"Kediler aç kalır" diye köyden ayrılmıyor

Taşköprü’deki bir köyde oturan 73 yaşındaki Münevver Akgün, beslediği 20’den fazla kedinin aç kalacağı endişesiyle kışları geçirdiği ilçe merkezindeki evine gidemedi

Akgün: “Kedilere merhamet ettiğim için bakıyorum. Bunları bırakıp gidemiyorum. Mecbur değilim ama bırakamıyorum”

Kastamonu’nun Taşköprü ilçesinin bir köyünde oturan 73 yaşındaki Münevver Akgün, beslediği kedilerin kış mevsiminde aç kalacağı endişesiyle buradan kısa süreliğine de olsa ayrılmıyor.

Eşini uzun süre önce kaybeden, çocuğu da bulunmayan Akgün, Yukarışehirören köyündeki evinde yalnız yaşıyor.

Önceki yıllarda kış aylarını ilçe merkezindeki evinde geçiren Akgün, yazdan bu yana bakmaya başladığı kedilerin aç kalacağı endişesiyle hava şartlarına rağmen köyden ayrılmıyor.

Akgün, evinin önünde toplanan 20’den fazla kediye her gün düzenli olarak yiyecek veriyor.

Münevver Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok sevdiği kedileri köyde bırakıp ilçe merkezindeki evine gidemediğini söyledi.

Kedilere severek baktığını dile getiren Akgün, “Onları Allah için çok seviyorum. Bırakıp gitsem kışta, soğukta aç kalırlar” dedi.

Kedileri için her gün yemek yaptığını anlatan Akgün, “Kedilere ne verseniz yerler. Patates, kabak, fasulye, et, ne yapsam yiyorlar. Kedilere merhamet ettiğim için bakıyorum. Bunları bırakıp gidemiyorum. Mecbur değilim ama bırakamıyorum” diye konuştu.

Muhtar Satılmış Göksu da Akgün’ün köydeki tüm sahipsiz kedilerin bakımını üstlendiğini belirtti.

Yaşlı kadının her yıl kışı geçirdiği ilçe merkezindeki evine, kedileri bırakamadığı için gitmediğini ifade eden Göksu, “Soğuk ve karlı havada bile burada kedilerle yaşıyor. Biz de köy halkı olarak teyzemize minnettarız” dedi.

Köyde yaşlı kadının merhametiyle bilindiğini anlatan Göksu, komşularının Akgün’e “kedi annesi” dediğini sözlerine ekledi.