KATSO arsayı alacak otoparkı yapacak

“İki katlı yeni bina”

Belediye Meclisi’nin mayıs dönemi ilk oturumunda gündeme gelen konu hakkında bilgi veren Başkan Galip Vidinlioğlu, 700 metrekaresi Kastamonu mimarisine uygun iki katlı yeni binasını inşa etmek için KATSO’ya verilecek 2,5 dönümlük arsanın kalan bölümünün yeşil alan olarak değerlendirileceğini, yapımını KATSO’nun üstleneceği kapalı otoparkla da bu kesimde yaşanan sorunun çözüme kavuşturulacağını söyledi.

 

 

Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ilk oturumu Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Oturumda, Merkez Honsalar Mahallesi sınırları içinde bulunan, Mülkiyeti Belediye’ye ait 396 ada 23 parseldeki 771,89 metrekare yüzölçümlü taşınmaz noktasında işlem yapılabilmesi için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi hususu görüşüldü.

Belediye Başkanı Galip Vidinloğlu, “Burası eski Belediye binasının olduğu yerden bir parça. Burasının altı otopark olarak kullanılabilecek. Üstü yeşil alan olacak. Ticaret ve Sanayi Odası, 700 metrekaresine 2 katlı, Kastamonu mimarisine uygun bir Ticaret Odası binası yapmak istiyor. Hem oranın korunması adına hem de otoparkı yapması ve yeşillendirmesi adına bu şekilde bir protokol yaptık. Bütün alan 2,5 dönüm, 700 metrekaresi Ticaret Odası’na verilecek. Otoparkı da yapıp bize teslim edecekler. Otoparkın maliyeti de 3 buçuk milyon lira civarında. 700 metrekare yer karşılığında büyük bir otoparka sahip olacağız” dedi.

Toplantıda ayrıca gündemdeki şu maddeler görüşüldü:

AFAD Müdürlüğü yanında bulunan bin metrekarelik taşınmazın, 30 yıllığına bu kurumun kullanımına tahsisi oy birliğiyle kabul edildi.

Yine Kastamonu Ticaret İl Müdürlüğü’ne daha önce 5 yıl süreyle tahsis edilen Topçuoğlu’ndaki alanın tahsis süresinin 5 yıl daha uzatılması da oy birliğiyle kabul edilirken, Saraçlar Mahallesi Huzurevi Caddesi’nde bulunan düğün salonu ve restoran ile Budamış Mahallesi’ndeki büfelerin kiralanması hususunda da Belediye Encümeni’ne oy birliğiyle yetki verildi.

“KASTAMONU TURİZM ALTYAPI HİZMET BİRLİĞİ”

Kastamonu’nun tanıtım unsurlarının tek elden ve profesyonel olarak tanıtılması amacıyla oluşturulan  “Kastamonu Ilgaz Dağı Altyapı ve Hizmet Birliği”nin adının “Kastamonu Turizm Altyapı Hizmet Birliği” olarak değiştiği belirtildi. Tüzükte yapılan değişikliklerle merkez ve ilçe belediyelerinin de birliğe katılabilmesinin önü açıldı. Konu gereği Kastamonu Belediyesi’nin de birliğe dahil olması ve bir önceki yıl kesinleşmiş gelirinin binde 2’sinin katılım payı olarak verilmesi oybirliğiyle kabul edildi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE SIFIR ATIK MÜDÜRLÜĞÜ

Oturumda norm kadro değişiklikleri görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Belediye Başkanı Vidinlioğlu konuyla ilgili olarak, “İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü kurulmasıyla ilgili Bakanlık’tan gelen yazı olduğunu belirtti.

MEZARLIK HİZMETLERİNDE ÜCRET ARTIŞI

Salgın süreci boyunca cenaze hizmetlerinde kullanılan malzemelerde fiyat artışı yaşandığına dikkat çekildi ve komşu il ve ilçelerdeki ücret tarifelerinin de referans alınarak, Mezarlık Hizmetleri’nde uygulanacak zamlı ücretlendirme Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Buna istinaden mezarlık tahsisi için için uygulanmakta olan 140 lira, 500 liraya,  çocuk mezarı için uygulanmakta olan 70 lira, 300 liraya, aile mezarlığının 55 lira olan metrekare fiyatı da, 150 liraya çıkarılacak.

‘Park ve Bahçeler Müdürlüğü budama hizmeti ve sepetli vinç ile budama hizmeti bedellerinin, personel hizmet maliyetleri ve makine yakıt giderlerinin ön görülenden yüksek gerçekleşmesi’ sebebiyle yeni ücretlendirme de Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.