Kayıkcı’dan adaylara giderayak eleştiri

İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, AR-GE Komisyonu raporu görüşülürken yaptığı konuşmada, “Dünya yapay zekayı konuşurken, biz altyapıyı konuşuyoruz. belediye başkan adaylarımızdan yapay zekayla ile ilgili sözler duymayı isterdik. Yapay zekayla ile birlikte birçok meslek tarih olacak. Teknokenti bir an önce ilimize kazandırmak lazım. Fakat biz hâlâ mahalle evleri diyoruz” dedi.

İl Genel Meclisi 2015-2019 dönemini yapacağı oturumla noktalayacak.
Son oturumda ilk olarak Hanönü’nün Demircimüezzin köyü ve Çaybaşı köyüne yapılan BSK çalışmasının yolu daraltması, merkez ve ilçelerdeki yolların şarampol ve şevlerinin yapılması, Bağdere köyündeki fosseptik çukurunun köy sınırında kalması ve Hanönü’nde faaliyet gösteren HES şirketinin su iletim kanalı çevresinde yeterli önlem almamasına ilişkin hazırlanan Ormanı Koruma ve Köylere Yönelik Hizmetler Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; yollarla ilgili ve fosseptik çukuruyla ilgili olarak çalışmaların başlatıldığı, HES şirketinin su iletim kanalı çevresinde ise DSİ’nin acil önlem alması gerektiği belirtildi. Rapor oy birliğiyle İl Özel İdaresi’ne ve DSİ’ye gönderildi.
Toplantının devamında ilimizdeki av turizmi ile ilgili hazırlanan Gençlik, Spor ve Turizm raporu görüşüldü. Raporda, Kastamonu’da avlanacak av hayvanın çeşidinin fazla olduğu, 2011 yılında yapılan sayımda 3 bin 964 adet yaban hayvanı bulunduğu belirtildi. Ayrıca raporda en çok avlanmanın Azdavay, Pınarbaşı, Daday’da ilçelerinde yapıldığı, bu kapsamda 2018 yılında 36 yabancı ve 62 yerli av organizasyonu yapıldığı belirtildi. Av turizminin arttırılması için yasal düzenlemeler yapılması gerektiği meclisin bilgisine sunuldu.
Diğer bir gündem maddesinde İl Özel İdaresi tarafından yürütülen çöp toplama faaliyetlerine ilişkin hazırlanan Çevre ve Sağlık Komisyonu raporu görüşüldü. Raporda; geliri olmayan ve nüfus oranı çok olan çıkan köylerde muhtarların çöp toplama masrafını temin etmekte zorlandığına dikkat çekilerek, bu hususta düzenlemeler yapılması istendi. Söz konusu rapor İl Özel İdaresi’ne gönderildi.
Toplantıda son olarak, araştırma, geliştirme ve tasarım faaliyetleri hakkındaki 5746 kanun kapsamında ilimizde hangi çalışmalar yapıldığına dair hazırlanan AR-GE Komisyonu raporu görüşüldü.
Raporda söz konusu kanunun belirttiği özelliklere uygun bir şirket firma olduğu vurgulandı. Rapor hakkında görüşlerini paylaşan İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “Belediye Başkan adaylarımızdan bu çalışmalar doğrultusunda proje duymak isterdim. Dünya yapay zekayı konuşurken, biz altyapıyı konuşuyoruz. Yapay zekayla ile ilgili belediye başkan adaylarımızdan sözler duymayı isterdik. İşsizliğin yoğun olduğu bir ülkede belediye başkan adaylarımızın yapay zekayla ilgili düşüncülerini merak ediyorum. Yapay zekayla ile birlikte birçok meslek tarih olacak. Teknokenti bir an önce ilimize kazandırmak lazım. Fakat biz hala Mahalle Evleri diyoruz” dedi.