“Kendi OHAL’imizi ilan edelim”

Vali Avni Çakır, “Her alanda kendi OHAL’imizi ilan edelim. Salgın tekrar normal seviyeye ininceye kadar zorunlu olmadıkça lütfen artık sokağa çıkmayalım. Kendi kendimizi izole edelim. Bütün alanlardaki yakın takibimize rağmen vaka sayılarımız artış gösteriyor. Çünkü insanlar özellikle mesai sonrasında akraba ve komşu ziyaretlerine hâlâ büyük bir umarsızlıkla devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin nüfusuna oranla en yaşlı ikinci il olduğumuza dikkat çeken Çakır, “Bu anlamda kararların kenarından köşesinden geçmeye çalışmayalım. Aksi taktirde kendimizi yanıltırız. Eğer bu artış oranları bu şekilde devam ederse ileriki günlerde, ileriki haftalarda kriz hali bizim açımızdan da söz konusu olabilir” uyarısında bulundu.

 

Mine Akçakoca Özgür

Kastamonu Valisi Avni Çakır, filyasyon ekibini ziyaret etti veİl Sağlık Müdür VekiliDr. Yüksel Kutlu’dan yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Vali Çakır; “Her alanda kendi OHAL’imizi, kendi olağanüstü halimizi ilan edelim. Salgın tekrar normal seviyeye ininceye kadar zorunlu olmadıkça lütfen artık sokağa çıkmayalım. Kendi kendimizi izole edelim” dedi.

Türkiye’nin nüfusuna oranla en yaşlı ikinci il olduğumuza dikkat çeken Çakır, “Bu anlamda kararların kenarından köşesinden geçmeye çalışmayalım. Aksi taktirde kendimizi yanıltırız. Eğer bu artış oranları bu şekilde devam ederse ileriki günlerde, ileriki haftalarda kriz hali bizim açımızdan da söz konusu olabilir” diyerek Kastamonu’nun taşıdığı riske dikkat çekerek uyarıda bulundu.

Vali Avni Çakırkonuşmasındaşunları söyledi:

“Tüm ülkemizde olduğu gibi İlimizde deKovid-19 ile mücadele çok zorlu bir aşamaya yöneldi. Bunun yansımasının sonucunda da hepinizin bildiği gibi dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu son tedbirler devreye alındı. Pandemi ile mücadelede vatandaşımızın kurallara uyma noktasındaki bazen bilinçli bazen bilinçsiz noksanlıklarını mecburen bir takım yasaklamalarla gidermek durumunda kaldık. Bunu yapmaya mecburduk çünkü bulaşma hızındaki artış maalesef böyle giderse belli bir dönem sonrasında içinden çıkılmaz hale gelecekti.

Allah’a çok şükür bu kahraman arkadaşlarımızın, doktorlarımızın ve tüm sağlık personelimizin büyük özverisi ile hastanede tedavisi gereken hiçbir vatandaşımızı dışarıda bırakmıyoruz ama bugün itibari ile kapasitemizi baya doldurma aşamasına geldik. Eğer bu artış oranları bu şekilde devam ederse ileriki günlerde, haftalarda kiriz hali bizim açımızdan da söz konusu olabilir. Şu an için yönetiyoruz ama gerçekten zorlanarak, arkadaşlarımızın üstün özverileri sayesinde yönetiyoruz. Sizlerin vasıtasıyla tüm vatandaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyorum. Bu mücadele sadece sağlık ordusunun ya da bizim kolluk personellerimizin, diğer kamu kurum ve kuruluşlarından bu yüke omuz veren öğretmenlerimizin, din görevlilerimizin, muhtarlarımızın içinde yer aldığı tüm kamu kurum ve kuruluşlarından bu sürece katılan arkadaşlarımızın çabasıyla olacak bir hadise değil. Böyle olmadığını da gördük.

Bakın sabah saat 09.00’da başladılar, vardiya değişecekler diğer vardiya gece 12’ye kadar, tüm ışıklar sönene kadar filyasyondaki vatandaşlarımızı takip edecekler. Vatandaşlarımız bazen bizim işlerimizi kolaylaştırıyor ama bazen de maalesefzorlaştırıyor. Bu zorlaştırma; temaslı olan kişileri eksik bildirme şeklinde oluyor. Böyle olunca vaka sayılarında erken kontrol sağlayamıyor, potansiyel vakalara erken ulaşamıyor, iş işten geçtikten sonra da bu vakaların sağlık anlamındaki ulaştıkları üst seviyeden tekrar rahatlatma aşamasında zorluklar yaşıyoruz. O yüzden bu arkadaşlarımızın sahada daha başarılı olmaları için vatandaşlarımızın, kendilerine bu görevliler ulaştığında samimi ve içten bir şekilde temaslarını bize bildirmelerini istiyoruz.

Ayrıca lütfen kimse zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmasın. Bakın bütün alanlardaki yakın takibimize, müdahalelerimize rağmen vaka sayılarımız artış gösteriyor. Çünkü insanlar özellikle mesai sonrasında akraba ve komşu ziyaretlerine hala büyük bir umarsızlıkla devam ediyor.”

Her pazartesi vakaları hep beraber oturup analiz ettiklerini ve vakaların yaklaşık yüzde 38’inin kırsal nüfustan kaynaklandığını ifade eden Vali Çakır, sözlerini şu saptamalarla sürdürdü;

“Bakıyoruz ki 70 yaşındaki veya 80 yaşındaki bir amca, teyze dışarıyla hiçbir alakası yok. Pazara gitmemiş şehre gelmemiş, ilçeye inmemiş. Bu adamcağız virüsü nasıl aldı? Yeğeni, oğlu, gelini, komşusu ziyarete geldi. Bir de insanlarımız maskeyi sanki dışarıda takılacak bir aletmiş gibi algılıyor. Arkadaşlar sürekli maske takmak zor ama bunu çıkartmamamız lazım. Maalesef insanlarımız kamu oyunun önünden ayrıldıktan sonra maske konusunda büyük bir gevşeklik gösteriyor. Akraba ziyaretlerinde maskeyi gereksiz görüyor. Bütün bunlarda birleşince maalesef sayılarımız da tüm Türkiye’de olduğu gibi artıyor.

Özellikle dün Sayın Cumhurbaşkanımız ilan etti, bugünde hıfzıssıhha kurul kararlarına bağladığımız kararlara en üst seviyede tüm vatandaşlarımızın riayetini bekliyoruz. Nüfusumuz yaşlı. Türkiye’nin en yaşlı ikinci iliyiz. Evet, gençlerin bir çoğu belki bunu ufak semptomlarla geçirdiği için önemsemiyor ama yaşlılara bu ulaştığında durum değişiyor. Hastaneleri gördünüz, oradaki vakaların ağırlığını hep beraber izlediniz. Dolayısıyla bu bulaş büyüklerimize gittiği anda bunun yansıması çok ağır oluyor. Maalesef ölüm vakalarımızda artış oluyor. O yüzden lütfen ama lütfen başta bugün ilan ettiğimiz yasaklar olmak üzere  her alanda kendi OHAL’imizi ilan edelim. Salgın tekrar normal seviyeye ininceye kadar zorunlu olmadıkça lütfen artık sokağa çıkmayalım. Kendi kendimizi izole edelim. Bu anlamda alınan kararlara uyalım, kararların kenarından köşesinden geçmeye çalışmayalım. Aksi taktirde kendimizi yanıltırız. Bunların sonucu vaka sayılarındaki artış olarak hepimize yansıyor. O yüzden ben sizlerinvasıtasıyla tüm Kastamonulu hemşerilerimden, ilimize dışarıdan gelen ziyaretçilerden özellikle rica ediyorum. Bu süreçte el ele olalım, birlikte çalışalım, samimi olalım. İçten bir şekilde bu konuda görev yapan başta sağlık personellerimiz olmak üzere tüm kolluk personelimize, izolasyon ve takip ekiplerimize yardımcı olalım. İnşallah bu süreci el birliği ile en az vaka ile atlatmaya çalışalım.”

Vali Çakır konuşmasını başta Sağlık Müdürü olmak üzere fedakar sağlık ordusuna yürekten teşekkür ederek tamamladıktan sonra, Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri ve filyasyon ekibi ile görüş alışverişinde bulundu.