Kastrofest’e tam gaz hazırlık

Mutfak kültürünün zenginliğine rağmen henüz keşfedilmemiş bir gastronomi destinasyonu olan Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için planlanan hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor.

Bu kapsamda 21-22 Eylül tarihlerinde ilk defa gerçekleştirilecek olan KASTROFEST (Kastamonu Gastronomi Festivali) öncesinde Uğurlu Konakları’nda bir toplantı gerçekleştirildi.

Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, KUZKA Genel Sekreter Vekili Serkan Genç, Kastamonu Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet İshak, KUZKA Planlama Programlama ve Stratejik Araştırmalar Birim Başkanı Serkan Doğru’nun yanı sıra Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi üyelerinin, Kastamonu’nun önde gelen kanaat önderleri, akademisyenleri, iş adamları, kamu ve STK temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Kastamonu’nun gastronomi turizminde markalaşması için bu alanda ilimize katma değer yaratacak projelerle ilgili yapılan hazırlıklar hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı konuşmada “Bu proje tam anlamıyla uygulandığında Kastamonu’ya çok şeyler kazandıracak. O konuda herkesin hem fikir olması lazım. Biz burada dünyanın en güzel etkinliğini de yapsak eğer bunu Ankara’ya, İstanbul’a, İzmir’e, Antalya’ya duyuramıyorsak bunun bir anlamı yok bunu duyurmaya kalkmakta başlı başına bir maliyet. Bu etkinlik sağlanır ve aynı sonucu Kastamonu’ya da getirilecek şekilde bir çalışma yapılırsa faydası büyük olacaktır diye düşünüyorum. Zaman zaman ilimizde gastronomi etkinlikleri yapıldı. Önemli olan onlardan çok daha farklı çok daha bilinen bir etkinlik ortaya koymak hedef bu olmalı buna göre bir planlama yapılmalı. İnşallah gerekli sponsor destekleri de bulunur temennisindeyim şimdiden hayırlı olsun başarılar diliyorum” şeklinde konuştu.

Toplantı sonunda yapılan değerlendirmede planlanan tüm faaliyetlerin en etkili şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla kentin tüm dinamiklerinin ve tüm paydaşların üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmesinin önemi vurgulandı.

Ayrıca Kastamonu’nun geleneksel tatlarını tüm Türkiye’ye hatta tüm dünyaya tanıtacak faaliyetlerin kentin tanıtımı bakımından da çok önemli olduğu belirtildi. Geleneksel Kastamonu yemeklerinin tadıldığı toplantı, dilek ve temennilerin paylaşılmasının ardından son buldu.

Kastamonu Gastronomi Festivali’ni ilk kez hayata geçirmeye hazırlanan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi, Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak, yerel değerlere ait bilinirliği artırarak Türkiye’de ve dünyada tanıtmak üzere 2017 yılında kurulmuş bir sivil girişim.

Grubun amacı Kastamonu’ya evrensel gerçek değerini yeniden kazandırmak ve kamuoyu yaratmak için; sosyo-kültürel konular üzerine kar amacı gütmeyen faaliyetlerde bulunan bağımsız bir üst akıl, apolitik sivil bir yapı olmak, aynı amaca sahip hemşehrilerimizi ortak amaç çerçevesinde örgütlemek, Kastamonu halkını ve Kastamonu kökenli bireyleri bu doğrultuda bilinçlendirmek.