“Kastamonu’nun ortamı tüm branşlar için elverişli”

  53. Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası Kros Şampiyonası Kadıdağı Platosu’nda gerçekleştirilen yarışlarda 15 ülkeden 188 atlet yarıştı.

Vali Şehmus Günaydın, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Kastamonu açısından son derece önemli bir günün yaşandığını söyledi.

Kastamonu’nun bütün spor branşları için elverişli bir ortamı bulunduğunu ifade eden Günaydın, şöyle konuştu:

“Ülkemiz, atletizm konusunda son yıllarda çok ciddi ataklar yapıyor.  18 sporcumuz  kota elde etti. Bu da atletizmde çok büyük bir mesafe aldığımızı, çok büyük başarılara ulaştığımızı gösteriyor. Tabi bu yeterli mi, değil. 78 milyonluk ülkemizde bu spor dalında daha fazla sporcu yetiştirmemiz ve olimpiyatlara daha fazla sporcu göndermemiz gerekir diye düşünüyorum. İşte bu tür organizasyonlarda bu sporu yapanlar için teşvik edici bir unsur olacaktır.  Katılan takımlara ve sporculara başarılar dilerim.”

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar ise  53’üncüsü düzenlenen yarışmayı Türkiye’de yapıyor olmaktan mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Avrupa Atletizm Konseyi Delegesi Jose Luis De Carlos da organizasyonun çok köklü bir organizasyon olduğunu kaydetti.

Konuşmaların ardından genç kızlar kategorisindeki mücadeleye start verilmesiyle yarışlar başladı.

Açılışa, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Jandarma Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Türkiye Atletizm Federasyonu yetkilileri, sporcular ve vatandaşlar katıldı. AA