“Kastamonu’ya nazar değecek diye korkuyorum”

  • KGC yönetimini ağırlayan Vali Avni Çakır, her gün yeni bir güzelliğiyle karşılaştığını ifade ettiği Kastamonu’ya nazar değecek diye korktuğunu söyledi. Allah vergisi güzelliklerin bulunduğunu söylediği Kastamonu’yu el birliği ile yöneteceklerini söyleyen Vali Çakır, “Dönemim boyunca sorunların çözümüyle alakalı, Kastamonu’daki sivil toplum kuruluşları ve halkıyla çok güzel bir ortam yaratacağım. Bu uğurda elimden gelen çabayı da yapacağım” dedi.

 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) yönetimi Vali Avni Çakır’ı makamında ziyaret etti. Kastamonu basınının tanıtım noktasında çok önemli bir rol üstlendiğini gördüğünü ifade eden Vali Avni Çakır, “Kastamonu’daki basın bir mirastır. Önerilere her zaman açığım. Bizim amacımız kendimizin reklamı asla olmayacaktır. Kastamonu’da olduğumuz sürece amacımız Kastamonu’yu biraz daha tanıtıp biraz daha ileriye taşımak olacaktır” dedi.

Türkiye’nin bir çok vilayetine gitme imkanı bulduğunu, Kastamonu’ya ise ilk kez geldiğini ifade eden Vali Avni Çakır, “Her gün yeni bir güzelliği ile karşılaşıyorum. Kastamonu’ya nazar değecek diye korkuyorum. Görevim gereği Türkiye’yi karış karış gezdim. Mukayese etme şansımız var. Güzel bir alt yapıya sahip” diye konuştu.

Kendi çalışma döneminde olayları bizzat yerinde gözlemleyeceğini ve halkla birlikte güzel bir çalışma ortama yaratacaklarını da söyleyen Vali Çakır, “Dönemim boyunca sorunların çözümüyle alakalı, Kastamonu’daki sivil toplum kuruluşları ve halkıyla çok güzel bir ortam yaratacağım. Bu uğurda elimden gelen çabayı da yapacağım. Elbette ki coğrafi yapının verdiği zorluklar var, ama Ankara ile ilgili zorluklar çözülmüş. Turizmde belli bir mecrası var. Pandemiden dolayı olumsuz olayları fırsata çevireceğiz. Rota çizilip planlı bir çalışma olacak. Zenginliklerimizi bulacağız. Turizmle ilgili çalışan bir üniversite var. Turizm anlamında da çok ciddi yatırımlar yapılmış. Yurduntepe’ye gittim, muazzam yatırım yapılmış. Yine Kastamonu evlerinin yapısı da  çok farklı. Bu çalışmalarımızda sosyal medyayı da çok iyi kullanacağız. Eğer sosyal medyayı kullanamazsak dünyanın en güzel coğrafyasına sahip olsanız da işe yaramaz. Kanyon, deniz, gün batımı ve daha nice doğal güzellikler var. Allah vergisi, saymakla bitmiyor. Amerika’da 6 ay kaldım, İngiltere’de 1 sene kaldım, Avrupa’da ve Amerika’da gezmediğim yer kalmadı. 15 sene Türkiye kazan, ben kepçe gezdim. Ancak kısmet o ki, Kastamonu’ya hiç gelemedim. Demek ki Kastamonu’ya gelmek valiliğimizde kısmetmiş. Ankara’dan kafa dinlemek için hep Bolu’ya Yedigöllere ve Abant’a gidiyorduk. Ama Kastamonu daha çok olanak sunuyor. Bunu iyi değerlendirip, ses getirmeliyiz. Görev süremiz içerisinde Kastamonu’yu motosikletçilerin, karavancıların, turların geleceği bir yer haline getireceğiz” dedi. İnsanlar sürekli aynı yerleri gezmekten bıkmış. Biz bu süreci iyi değerlendireceğiz” diye konuştu.

Ziyarette Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mustafa Balcı da ildeki yerel basının durumu ve üstlendiği misyonla alakalı Vali Avni Çakır’a bilgilendirmede bulundu.