“Kenevir Araştırma Enstitüsü” hayırlı olsun!..

Önemli bi haber…
Lütfen sessizlik!
Hep birlikte pür dikkat okuyoruz…
● ● ●
“Kenevir Araştırma Enstitüsü” kuruldu!
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’nün kurulduğunu açıkladı.
Kastamonu Üniversitesi’nin, üniversite, şehir ve sanayi iş birliğinin gelişmesini sağlamak amacıyla şehrin önemli aktörlerini bir araya getirdiği “Üniversite Danışma Kurulu Toplantısı”nın beşincisi gerçekleştirildi.
Toplantıda, Kastamonu Üniversitesi’ndeki gelişmeler ve mevcut durumun değerlendirilmesinin yanı sıra üniversitenin hayata geçirdiği sıfır atık seferberliği, öğretim üyelerinin patent sürecine soktukları çalışmaları ile iş yeri eğitimi süreci konularında bilgilendirme yapıldı. Fikir alışverişi bakımından oldukça verimli geçen toplantıya, danışma kurulu üyeleriyle birlikte Kastamonu milletvekilleri de davetli olarak katıldı.
Üniversite yönetimi olarak var olan bütçeyi verimli kullanmak için öncelikli çalışma alanları belirlediklerini kaydeden Aydın, “Ar-Ge çalışmalarımızın yüzde 60’ını kendi bütçemizden yüzde 40’ını da projelerle elde ettiğimiz dış kaynaklardan sağlıyoruz. 2018 yılında Ar-Ge çalışmalarımız için yaklaşık 30 milyon lira bütçe sağladık. Elimizdeki bütçe ile öncelik verdiğimiz çalışma alanları ise iklim değişikliği ve etkileri, enerji üretimi, akıllı sistemler, sağlık alanında yenilikçi cihaz ve malzeme modellerinin geliştirilmesi, atık yönetimi, nörobilimler ve endüstriyel tasarım olarak sıralayabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.
Eğitim ve öğretim alanında Türkiye’deki ihtiyaca yönelik bölümlerin açılması için Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK) başvuruda bulunduklarını dile getiren Prof. Dr. Seyit Aydın bu alandaki gelişmeleri tititzlikle takip ettiklerini söyledi:
Üç gün önce “Kenevir Araştırmaları Enstitüsü’nün kurulduğu bilgisini veren Rektör Aydın şöyle konuştu:
“Kenevir açısından Kastamonu’nun alt yapı ve potansiyelini de göz önüne alarak en uygun yer olduğunu düşündüğümüz üniversitemizde bu enstitünün hızlı bir şekilde faaliyete başlamasını hedefliyoruz. Çünkü öğretim üyesi bakımından da imkânımız var. Kısacası Kastamonu’nun kenevire bağlı sanayinin merkezi olmasını destekleyecek bir birimimiz oldu.
Destek olanlara teşekkür ediyorum.”
● ● ●
Düşünsenize…
Nasıl keyifli olurdu!
Ama maalesef…
Hüzün veriyor…
Merhum Kayahan’ın bestesini Nilüfer’den dinliyoruz:
“Demek yine bana hüsran
Bana yine hasret var
Yine bana esmer günler düştü eyvah
Yine bana hüsran bana yine hasret var
Yine bana esmer günler düştü”
Çünkü o enstitü, “kendirin başkenti Kastamonu”nun üniversitesinde değil, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’nde kuruldu!
Siz yukarıdaki haberde gördüğünüz “Kastamonu”ları Samsun olarak değiştiriverin… “Kastamonu Üniversitesi” yazan yerleri Samsun 19 Mayıs Üniversitesi, Rektörün adını da Prof. Dr. Sait Bilgiç olarak okuyuverin…
Bi zahmet…
● ● ●
Yine de haksızlık etmeyelim.
Malum, bizimkilerin çok önemli işleri var…
Hele şu ismi, logoyu filan bi halletsinler…
Sıra Kenevir Enstitüsü’ne de gelecek!