KDH’de kanser tarama odası

Kastamonu Devlet Hastanesi’nde yeni hizmete giren Kanser Tarama Odası’nın açılışı yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden kanser tarama ile ilgili yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: “Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Serviks (rahim ağzı) kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserler arasındadır.

Önlenebilir bir kanser türü olan serviks kanseri yavaş gelişim göstermektedir. Bu nedenle de erken evrede teşhis ve tedavi edildiği takdirde çoğu kişide tam iyileşme sağlanabilmektedir. Serviksteki değişiklikler HPV DNA/ Pap-Smear testi ile tespit edilerek kanser gelişmeden tedavi edilebilmektedir.

Kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında tarama programları yer almaktadır. Bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü olarak toplum tabanlı taramaları yaygınlaştırmak, farkındalık oluşturmak ve kanser taramalarında hedefi yakalayabilmek adına Kastamonu Devlet Hastanesi’nde hizmete giren Kanser Tarama Odasının açılışı yapıyoruz.  Taramalar hakkında kısaca bilgi vermek gerekirse;

1.Meme kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 40-69 yaş arası bayanlara mamografi çekilerek yapılmaktadır.(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),  İnebolu Devlet Hastanesinde yapılmaktadır.)

2.Rahimağzı kanseri taraması; 5 yıl aralıklarla 30-65 yaş arası bayanlara HPV testi ile yapılmaktadır.HPV testi parça değil sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır.(Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM),İnebolu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odası ve Kastamonu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odasında yapılmaktadır.)

3.Kalınbağırsak kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 50-70 yaş arası bay ve bayanlara GGK testi ile bakılmaktadır.GGK testi dışkı örneğinden numune alınarak bakılır. (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM),  Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM),İnebolu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odası ve Kastamonu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odasında yapılmaktadır.)

Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren mobil kanser tarama aracı ile serviks kanseri ve bağırsak kanserine yönelik taramalar da yapılmaktadır. Söz konusu araç sayesinde ilçe ve köylerde yaşayan il merkezine gelemeyen halkımızın ayağına hizmet götürülmektedir. Halkımızı kanser taramalarını yaptırmak üzere ilgili merkezlere davet ediyoruz.”