Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Merkez Bankası’nın faiz indirimini değerlendirdi.

Faiz indiriminin iş dünyası adına sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Başkan Oğuz Fındıkoğlu, “Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Temmuz ayı içerisinde bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi)  425 baz puan düşürerek yüzde 24’ten yüzde 19,75’e indirmiş ve bu gelişme iş dünyasını umutlandırmıştı. Gerek ekonomistlerin gerekse iş dünyasının beklentisi faiz indirimlerinin devamının geleceği yöndeydi. Son yapılan açıklamaya göre politika faizi 3,25 baz puan düşürülerek yüzde 16,50’ye indi. Faiz indiriminin devamı, reel sektörün moralini yükselten bir karar oldu” dedi.

Sıranın şimdi sıra bankalarda olduğunu da söyleyen Oğuz Fındıkoğlu, “Faizlerin indirilmesi ve reel sektörün önünün açılması iş dünyamızı cesaretlendirecek ve ülke ekonomimizin hızla gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır. Bu gidişata özel sektör bankalarının da destek vererek faiz indirimini gerçekleştirmelerini bekliyoruz” diye konuştu.