Keşke “darısı başımıza” diyebilseydik

  • Özelleştirme satışı mahkeme kararıyla durdurulmuş olan Balıkesir SEKA, ekonomik kriz sonucu kağıdın stratejik ürün olarak değerlendirilmesiyle yeniden açılıyor.
  • 2004’te satıldığı için bu şansa sahip bulunmadığından ne yazı ki “Darısı başımıza diyemediğimiz Taşköprü SEKA ise, minimum istihdam ve sembolik üretimle yüreğimizi sızlatıyor.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Geçmişteki ağır sanayiyi teker teker kurduklarını aktaran Varank, kağıdı da stratejik ürün kapsamında değerlendirdiklerini söyledi.

Bakan Varank, “satışı mahkeme kararıyla durdurulan Balıkesir SEKA Fabrikası inşallah önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde yıllık 300 bin ton kapasiteyle tekrar üretime geçecek” dedi.

Aynı kapsamda bulunan ve  2004 başında MOPAK’a satılan Taşköprü SEKA ise o günden bu yana kâh yılın bir iki ayı çalışarak, kâh düşük kapasiteyle ve sınırlı sayıdaki işçiyle ithal selüloz işleyerek bugünlere geldi.

2004’te 550 olan işçi sayısı 43’e kadar düşen, kısa bir süre önce vardiya artırımına gidilebilmesi amacıyla zor bela 64’e çıkan fabrika ayın yarısında sigara kağıdı, pipet kağıdı ve astar kağıdı üretiyor, yarısında ise işçiler bunların kesimiyle uğraşıyor.

Yörenin bir numaralı ürünü olan kendiri işlemesi amacıyla kurulan fabrikanın geldiği durum, Kastamonu ve Taşköprü açısından ne yazık ki bu… Ne istihdama geçmişteki kadar bir katkısı var, ne de asıl hammaddesi olması gereken kendirin yeniden hayata dönmesini sağlayacak bir çabası…