KDH yeni MR’la görüntülemede çağı yakaladı

  • Kastamonu Devlet Hastanesi’nde görüntüleme ve tanı konusunda yetersiz ve ihtiyacı karşılayamaz duruma gelen MR (Emar) cihazı, son teknoloji ürünü yenisiyle değiştirildi. Benzeri sorunların yaşandığı tomografi cihazının yenilenmesiyle ilgili çalışmalara da başlandı.
  • Başhekim Op. Dr. Serdar Bozkurt, “Yeni MR cihazımızla daha kaliteli bir hizmet vereceğiz. Üçüncü basamak bir sağlık tesisine hazırlık anlamında önemli bir adım atmış olduk. Büyükşehirlerde kullanılan en güncel ve en teknolojik bir cihaza sahip olduk” dedi.
  • İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin yazı ise, “Bu cihazla birlikte hem görüntü kalitesini hem de çekim sayısını artırdık. Teşhislerde hata ihtimali minimuma inecek. İl dışına da imkanlar yeterli olmadığından gereksiz sevklerde azalma olacak” diye konuştu.

Kastamonu Devlet Hastanesi (KDH), son teknoloji yeni MR cihazına kavuştu.

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi ile başlatılan ve hastaneyi Eğitim Araştırma Hastanesine dönüştürecek afiliasyon sürecine de katkı sağlayacak olan yeni yatırım hakkında dün İl Sağlık Müdürlüğü tarafından bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yeni MR cihazı ile birlikte Kastamonu Devlet Hastanesi’nde bundan böyle büyükşehirlerdeki tam donanımlı hastanelerde olduğu gibi MR görüntüleme yapılabilecek.

Kastamonu Devlet Hastanesi’ne son sistem bir tomografi cihazının getirilmesi için de çalışmalar başladı. Şu anda 16 kesitlik görüntüleme yapan tomografi cihazı yerine 128 kesitlik görüntüleme yapabilen yeni cihaz alınacak. Hastanedeki mevcut iki tomografi cihazından birisi ise İnebolu’ya gönderilecek.

Yeni kurulan MR cihazı hakkında bilgilendirmede bulunan Birim Sorumlusu Uğur Nur, “Cihazımız 16 kanallı. Rutin tüm çekimleri yapabiliyoruz. Buna ilave olarak kalite olarak daha iyi. Çekimlerimize anjiyo çekimleri de eklendi. Meme MR, hipofiz MR, periferikanjiyo gibi yapılabilecek tüm tetkikleri sunabileceğiz. Büyükşehirdeki hastanelerde kullanılan MR cihazlarıyla eşdeğer özelliklerde. İlk çekimlerimiz sonunda hastanemiz doktorları çekim kalitesinden oldukça memnun. Günde ortalama 120 civarında kaliteli çekim yapabiliyoruz” dedi.

Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı Muhammed Zahid Kaya da Kastamonu’da şu an itibariyle kullanılan MR cihazının Türkiye’nin büyük merkezlerinde kullanılan MR cihazı ile aynı kalite ve eşdeğerde olduğuna dikkat çekerken, “Özellik açısından ve ilk teşhis-tedavi açısından eşdeğer bir cihaz. Buradaki görüntüler Türkiye’nin her hastanesinde referans olarak kullanılabilecek” diye konuştu.

Kastamonu Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr.Serdar Bozkurt da “Bir taraftanafiliasyon sürecine devam ederken, bir taraftan da altyapı anlamında tıbbi cihaz noktasındaki eksiklerimizi tamamlıyoruz. Eksiğimiz aslında pek yok, ama cihazlarımızı nasıl daha iyi ve güncel hale getirebiliriz noktasında çalışıyoruz. Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı MR ihalesi ile yeni bir cihaz ve yeni bir okuma hizmeti aldık. Teknolojide her zaman dün yok yarın vardır. Yeni MR cihazımızla daha kaliteli bir hizmet vereceğiz. Üçüncü basamak bir sağlık tesisine hazırlık anlamında önemli bir adım atmış olduk. Büyükşehirlerde kullanılan en güncel ve en teknolojik bir cihaza sahip olduk” dedi.

Kastamonu İl Sağlık Müdürü Dr.Sadettin Yazı ise yeni cihazla sevklerin ve teşhislerde hatanın minimuma indirileceğini söyledi.

Yazı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hastanemiz taşındığında kardiyoloji ve yoğun bakım gibi servisleri tam donanım ile donatılmıştı. Ancak gerek MR olsun gerekse tomografi  cihazı olsun eski cihazlardı. Yaş itibariyle de eski bir cihazlardı. Dolayısıyla net ve iyi bir görüntü elde edilemiyordu. Doktorlarımız teşhis ve tedavi anlamında ciddi sıkıntılar yaşıyordu. MR isteklerine eski cihaz yetişmiyordu. Çünkü bazen iyi sonuç çıkmadığı için tekrar sayısı fazlaydı ve sevklere neden oluyordu. Bu cihazla birlikte hem görüntü kalitesini hem de çekim sayısını artırdık. Teşhislerde hata ihtimali minimuma inecek. İl dışına da imkanlar yeterli olmadığından gereksiz sevklerde azalma olacak.

YENİ TOMOGRAFİ CİHAZI

Şu anda iki adet 16 kesitlik tomografi cihazımız var. Buna ek olarak Eğitim Araştırma Hastanesi olma yolundaki afiliasyon çalışmalarımızı da dikkate alarak 128 kesitlik bir tomografi cihazı getiriyoruz. İhalesinin bu hafta ilan edilmesini bekliyoruz. Bu cihazımız da buraya kurulduğunda tomografi noktasında da her türlü ihtiyacımız karşılanmış olacak. 16 kesitlik tomografi cihazlarımızdan birisini de İnebolu Devlet Hastanesi’ne göndereceğiz. İnebolu dahil sahil kesimindeki 7 ilçemize o cihazımız hizmet verecek.”