Kaymakam Pişkin çeltik tarlasında

Yaklaşık 5 aydır Tosya Kaymakamlığı görevinde bulunan ve bunun 2-3 ayını hoş geldin ziyaretleri ve iade-i ziyaretlerle geçiren Deniz Pişkin, Tosya sorunları için gezerek, görerek ve yaşayarak çözmeye çalışıyor.
Tosya İlçesi kurulduğundan bu yana ilk kez bir Kaymakam, Tosya’nın dünyaca ünlü çeltiğini bugün Yenidoğan Köyü’ndeki tarlalarda keşen yaptı ve ekim yaptı.
Çeltik ekiminin başlaması nedeniyle bugün Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü Recep Keçeci ile birlikte Yenidoğan Köyü’ne giden Kaymakam Deniz Pişkin, köy girişinde Muhtar Refik Eşit ve köylüler tarafından karşılandı. Muhtar Eşit’ten köyün sorunları ile ilgili bilgi alan Kaymakam Pişkin daha sonra ekim yapılan çeltik tarlalarına gitti ve bir süre keşen yapanları izledikten sonra çizme giydi, kolları sıvadı ve bismillah diyerek traktöre bindi ve usta bir çeltik üreticisi gibi tarlada traktörle keşen yaptı. Daha sonra tırmıkla tarla zeminini düzeltti ve ardından da kürekle tarla sınırlarına toprak dolgu yapması köy sakinleri tarafından hayret ve şaşkınlıkla karşılandı.
Devlet idareciliği yanında tarım işlerindeki hüneriyle de büyük takdir toplayan Kaymakam Deniz Pişkin, çeltik ekiminin ardından yaptığı açıklamada; “Tosya sadece bir sanayi şehri değil aynı zamanda bir tarım şehri. Tosya pirinci her ne kadar tanınırlılığı yönünden çok önemli bir pazar payına sahip olmasa da gerçekten pirincin nitelikli ve yoğun emek isteyen bir üretim biçimi olması nedeniyle yeteri kadar ilgi görmeyen bir tarım faaliyeti.
Biz burada yaklaşık 8 bin dekar alanda geçen yılın verilerine göre 2 bin 500 ton pirinç üretmişiz. Bunu hem arttırmanın hem de markalaşmasını sağlamanın, marka değerini arttırmanın yollarını arıyoruz. Bu anlamda Tosya pirincinin coğrafi işaretleme alması çok büyük bir kazanım oldu. Hemen arkasından yine Ağustos ayındaki festivalimizde sergilenmek üzere düzenlemiş olduğumuz “Tarladan Sofraya Tosya Pirinci” adlı fotoğraf yarışması yine bu anlamda bir farkındalık yaratacak diye düşünüyorum. Şu zamanlar çiftçilerimizin yoğun mesai harcadığı zamanlar Yenidoğan köyümüze gelerek muhtarımızla birlikte onun bu anlamdaki faaliyetlerine bizde katıldık. Hem çeltikle hemhal olan çiftçimizi hem de çeltiğin kendisini kıymetlendirmek ve baş tacı yapmak öncelikli görevimiz. Bu manada muhtarımıza da teşekkür ediyorum” dedi.
Yenidoğan Muhtarı Refik Eşit de konuşmasında; “Kimse yanlış anlamasın bu güne kadar Tosya’ya gelmiş geçmiş Kaymakamların içinde en verimli çalışan, köye yakın, köylüye en yakın olan Kaymakamlardan birisiniz. Vatandaşın bu çilesini görüp bu çileye ortak olmanız bile bizim için çok büyük onurdur. Bu nedenle size çok teşekkür ediyorum. Köyüm adına böyle bir şeyi ilk defa yaşadığım içinde sizlere çok çok teşekkür ediyorum” dedi. (Tosya Haber 37)