“Kendire sahip çıkma zamanı”

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Ankara Sorumlusu Cumhur Genç, Kendirde pilot bölge ve merkezin Kastamonu olması gerektiğini söylediği açıklamasında, “Yerli üretim milli şuurla yapılır. Bu sebeple Kastamonu’nun kalkınması için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olarak sürecin işleyişinde takipçi olacak ve elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Tüm sivil toplum ve siyasilerle bu konuda istişarede bulunup yatırım ve teşvik sağlayacağız” dedi.

 

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Ankara Sorumlusu Cumhur Genç, gündemde olan kendir üretimi için açıklamalarda bulundu.

Genç açıklamasında şu görüşleri dile getirdi:

“Birçok özelliği ile nam yapan memleketimizin özenle takip etmesi gereken bir sürecin içerisindeyiz. Geçmişten bugüne kaybettiklerimizden ders çıkartabildik mi? Şimdi sınavını verme zamanı.Yakın tarihte emperyalist güçlerin hegemonyası altında baltalanan Kendir üretimini milli şuur ile ortadan kaldırmalı ve dış güçlerin oyununa gelmeden biran önce üretmeliyiz.

Kendir üretiminden; çuval, sigara kağıdı, gıda sanayi, yağ, ilaç v.b. birçok ürün yapılabildiği gibi 50 binin üzerinde ürüne hammadde de olabiliyor. Ekildiği tarlalara sağladığı verim ve doğaya verdiği oksijenle de dikkat çeken kendire sahip çıkma zamanı.

Çiftçi bu konuda teşvik edilmeli yatırımcı ise bilinçlendirilmeli, pilot bölge ve merkez sırasıyla Kastamonu olmalıdır. Yerli üretim milli şuurla yapılır bu sebeple Kastamonu’nun kalkınması için mücadele eden bir sivil toplum kuruluşu olarak sürecin işleyişinde takipçi olacak ve elimizden gelen çalışmayı yapacağız. Tüm sivil toplum ve siyasilerle bu konuda istişarede bulunup yatırım ve teşvik sağlayacağız.”