Kayıp şahıslar akıllı saatle bulunacak

  • Jandarma, Alzheimer gibi çeşitli hastalıklar nedeniyle kaybolma riski yüksek vatandaşların kayboldukları anda kısa süre içerisinde bulunması için yeni bir proje geliştirdi. Proje dahilinde risk grubundaki vatandaşlara akıllı saatler dağıtıldı. Bu saatlerdeki navigasyon sistemi sayesinde kayıp şahısların bir an önce bulunması sağlanacak. Pilot uygulama kapsamında ilk etapta 20 adet akıllı saat ve 52 adet künye levha dağıtıldı.

 

İl Jandarma Komutanlığı tarafından Valilik desteğiyle başlatılan “Kayıp Şahıs Olaylarını Önleme ve Bulma Projesi” kapsamında temin edilen akıllı saat ve künye levhalar, kaybolma riski yüksek vatandaşlara dağıtıldı.

Nüfusun yaz mevsimiyle orantılı artması sonrasında kayıp şahıs olaylarının artacağını değerlendiren Jandarma ekipleri, sorumluluk bölgelerindeki Alzheimer hastalığı başta olmak üzere çeşitli sebeplerle kaybolma riski yüksek vatandaşların ailelerini tek tek ziyaret edip, başlattıkları proje hakkında bilgilendirmede bulundu. Kastamonu Valiliği tarafından da temin edilen akıllı saatler ve künye levhalar ailelere teslim edildi.

Dağıtılan akıllı saatlerdeki konum ve navigasyon özelliği sayesinde kaybolan şahısların en kısa zamanda bulunması hedefleniyor.

Proje kapsamında İl Jandarma Komutanı J.Alb.Mücahit Avkıran, Cide Sırakaya Köyü’nde ikamet eden Alzheimer hastası A.O’nun ailesini ziyaret etti ve akıllı saat ve künye levhasını teslim etti. Şu ana kadar Jandarma sorumluluk bölgesinde ikamet eden ve kaybolma riski yüksek vatandaşların yakınlarına pilot uygulama kapsamında 20 adet akıllı saat ve 52 adet künye levhası dağıtıldı.

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı verilerine göre ilimiz Jandarma sorumluluk alanında son 5 yılda 222 kayıp şahıs olayı meydana geldi. 10 şahıs arazide ölü olarak bulunurken, kayıp 4 şahsın takibine ise devam ediliyor. Kayıp şahısların yüzde 25’lik kısmının Alzheimer veya zihinsel engelli şahısların oluşturduğu da belirlendi.