Kastamonu’da kadın olmak

İlimiz, Çankırı ve Sinop’u kapsayan bölgemiz, bazı konularda birinci sırada olmaya alışıktır. Örneğin, yaşlı nüfus gibi. Ama geçtiğimiz günlerde yayımladığımız haber, çok da alışık olmadığımız bir birinciliği duyurdu bize. Kadın istihdamında ilk sırada olduğumuz beyan edildi. Türkiye’ye emsal olabilmesi açısından sevindirici bir haber.
Turizm, tarım, hayvancılık diye kendimizi paraladığımız şehrimizde kadınlarımız en çok tarım sektöründe istihdam edildi.
Kurtuluşumuz diye baktığımız ancak topraklarımızı işleme konusunda sıkıntı çektiğimiz tarım alanına kadınlarımızın eli değmiş anlayacağınız. Zaten gözünüzün önünde canlanır onların başlarında yazmaları, eğilmiş sarımsak topladığı, pancar topladığı sahneleri.
Şu bilgiyi de çok geçmeden vereyim; bölgemiz, tarımda kadın istihdamının en yüksek olduğu 3’üncü il konumunda. Tarım sektöründe çalışan kadınlarımızı hizmet ve sanayi sektöründe çalışan kadınlarımızın istihdam oranı da takip etmekte.
TÜİK’in Kadınlar Günü’nde paylaşmaya özen gösterdiği bu bilgiler çok iyi geldi bölgemize. Emsal teşkil etti dediğim gibi…
Şimdi sıra, kadınlarımızın okur yazarlık yüzdesini yükseltmekte. Çünkü halen okuma ve yazma bilmeyen kadınlarımızın oranı yüzde 9,8… Neredeyse 192 bin kişi olan kadın nüfusumuz içerisinde bu çok büyük bir dilim.
***
Şimdi sıra, yüksek mevkilerde bulunan kadın sayımızı artırmakta. Yeri gelmişken bu siyasi süreçte kadınlarımızın seçim listelerinde yer alma dağılımına bakalım:
Adalet ve Kalkınma Partisi ilimiz Belediye Meclisi adaylarında 31 kişi içerisinde 9 kadına yer verdi. İl Genel Meclisi aday listesinde ise kadın yok. Herhangi bir ilçede kadın Belediye Başkan adayı yok.
Cumhuriyet Halk Partisi ilimiz Belediye Meclisi adaylarında 31 kişi içerisinde biri kontenjan olmak üzere 10 kadına yer verdi. İl Genel Meclisi aday listesinde ise kadın yok. Herhangi bir ilçede kadın Belediye Başkan adayı yok.
Milliyetçi Hareket Partisi, ilimiz Belediye Meclisi adaylarında 31 kişi içerisinde biri kontenjan olmak üzere 4 kadına yer verdi. Herhangi bir ilçede kadın Belediye Başkan adayı yok.
İYİ Parti’nin İl Genel Meclisi’ne bir kadın adayı var. Herhangi bir ilçede kadın Belediye Başkan adayı yok.
Demokrat Parti, ilimiz Belediye Meclisi adaylarında 2 kişi içerisinde bir kadın adaya yer verdi. Herhangi bir ilçede kadın Belediye Başkan adayı yok.
Saadet Partisi Abana, Araç ve Devrekani Belediye Başkan adaylarını kadınlardan seçti.
Bağımsız Türkiye Partisi Bozkurt, Hanönü, Pınarbaşı, Seydiler ve Şenpazar Belediye Başkan adaylarını kadınlardan seçti.
Vatan Partisi İnebolu Belediye Başkan adaylığı için bir kadının ismini verdi.
Abana’da ise bağımsız bir kadın adayımız var.
***
Şimdi okuduğunuzda size fazla görünecek bu kadın adaylar. Ama bu verdiğim sayıların hepsinin seçilme konusunda aynı şansı yok. Belediye Meclisi sıralarında taş çatlasın 4 ya da 5 kadın aday kendine bir koltuk bulacak. İl Genel Meclisi şüpheli, Belediye Başkanlığı konusunda ise büyük bir şansı yok bu adaylarımızın. Acı ama gerçek bir durum.
Oysaki kadın, elinin değdiği her yeri güzelleştirir. Aklı, mantığı ve çalışma azmiyle “Benim” diyen erkekleri cebinden çıkarır çoğu zaman.
Evet, biz kadın istihdamında birinci olan bir bölgeyiz. Ama kadınlarımızın sesi tarlalarda çok duyulmuyor. Temsil hakkı, onların en büyük hakkı…

 Gözde MINIK