Kendire bilimsel araştırma

Yalova Üniversitesi Polimer Mühendisliği Bölümü, Kastamonu tarımının ekimi unutturulmuş büyük değeri kendirden endüstriyel ürün ortaya çıkartmak için araştırmalara başlıyor.

Milletvekilliği döneminde, aynı sarımsakta olduğu gibi kendir için de büyük mücadele veren Mehmet Yıldırım, bu yıl kendi köyünde izinli olarak yetiştirdiği 3.5 dönümlük kendir ürününü söz konusu üniversiteye bağışladı.

Türkiye’nin kendir kenevir tarımına dönüş yapması ve tekstilden otomotive, parfümeriden eczacılığa birçok alanda kullanılan bu değerli bitkinin ekonomiye kazandırılması için çabalayan Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yalçın Koçak’ın yönlendirmesiyle bu adımı attığını belirten Mehmet Yıldırım, “Türkiyenin tek Polimer Mühendisliği Bölümü, kendirimizin lif ve saplarından polimer (Yüksek molekül ağırlıklı madde) esaslı ürün üretimiyle ilgili laboratuvar çalışması yapacak. Bu çalışma Aydın Üniversitesi’nin de işbirliğiyle sürdürülecek” dedi.

Yalova Üniversitesi’nin yanı sıra Kayseri Üniversitesi’ne de bir miktar kendir göndereceklerini belirten Yıldırım, bu üniversitenin de ısı yalıtımlı  ve dirençli tuğla yapımı için hammadde olarak kendiri düşündüğünü kaydetti.

Mehmet Yıldırım, tüm çabasının, Kastamonu tarımının geçmişte bir numaralı ürünü olan kendiri, günümüzdeki çoklu sektörel kullanım ve teknolojik avantajların kullanımıyla yeniden gelir kapısı haline getirebilmek adına bir yol açmak olduğunu söyledi.