KGC, Yılmaz’la devam

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin hafta sonunda yapılan kongresinde çift liste heyecanı yaşandı. 110 üyenin 102’sinin katıldığı kongredeki seçimde, mevcut başkan Erkan Yılmaz 59, İzzet Sarı ise 42 oy aldı, 1 oy ise geçersiz sayıldı.

 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin Olağan Kongresi cumartesi günü yapıldı. 110 üyeden 102’sinin katıldığı çift liste heyecanının yaşandığı kongredeki seçimde, mevcut başkan Erkan Yılmaz 59, İzzet Sarı ise 42 oy aldı, 1 oy ise geçersiz sayıldı. Bu sonuçla üç yıllığına yeniden KGC Başkanı seçilen Yılmaz güven tazelemiş oldu.

Gazeteciler Cemiyeti binasında gerçekleşen ve Divan başkanlığını Hüsnü Acar’ın yaptığı kongre, cemiyet tarihinin en yüksek katılımlı kongresi olarak tarihe geçti.

Cemiyetin yeni yönetim ve denetim kurullarında şu isimler yer aldı:

YÖNETİM KURULU:  Erkan Yılmaz, Erhan Veren, Gülay Acar, İrfan Salcı, Cengiz Muhziroğlu, Sabahattin Büyükoral, Fahri Özbek, Bilal Kâhyaoğlu, Hasan Yılmaz, Hakkı Cidal Savaş, Barış İlyasoğlu, Ümit Yorulmaz, Semih Yüksel

DENETİM KURULU: Semra Gül, İrem Yasemin Savaş, Emin Eğri.

ÜST KURUL DELEGELERİ: Erkan Yılmaz, Hüsnü Acar, Cengiz Muhziroğlu, Sabahattin Büyükoral.

 

İzzet Sarı’nın kurul listelerinde yer alan isimler ise şöyleydi:

YÖNETİM KURULU: Turgut Yılmaz, Murat Köse, Kadir Yıldırım, Mustafa Balcı, Mehmet Tuğcu, Ceyhun Hüseyinoğlu, Mehmet Ünsal, Abdullah Acar, Dilek İğdirli, Elif Kural Keşkekoğlu, Ümit Özdemir, Murat Şengül.

DENETİM KURULU: Hasan Yılmaz, Akif Doğan, Emrah Palabıyıkoğlu.

ÜST KURUL DELEGELERİ:  Hüsnü Acar, izzet Sarı, Murat Köse ve Mustafa Balcı.

KONUŞMALAR

Cemiyet Başkanlığına yeniden seçilen Erkan Yılmaz ve ardından da başkan adayı İzzet Sarı yaptıkları konuşmalarda Cemiyet’te bugüne kadar yaptıkları ve yapmayı planladıkları çalışmaları anlattılar, meslekle ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

ERKAN YILMAZ

KGC Başkanı Erkan Yılmaz, genel kurulun açılış konuşmasında şunları söyledi:

“1984’de kurulan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin, bugün altını özellikle çiziyorum kendi evinde bu coşkulu genel kurulunu yapıyor olması, Kastamonu’nun her ilçesinde bu genel kurulun haftalardır konuşuluyor noktaya gelmesi bile aslında cemiyetimizin geldiği noktayı gözler önüne sermektedir. Yeterli mi elbette hayır; hep birlikte yapacak daha çok işimiz var. Bu vesileyle cemiyetimizin bugünlere gelmesinde büyük rol oynayan benden önceki tüm başkanlarıma teşekkür eder, aramızdan ayrılanlara da rahmet dilerim.

“Basın meslek yasası’nda güzel gelişmeler var”

“Şüphesiz mesleğimizde sorunlar çok ama çok fazla… Genel ve yerel bazda yaşanan sorunları ve çözüm yollarını zaman zaman sizlerle paylaşıyor, bu sorunların ortadan kalkması için mesaimizi sürdürüyoruz. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak göreve başlamamamızın ardından daha da hızlanan Basın Meslek Yasası ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor. Yasa artık belirli bir aşamaya gelmiş durumda. Uzun yıllar basının eksik kalan bir yönü inşallah bu yasayla tamamlamış olacak. Bu yasanın çıkmış olması, mesleğimizde pek çok sorunu ortadan kaldıracaktır. İkinci büyük beklentimiz, İnternet Yasası’nın da bir an evvel çıkmasıdır. Öte yandan İnternet Yasası’nın, İnternet gazeteciliğinin önünü açıcı bir yasa olması, engel değil, ön açıcı ve kısıtlamalar değil, özgürlükler ancak tabi ki sorumluluklar da getirmesi gereken hatta gerekirse cezai müeyyideleri de getirici bir yasa olmasını bekliyoruz.”

“Kastamonu, büyükşehirlerle

aynı kategoride yer alıyor”

“Basın İlan Kurumu nezdinde elbette büyük sıkıntılarımız var. Üst kuruluşumuzun da büyük çabalarıyla açıklanan son resmi ilan zammı elbette bizleri memnun etmiştir. Ancak resmi ilan fiyatlarının artışıyla düşen resmi ilan adedi gazetelerimizi zor durumda bırakmıştır.

Öte yandan; Basın İlan Kurumu nezdinde Kastamonu bugün maalesef büyükşehirlerle aynı kategoride yer almaktadır. Bu büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığın ortadan kaldırılması için sesimizi artık daha da bir gür sesle çıkarmaktayız. Son gerçekleşen TGK Başkanlar Kurulu toplantısında konuyu gündeme getirdim ve bu yönde bir çalışmanın başladığı bizlere iletildi.”

“Üreten olmanın çabası içinde olduk”

“2013’de sizlerin tam desteğiyle Cemiyet Başkanlığı görevine getirildim. 2013’den bugüne kadar birçok önemli projeyi sizlerle birlikte hayata geçirdik. Yıkan veya satan değil, üreten olmanın çabası içinde olduk. İlk dönemimizde cemiyetimize bir hizmet binası kazandırdık, birçok etkinliği hayata geçirdik. İkinci dönemimizde, şu an içerisinde bulunduğumuz bu güzel binayı cemiyetimize kazandırdık. Daha büyük bir Basın Müzesi için alt yapımız artık neredeyse hazır halde. Mustafa Başkan ile başlayan üçüncü dönemin tam ortasında görevlendirme ile geldiğim bu 1,5 yıllık süreçte ise Kastamonu basınının ve hatta ilin tarihi projesi olan dijital taramanın büyük uğraşlar sonucunda startını verdik. 1929’dan bu tarafa toplam 500 bin sayfa yerel gazetelerimiz yılsonuna kadar taranmış olacak. Bugün itibariyle 150 bin sayfanın tarama işlemi tamamlandı ve sisteme kaydedildi. Öte yandan 11 Ağustos sel afetine ilişkin sel sergisi projemizi hayata geçirdik. 18 Haziran’da İstanbul, 25 Haziran Ankara ve 11 Ağustos’ta ise Bozkurt’ta en çarpıcı fotoğraf karelerinin yer aldığı sergiyi hep birlikte açacağız.”

“Var gücümüzle çalışacağız”

“Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da önceliğim; üyesi olmaktan her daim büyük onur ve gurur duyduğum, katkı sağlamaya çalıştığım Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’ne, ekibimle birlikte bilgi ve deneyimimle hizmet vermek, çıtayı daha da yukarıya çekebilmenin gayreti içinde olabilmektir. Yeni dönemde de, değerli üyelerimizin çok iyi bildiğim beklentilerini hayata geçirmek, yeni projelere imza atmak için var gücümüzle çalışacağız.”

“Duruş çok önemli”

“Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak biz siyaset üstü bir kurumuz. Görev yaptığım süreçlerde bu konuya ayrıca büyük dikkat ettim. Biz siyasetin emrinde, siyasetin yanında veya siyasetin karşısında değiliz. Biz bir muhalefet veya iktidar yanlısı bir topluluk da olmadık. Saygınlığımız da buradan geliyor. Bu noktada tüm yönetim kurulu üyelerimize, meslektaşlarıma ve uç beylerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu benim şahsen çok çaba verdiğim kurumumuzun bugün bu noktada olması insanın evladının büyüyüp, iş bulup, hayata katılması ve hayatını kazanması gibi bir sevinç veriyor bana. Gerçekten de çok büyük bir mutluluk içerisindeyim. Unutmayalım, kurumları sayı itibarlı hale getirmez, kurumları, müesseseleri duruşları itibarlı hale getirir. Duruş çok önemlidir. Hayatımızda iki şey çok önemlidir; duruş ve dokunmak. Bu duruşun içinde mesafe vardır. Hayatımızın her döneminde ama her döneminde mesafe çok önemlidir. Çocuğumuzla olan mesafeyi kaybedersek disiplini kaybederiz. Hayatımız da mesafeyi ne kadar iyi ayarlarsak o kadar başarılı oluruz. Ve dokunmak tabi… Hayata dokunmak çok önemli. Yaşadığımız süre içerisinde muhakkak bir şeylere dokunmalıyız. Yani gazeteci isek yoldan geçerken bir fakir fukaranın, açın derdi bizi dertlendirmelidir. Ve ona dokunabilmeliyiz. Bizim mesleğimizi saygın kılan, gazeteciliği saygın kılan yalnızca kendi sorunlarıyla hemhal olması değil, bizim mesleğimizi saygın kılan iki şey var. Birincisi herkesin sorunu ile hemhal olan bir meslek olmasıdır, ikincisi de ayrıcalıklı olmamızdır. Bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren hepimiz de ayrıcalıklıyız arkadaşlar bunu aklımızdan çıkarmayalım. Allah hepimize iki göz, iki kulak, bir ağız vermiş. Bütün insanoğluna. Ama biz bu mesleğe girdiğimiz andan itibaren o gözler artık bizim gözümüz değil, biz artık binlerce kişi için bakıyoruz dünyaya, onların adına görüyoruz. Onun için bizim ayrıcalığımız var. Biz artık yalnızca kendimiz için duymuyoruz, kulağımıza gelen her feryat yalnızca bize hitap etmiyor. Yani artık o ağızlar bizim ağzımız değil, o kulaklar bizim kulağımız değil, o gözler de bizim gözümüz değil. Binlerin, on binlerin, yüz binlerin kulağı, ağzı ve gözüdür.”

 

İZZET SARI 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı için aday olan İzzet Sarı’nın kongredeki konuşması ise şöyle:

“Konuşmama başlamadan önce, Kastamonu yerel basınına hizmet etmiş ve bugün aramızda olmayan ebediyete irtihal etmiş olan meslektaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum… Ruhları şad, mekanları cennet olsun inşallah…

Demokratik ülkelerde, genel kurullar, seçimler gerek siyasiler,  gerek sendika,  oda, spor kulüpleri veya bizim gibi dernekler için yeni bir heyecan ve yenilenmenin ötesinde bir fırsattır…

İşte demokrasi bunun için güzeldir… yenilenmek için yine,y eniden başlamak için ilgili kişi ve kurumlarda heyecan yaratır…!

1982 yılında yazmaya başladığım bu meslekte; 1985 yılından bu tarafa çok fazla mesai harcayarak bugünlere geldim. Bu süre içinde mesleğimiz adına önemli çalışmalara imza atmaya çalıştık. Hem mesleki açıdan, hem de Kastamonu açısından… Bu süre içerisinde mutlaka hatalarımız olmuştur. Bu hatalarımızdan da ders çıkarmayı bildik.

29 yıl bir fiil Basın Müşavirliği görevinin yanında 10 yıl İHA, 15 yıl Anadolu Ajansı’nda görev yaptım. 32 yaşında iken bir dönemde cemiyet başkanlığı yaptım. Bu süre içerisinde Kastamonu’daki yerel gazetelerimizin tamamında görev yapmak nasip oldu. Ayrıca Kastamonu Sözcü Gazetesi ile Kastamonu Açıksöz Gazetelerinin kuruluşlarında da yer aldım.

Ailemizin bize kazandırdığı en büyük değer olan AİLE terbiyemizi ve Devlet terbiyesini bir arada yıllar yılı gururla yaşadık ve onurla taşıdık…Hayal kuramayan bir insan işinde başarılı olamaz.

Önce hayal edeceksin, sonra hayallerini ajandana geçeceksin. Gerçekleşebilirliğini gözden geçireceksin. Yakın dostlarınla istişareler yapacaksın… Sonra harekete geçip hayalindeki o projeyi gerçekleştirebilmek için gece gündüz demeden çalışacaksın… Mesleğimiz, meslektaşlarımız ve cemiyetimiz adına büyük hayallerimiz ve projelerimiz var. Kısa, orta ve uzun vadede gerçekleştirmeyi arzuladığımız projelerimizle enerjim, azmim ve tecrübemle bugün Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na talip oldum ve karşınızdayım.

Bugün siz değerli meslektaşlarımdan teveccüh gördüğümüz takdirde bu hayallerimizi gerçekleştirmek için gece gündüz çalışacağımıza yol arkadaşlarımla birlikte huzurlarınızda söz veriyorum.

Cemiyetimizin dününü ve bugününü karşılaştırdığımızda bugün, düne göre iyi durumdayız… Ancak bizim gibi büyük bir camiaya bu yetmez. Bizler ortaya yeni bir vizyon koyamazsak, yani cemiyetimizi bir sonraki aşamaya geçirecek projeleri hayata geçiremezsek yerimizde sayar hatta geri gideriz.

-Hep şunu düşünmüşümdür. 32 yaşında cemiyet başkanı olduk dedim. (O günkü koşullarda bir dönem yaptım)  Diğer illerin başkanlarının hepsi emekli yada tecrübeli isimlerden oluşuyordu. O dönem içlerinde en gençleri bendim(!)Neden? diye kendi kendime sordum. Sonra anladım ki, genç yaşta haber üretmekten, bizler hiçbir zaman Cemiyet için projeler üretememişiz. Daha doğrusu yeteri kadar vakit ayıramamışız. Bunu şunun için anlatma ihtiyacı hissettim. Emekli olunca daha fazla zamanınız oluyor ve daha detaylı düşünebiliyorsunuz.

Otobüsçüler derneğinin, kamyoncular derneğinin ya da marangozlar odasının bu memleket için söz hakkı olduğu yerde, bir fikir, bir düşünce kuruluşu olan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin de bu memleketin ekonomisi, turizmi, bürokrasisi ve diğer konularda yeri geldiği zaman söyleyecek sözü mutlaka olmalıdır ve olacaktır.

Sözü fazla uzatmadan sizlere madde madde yapmayı planladığımız projeleri kısaca anlatmak istiyorum:

-Bazı projelerimiz…

Gerçekleştirebilirlik süresine göre; Kısa, orta ve uzun vadede şu 16 proje üzerinde yoğunlaşacağız.

1-Ebediyete irtihal eden meslek büyüklerimiz için; her yıl 10 Ocak Gazeteciler Günü akşamı Nasrullah Camii’nde Mevlid-i Şerif okutulacak. Bunu her yıl inşallah yapmak istiyoruz.

2-Cemiyetimizin kurumsal bir internet sayfası ivedilikle hazırlanacak ve özel günlerimizde üyelerimizin sevinçleri ve üzüntülü anları buradan paylaşılacak. Kastamonu ve ilçelerde bulunan tüm basın kuruluşlarımızın logoları ve linkleri buradan paylaşılacak. 150 yıllık geçmişimizin bilgileri, belgeleri buradan kamuoyuna sunulacak.

3-Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti bünyesinde; “Cemiyet” isimli bir renkli gazete çıkartılacak. Elde edilecek gelirler cemiyetimiz için kullanılacak. Ayrıca il ve ilçelerimizde yayın yapan gazetelerimizin gelirlerini artırmaya yönelik özel çalışmalar yapılacak.

4-Cemiyetimiz bünyesinde “Cemiyet-TV” isimli Youtube kanalı kurulacak. Burada Kastamonu Sivil Toplum Örgütleri ile röportaj ve söyleşiler yapılacak.

5-Cemiyet üyelerimizin yaptığı haberlerden dolayı yasal ve hukuki sıkıntılar yaşamamaları için Kastamonu’daki önemli Hukuk Bürolarından bir tanesi ile ortak iş birliği anlaşması yapılarak üyelerimize ücretsiz avukatlık desteği sağlanacak.

6-Bir sigorta şirketinin sponsorluğunda protokol yapılacak ve tüm üyelerimiz “Meslek Koruma Paketi” adı altında özel sigorta yaptırılacak. Bu konuyu açmak gerekirse özel hastanelerde çalışan doktorlar için böyle bir sigorta paketi var. Muhtemel kaybedilecek davalarda maddi kayıpları “Meslek Koruma Paketi” sigortası karşılayacak.

7- Geçmiş yıllardaki saygınlığını gün geçtikçe kaybetmeye başlayan mesleğimizin ve çalışanlarının meslek onur ve saygınlığını yeniden kazandırmak için özel bir çaba harcanacak. Bu konuda Ankara ve İstanbul’dan alanında uzman kişilerden destek alınacak.

8-Sadece Sarı Basın Kartı olan üyelerimiz değil; tüm üyelerimiz için ‘ücretsiz paso’ temini için özel bir mesai harcanacak.

9-Kastamonu Merkez ve bazı ilçelerimizde habercilik yapan; devamında Ankara ve İstanbul’da bulunan ve halen gazetecilik yapmakta olan kıymetli meslektaşlarımız ve hemşehrilerimiz cemiyetimize ivedilikle üye yapılacaktır.

10- Nüfusu ve ekonomisi bizden çok daha büyük olan gelişmiş illerdeki Gazeteciler Cemiyetleri ile iş birliği yapılacak ve bir-iki tanesi ile “Kardeş Cemiyet” protokolü imzalanacak. Onların bilgi ve birikimlerinden istifade edilecektir.

11-Senede bir defa değil, çok daha sık aralıklarla bütün üyelerimiz iş yerlerinde ziyaret edilecek ve sorunları dinlenerek, çözüm için özel bir çaba harcanacak. Ayrıca Cemiyet binamız tüm üyelerimizin istedikleri zaman vakit geçirebilecekleri bir yer haline getirilecek.

12-Cemiyetimize vizyon katacağına inandığımız Avrupa Birliği(AB) projeleri takip edilerek, Kastamonu’da bu alanda bilgi birikimi ve tecrübesi olan Kastamonu Üniversitesi ile iş birliği yapılarak ilana çıkan veya çıkacak tüm çağrılara AB projeleri hazırlanacak.

13- Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği ve onayladığı; Hollanda, Norveç ve Belçika hükümetleri tarafından hibe olarak sağlanan ikili iş birliğini geliştirmek ve AB aday ülkeleri için; Çoğulcu ve demokratik bir toplumun gelişmesini sağlamak amacıyla proje bazlı “Matra Programlarına” başvurulacak.

Büyük ve uzun vadeli olarak ise;

14-Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin 350 üyesini TOKİ ile işbirliği yaparak ev sahibi yapmasını emsal alarak;  bizde TOKİ ile tekrar tekrar görüşerek üyelerimizin ev sahibi yapılması için şartlar sonuna kadar zorlanacak. Bu konuda Ankara’daki ilişkilerimizin iyi olduğu bürokratlardan ve büyüklerden destek alınacak.

15- Cide veya Abana’da sponsorluk anlaşmaları ile; “Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Tesisleri” ve (Cemiyet Tatil Köyü) projelendirilecek. Altı adet 50 metrekarelik küçük bungalov evler yapılacak. Üyelerimizin aileleri ile birlikte en azından senede birer hafta bu tesislerden ücretsiz olarak faydalanmaları sağlanacak.

16-Kastamonu Merkez’de tapusu cemiyetimizin üzerine olacak ve Kastamonu mimarisinde; “Cemiyet Hizmet Binası” yapılması için girişimlerde bulunulacak. Bu konuda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) veya İstanbul Borsası ile sponsorluk görüşmeleri yapılacak. Bu konuda ikili ilişkilerimizin çok iyi olduğu kesimlerle iletişime geçilerek tüm kredimiz kullanılacak.

Sizlere madde madde anlatmaya çalıştığım bu 16 maddelik proje başlıkları üzerinde yoğunlaşıp gece gündüz mesai harcayacağız.

Erkan Başkan ve yönetiminde bulunan arkadaşlarımız 3 dönemdir cemiyetimizin bayrağını düşürmeden taşıdılar. Kendilerine hizmetleri için tekrar teşekkür ediyorum. Lakin artık 38 yılını geride bırakan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti, bir sonraki aşamaya geçmek zorunda… Bunun için hayalimizde, projelerimiz de var.

Şunu tüm kalbimle belirtmeliyim ki; Memleketin en önde gelen düşünen ve sorgulayan meslek grubu olarak bu günkü genel kurulu büyük kazanımlarla tamamlayacağımıza canı gönülden inanıyorum.

Değerli dostlar; Sözlerime son verirken, genel kurulun öncelikle Kastamonumuza, camiamıza ve tüm üyelerimize hayırlı ve uğurlu olmasını Cenab-ı Allah’tan diliyorum.”