Babaş’tan öğrenci sayısı tespiti

 “Sayı bir anda 50 bine çıkmamalı”

Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı’nda konuşan belediye Başaknı Tahsin Babaş, sağlıklı bir gelişme için üniversitedeki öğrenci sayısının şehir nüfusunun dörtt birinin üstüne çıkmaması gerektiğine işaret etti ve “Bir anda 50 bin öğrenci sayısına ulaşmamız doğru değil. Tabii ki ben öğrenci sayısı 25 binde kalmalı demiyorum. Ancak bu sayı şehrin gelişimi ile doğru orantılı olarak artmalıdır” dedi.

 

‘Kent Konseyi fikir üretmeli’

Kent Konseyi’ni sosyal işlerin, sosyal sorumluluk projelerinin peşine de düşmeye davet Belediye Başkanı Tahsin Babaş, fikirlere, tartışmaya ve denetlemeye ihtiyaçlarının olduklarını vurguladı. Babaş, ‘Kent Konseyi fikir üretmeli ve fikirlerini özgürce söyleyebilmeli. Fikir üretme noktasında eksiklikler var” dedi. Babaş, yeni sanayi sitesi, Güneykent Projesi ve Özel Uğurlu Hastanesi’yle ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

Kastamonu Kent Konseyi Yürütme Kurulu Toplantısı, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın da katılımı ile gerçekleştirildi.

29 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan Kastamonu Kent Konseyi 12’nci Olağan Genel Kurulu için Kastamonu Belediyesi Toplantı Salonu’nda yürütme kurulu toplantısı yapıldı. 2016 yılında Kastamonu’da gerçekleştirilmesi düşünülen çalışmalarla ilgili olarak karşılıklı fikir alışverişlerinin yapıldığı ve gündem maddelerinin belirlendiği toplantıda Belediye Başkanı Tahsin Babaş açıklamalarda bulundu.

Belediye Basın Bürosu’nun paylaştığı bilgilere göre, şehrin ihtiyaçlarının görebilmenin gerekliliğine vurgu yapan Babaş, bu ihtiyaçlar doğrultusunda doğru çözüm önerilerinin de getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Özellikle yurtlar konusundaki problemleri çözdüğünü dile getiren Babaş, şöyle konuştu:

“Şehir dışından buraya gelen öğrencilerimiz konaklama ihtiyaçlarını karşılamak için kendilerine yurt bulamıyorlardı. Ben geliştirdiğim projeler ile yurt sorununu çözdüm. Üniversitenin yanında 25 bin metrekare daha yurt yeri olarak kullanılmak üzere arsa ürettik. Binlerce öğrencinin yurt talebi var. Üniversitenin olduğu alanda 1+1 evlerin inşa edilmesini doğru bulmuyorum. Buradaki yapılaşmaya da ben el attım. Öğrencilerimiz evden ziyade yurtlarda barınmak istiyorlar. Orada inşa edilen 1+1 evler güvenlik konusunda da sıkıntıları beraberinde getiriyor. Eğer öğrencilerin 1+1 konutlar istediklerine yönelik talep olduğunu iddia edenler varsa bize bir talep listesi ulaştırsınlar. Ama böyle bir talep olmadığı gibi öğrenciler yurtlarda barınmak istiyorlar.”

Kent Konseyi’ni sosyal işlerin, sosyal sorumluluk projelerinin peşine de düşmeye davet Babaş, fikirlere, tartışmaya ve denetlemeye ihtiyaçlarının olduklarını vurguladı. Ayrıca Babaş, “Kent Konseyi fikir üretmeli ve fikirlerini özgürce söyleyebilmeli. Fikir üretme noktasında eksiklikler var” dedi.

“ÖĞRENCİ SAYISI NÜFUSUN DÖRTTE BİRİNİ GEÇMEMELİ”

Üniversite ile ilgili görüşlerini de dile getiren Belediye Başkanı Tahsin Babaş, öğrencinin sayısının bir anda 25 binden 50 bine çıkarılması yönündeki söylemlere şaşırdığını ifade etti ve “Literatürde şöyle bir şey var ki, o da bir ilin öğrenci sayısı nüfusunun 4’te 1’ini geçmemelidir. Aksi takdirde o şehir asimile olur. Biz şu anda 100 bin nüfusa sahibiz. Bir anda 50 bin öğrenci sayısına ulaşmamız doğru değil. Geçtiğimiz günlerde Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç ile de bu konuları görüştük. Kendisi de öğrenci sayısının planlamalar doğrultusunda artması gerektiği ifade etti ve bu konularda düzenleme yapacaklarını da belirtti. Tabii ki ben öğrenci sayısı 25 binde kalmalı demiyorum. Ancak bu sayı şehrin gelişimi ile doğru orantılı olarak artmalıdır. Benim için önemli olan üniversitenin gelişmesi” dedi.

Tıp Fakültesi konusunda da görüşlerini dile getiren Babaş, Kalkınma Bakanlığı tarafından 100 milyon Türk Lirası aktarılması durumunda Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin fiziki olarak öğrenci almaya hazır hale geleceğini söyledi.

‘GÜNEYKENT PROJESİ BAŞBAKANLIK ONAYINA SUNULDU’

Kastamonu’nun şehirleşme konusunda en ciddi projelerinden bir tanesi olan Güneykent ile ilgili de konuşan Babaş, “Güneykent 13 milyon metrekarelik bir alan. Burası için Toplu Konut İdaresi’nden (TOKİ) Başbakanlık onayını istedik. Dosya Sayın Başbakanımızın önünde. Onay verildikten sonra TOKİ burada çok rahatlıkla arsa üretip hazine arazileri üzerinde TOKİ Konutları inşa edebiliyor. Bu 13 milyon metrekarelik alan içerisinde hazineye ait arazi 2 milyon metrekareyi geçmez. O yüzden bu konuda eleştirilerde bulunmak doğru değil” diye konuştu. Yenilenebilir enerji konusunda da girişimlerde bulunduğunu ifade eden Babaş, güneş enerjisi haritalarında Kastamonu’nun mavi bölge olduğunu yani güneşi az alan bölgeler içerisinde bulunduğunu anlattı.

‘TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK SANAYİ SİTESİ’

Kastamonu’ya yapılacak olan sanayi sitesi hakkında da bilgi veren Babaş; “Yeni sanayi projesinde bizim amacımız bu işlerle iştigal eden, üretici olan ve meslek sahibi kişilerin bu işleri yapmasıdır. Öncelikli olarak bu kişilerin yapması bizim tercihimiz. Üretici statüsünde bulunmayanlarda yeni sanayi sitesinde yer edinebiliyor. Ancak devlet üretici statüsünde olmayan kişilere kredi vermiyor. Bu kişilerin parasını kendi ceplerinden vermeleri gerekiyor. Bu şekilde de dileyenler dükkân sahibi olabilir. Ancak burayı amacı dışında kullanmayacaklar. Tornacı ise bu dükkânı tornacıya kiraya verebilecek. Başka bir iş koluyla iştigal edene veremeyecek. Böyle bir durum mümkün değil. Şunu da ifade etmek istiyorum bizim şuan yaptığımız bu çalışma Türkiye’nin en büyük sanayi sitesi” diye konuştu.

ÖZEL UĞURLU İÇİN DEVLETE DEVİR ÇÖZÜMÜ

Özel Uğurlu Hastanesi’nin açılması konusunda da açıklamalar yapan Babaş; “Uğurlu Hastanesi’nin açılmasında siyasi manada bir sıkıntı yok. Bu konudaki sıkıntıları çözdük. Ancak işin milyonlarca lirayı bulan maddi boyuttaki sıkıntıları devam ediyor. Bu bedeli karşılamaya razı olacak birisi varsa eğer bu sorun da ortadan kalkar. Burası işin bir başka çözüm yolu ise hastanenin devlete devredilmesidir. Başka türlü işin içinden çıkılması zor” şeklinde görüşlerini aktardı.

‘KÜLTÜR VE SPOR MERKEZİ PROJESİ BİTMEK ÜZERE’

Kuzeykent’te Murat Gıda’nın karşısında 17 dönüm arazi üzerinde yapılması planlanan Kültür ve Spor Merkezi Projesi’nin bitmek üzere olduğunu söyleyen Babaş, projenin bin 134 kişilik tiyatro salonunu da bünyesinde barındırdığını anlattı. Babaş, “Resim atölyeleri, çok amaçlı salon, açık ve kapalı resim sergi alanları, yüzme havuzu, fitness salonu, golf salonu, Türk Hamamı gibi birçok sosyal, kültürel, sanatsal ve spor faaliyeti alanlarını da ihtiva ediyor” diye konuştu.