaşık 2 milyarlık Kastamonu-İnebolu yolunun ortasında bulunan bu organize sanayi bölgesine işadamlarımızdan yatırım bekliyoruz. Şu anda yaklaşık 10 fabrika var ama daha onlarca fabrika açılabilecek yer var. Merkezde de talepleri karşılamak için adım attık. 5 yıldır çalışıyoruz. Kamulaştırma aşamasına kadar geldi. Hükümetimizde bu sene sonunda ya da gelecek sene OSB ile ilgili yatırım miktarını arttırma kararı aldı. Dolayısıyla bir an önce faaliyete geçirebilme noktasında OSB’lere daha fazla kaynak aktarılacak. Bunlardan bir tanesi Taşköprü OSB’deki çalışmalar. Taşköprü OSB’deki altyapı çalışmaları başlamıştı. Bu sene ayrılan kaynak müteahhit tarafından kullanılmıştı. Alınan karar doğrultusunda bu OSB’nin bir an önce bitmesi için kaynak aktarımı söz konusu olacak. Bize düşen görevler bunları en iyi şekilde takip etmek. Müteşebbis için uygun ortamı oluşturmak. Bugün ulaşım imkânlarımız çok daha kaliteli. Daha iyi olması için çalışmalar devam ediyor. Bizim işadamlarımızdan beklentilerimiz, Kastamonu’daki bu varlığımızı daha fazla katma değer üretecek şekilde, Kastamonu’ya daha fazla girdi sağlayacak şekilde yeni fabrikalarla, Kastamonu’nun ticaret hayatını geliştirmek, daha fazla iş bulma imkânı Kastamonulu hemşerilerimize tanımak. Bizim amaçlarımız bunlar.”

ÜNAL KILIÇARSLAN

Son konuşmayı yapan Vali Vekili Ünal Kılıçarslan ise şunları söyledi:

“İlimizde faaliyete geçirdiği ilk tesisin ardından bugün ağaç bazlı panel sektörünün global markası haline gelmiş olan Kastamonu Entegre, 6 ülkede 6 bini aşkın çalışanı ile uluslararası başarılara imza atan bir büyük şirket haline gelmiştir. Kastamonu Entegre, 50. yıl buluşmaları etkinlikleri kapsamında bundan tam 50 yıl önce kurulduğu Kastamonu’da gerçekleştirmeleri nedeniyle tekrar tebrik ediyorum. İki gün yapılacak etkinliklerin ilimize canlılık ve farkındalık getireceğini düşünüyorum. Hayat Holding, 1971 yılında ilk şirketi olan Kastamonu’da yonga levha fabrikasını kurmuştur. Yurt içinde Kastamonu’nun yanı sıra Balıkesir, Gebze, Samsun, Tarsus ve Adana’da üretim yapmaktadır. Yurt dışında ise Romanya, Bulgaristan, Bosna-Hersek, Rusya ve İtalya olmak üzere toplam 6 ülkede tesislere sahiptir. ABD’de ise odun tedarikçisi olarak fabrikaları vardır. Yurt içinde ve yurt dışında bu tesislerinde toplam 6 bin 300 kişiye istihdam sağlamaktadır. Kastamonu Entegre, 2,5 milyon metreküp MDF, 3 milyon metreküp yonga levha, 70 milyon metrekare laminant parke ile yılda 5,5 milyon metreküp ağaç bazlı panel üretimi yapmaktadır. Kastamonu Entegre, yüzün üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır. Avrupa’da 4’üncü, Dünya’da ise 7’inci sıradadır. Kastamonu Entegre, 50’inci yılında hem şirketi hem çalışanlarını tebrik ediyorum, başarılı çalışmalarını da hız kesmeden artarak devam etmesini temenni ediyorum.”

ENÜS KOÇ

Kastamonu Entegre Fabrikalar Direktörü Enüs Koç, program sonunda Kastamonu Entegre’nin çalışanları için ev yapma projesinin başlangıcını anlattı.

Koç, “Kastamonu Entegre insana değer veren bir kuruluş. İlk projelerimizde kimse inanmıyordu. 4’üncü projemizde Kastamonulu vatandaşlarımızdan da talep geldi. Şu anda 7’nci projemize devam ediyoruz. Şu ana kadarda 300 arkadaşımızı ev sahibi yaptık” dedi.

 

CENGİZ MUHZİROĞLU