Kente konsey bakışı

Çelik’e eleştiriler

_MG_1408Kent Konseyi’nin 12. Olağan Genel Kurulu’nda Yürütme Kurulu başkanı Mehmet Çelik eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Toplantının moderatörlüğü görevini de yürüten Mehmet Çelik’in özellikle açılış konuşması esnasında Kastamonu Belediyesi’nin projelerinin ağırlıkta olduğu bir sunum gerçekleştirmesi, eleştirileri de beraberinde getirdi.

Kent Konseyi’nden yapılanlar yerine yapılmayanların gündeme gelmesi gerektiğini söyleyen bazı katılımcılar, bu şekilde şehre fayda sağlanabileceğini belirtti. Mehmet Çelik ise kendisine yapılan eleştirilere Kent Konseyi’nin yapılmayan kadar yapılanı da takdir etmesi gerektiğini söyleyerek cevap verdi.

IMG_1416İBRAHİM MAŞALACI

İlk eleştiriyi yapan MHP İl Başkanı İbrahim Maşalacı, “Kent Konseyi Başkanı Metin Çelik’e şunları sormak istiyorum. Kent konseyimizin çalışma şekli ve amacı şehrimize yapılan çalışmaları övmek midir? Ya da şehrimizin sorunlarını dile getirmek midir? Bunu kendisinden açıklamasını istiyorum. Bundan sonraki süreçte ilimizin eksiklikleriyle alakalı hususları istişareler yaparak, Kastamonu’yu daha ileriye götürebilmek için lider bir şehir olma vasfının sağlanması için çalışmalar yapılmasını öneriyorum. Kastamonu’ya bugüne kadar yapılan hususları dile getirdi. Kastamonu’ya söz verilip yapılamayanları da keşke gündeme taşısaydı. Ben bunu muhalefet olsun diye söylemiyorum. Kastamonu sevdalısı bir insan olarak belirtiyorum. Sıkıntıları çözersek Kastamonu’yu bir adım daha ileriye götürmüş oluruz. Ayrıca Belediye Başkanımız ve iktidarın il başkanı da burada ancak bu tür toplantılara uzun zamandır milletvekillerimiz gelmiyor. Bugün mazeretleri olabilir ama yıllardır bu toplantılarda görünmüyorlar.”

IMG_1447MUZAFFER BIYIKLI

Kent Konseyi’nin ilin sorunları ve çözüm önerilerinde köprü vazifesi görmesi gerektiğini dile getiren CHP İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise “Kent Konseyleri bana göre bir köprü vazifesi yapmaktadır. Burada her birimiz bir kesimi temsil ediyoruz. Bizlerin beklentileri neyse bunları dile getiriyoruz” dedi.

Konuşmasında şehirdeki temel sorunları da dile getiren Bıyıklı, “Şehrimizin belli saatlerinde işkenceye dönüşen bir trafik sorunu var. Bu parktan dolayı kaynaklanıyor. Bu çözmemiz gereken büyük bir sorundur. Ayrıca Kastamonu’yu bir üniversite şehri yapmak istiyorsak yakın bir geçmişe kadar komşumuz Karabük ile gelişmişlikte yarış halindeydik. Karabük, üniversitesiyle bize fark attı. İlimizi tercih edecek öğrencilerin sorunlarını çözmemiz gerekiyor. 65 yaş üzeri ücretsiz toplu taşıma Kastamonu’da hala uygulanabilmiş durumda değil. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özel Halk Otobüsleri’ne aylık belirli bir ücret ödeyerek çözeceğini biliyoruz. Ne zaman uygulamaya geçeceğini merak ediyoruz” dedi.

IMG_1589MUZAFFER BERBER

Kent Konseyi Başkanı Mehmet Çelik’e bir eleştiri de MHP’li Belediye Meclis üyesi Muzaffer Berber’den geldi.

Kent Konseyi’nin proje üretmek ve plan yapmakla görevli olduğunu belirten Muzaffer Berber, “Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’a ben de teşekkür ediyorum. Tahsin Babaş, çalışkan bir insandır. Kent Konseyi, proje üretmek ve plan yapmakla görevlidir. Tabi ki Belediye Başkanı çalışırsa onu övelim. Ama Kent Konseyi işlerin takipçisi olmalıdır, ama övmemelidir. Sadece şunu söylüyorum Kent Konseyi’nin isminin değiştirilmesini istiyorum. Kastamonu Belediyesi Basın Halkla İlişkiler Kent Konseyi olarak değiştirilsin” dedi.

IMG_1573EMİN EĞRİ

Gazeteci Emin Eğri de konuşmasında Kent Konseyi’nin dersine iyi çalışmadığını söyledi. Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın, ‘Kent Konseyi proje üretmeli’ eleştirisini hatırlatan Emir Eğri, Kent Konseyi Başkanı bu toplantının tarihini değiştirerek milletvekillerinin ve valinin katılacağı şekilde organize edebilirdi. Bir diğer konu yapılanları değil yapılmayanların üzerinde durmamız gerekli. İlimizin sorunlarıyla ilgili ortak akılla yol haritasını çizmeliyiz. Ama maalesef yıllardır toplanıyoruz henüz bir yol haritamız yok. Belediye Başkanımız Tahsin Babaş hafta içerisinde Kent Konseyi’yle ilgili fikir üretmeli eleştirisinde bulundu. Bir daha ki toplantıya Kent Konseyi olarak projeyle gelinsin. Yapılanları söylemeyin, zaten biliyoruz. Eksikliklere çözüm önerileri bulalım” şeklinde konuştu.