KGC’de Balcı dönemi

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin olağan genel kurulu hafta sonu gerçekleştirildi. Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı’nda yer alan cemiyet binasında gerçekleştirilen genel kurulda iki dönemdir başkanlık görevini yerine getiren Erkan Yılmaz, bayrağı Mustafa Balcı’ya devretti. Genel kurula tek listeyle katılan Açıksöz gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Balcı, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni başkanı seçildi.

Mustafa Balcı, başkanlığa seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada 20 yıldır sektörün içerisinde olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Kastamonu’da bir şeyler değişti. Kastamonu’daki gazetecilik mesleği de değişti. Hayatımıza dijital medya girdi, sosyal medya girdi. Yani kısaca söylemek gerekirse çağımız internet dünyası oldu.  Hayatımıza internetin girmesiyle gazetelerimizin okunurluluk oranları da düştü. Daha önce gazetelerimizin kapısını aşındıranlar sorunlarının çözümü için sosyal medyayı tercih eder oldu. Ancak sosyal medyada çözüm bulamayanlar anladılar ki; yine sorunlarının çözümü olarak gazetelerimizi gördü. Bu şunu gösteriyor ki gazetelerimiz hala güçlü ve yazılarımız hala ses getirmeye devam ediyor. Her ne kadar Kastamonulu hemşehrilerimiz gazetelerine ses olmuyor, destek çıkmıyor olsa da biz; hemşehrilerimizin sorunlarını sayfalarımıza taşımaya, sesleri olmaya devam edeceğiz.  Bizler genelde memleketimizin sorunlarını yazıp çizdiğimizden kendi sorunlarımıza çok fazla eğilemediğimizin de farkındayız. Öncelikli amacımız ortak paydalarda buluşarak sorunlarımıza çözüm yolları bulmak olacak. Çünkü bizler el ele verdiğimizde aşamayacağımız hiçbir engelin olmadığını biliyoruz. Bunun içinde birlikte hareket etmemiz gerektiğini vurgulamak istiyorum. İki dönem Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili olarak görev yaptım. Bugün karşınıza Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Başkan adayı olarak çıktım. Bugüne kadar ne yapıldı ise Yönetim Kurulu olarak beraber yaptık. Bugüne kadar yaptıklarımızın dışında yapmayı arzuladığımız işler elbette ki var. Hayata geçirmeyi düşündüğümüz projelerin dışında sizlerin istek ve taleplerini de karşılamaya çalışacağız. Alacağımız kararlarda sizlerden destek isteyeceğiz. Yani hep birlikte ‘Ortak Akıl’ olacağız. Şu zor süreçte aldığımız sorumluluğumuzun da bilincindeyiz. Önümüzdeki 3 yıl boyunca Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda alınacak her kararda Kastamonu’muzun sesi ve takipçisi olacağımızın sözünü şahsım ve yönetim kurulum adına vermek istiyorum. Kastamonu’nun menfaatleri doğrultusunda görev yapacağımızdan, Kastamonu yararına alınacak olan her kararda, yine yanlış ve haksız her türlü karara karşı ise sonuna kadar mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti olarak mesleğimizin geleceği için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Gazeteciliğin gelenekleriyle, etik değerlerini korumak ve herkesin gerçekleri öğrenme hakkını savunmak amacıyla yola çıktığımızın bilinmesini istiyorum. Bundan önce olduğu gibi bundan sonrada üyelerimizin, gazetelerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz.  Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Basın, milletin müşterek sesidir. Başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir. Basın hürriyetinden doğan mahzurların giderilme vasıtası, yine basın hürriyetidir” diyor, yine Gazi başka bir sözünde; “Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır” diyor…. Evet bizlerde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada gördüklerimizi, düşündüklerimizi ve bildiklerimizi yazmaya devam edeceğiz.”

Anadolu basınının günümüzde demokratik sürecin etkin bir parçası olmasına rağmen, ekonomik açıdan ayakta kalmanın mücadelesini verdiğini de söyleyen Mustafa Balcı, “Basın; Yasama, yürütme ve yargının ardından dördüncü güç olarak adlandırılsa da Anadolu basını artık çöküşün eşiğine gelmiştir ve devlet büyüklerimizin acil desteğini beklemektedir. Yerel gazetecilik geleneğinin etkili olduğu birkaç il dışında resmî ilan desteği almadan yayınlarına devam edebilecek gazete sayısı yok denecek kadar azdır. Yerel basın, ekonomik sorunların yanı sıra yetişmiş eleman, teknik altyapı, istihdam ve etik değerler gibi sorunlarla da karşı karşıyadır. Demokratik toplumlarda basın, haber vermenin yanı sıra denetleme ve kamuoyu oluşturma gibi işlevlere de sahip. Bir başka deyişle özgür basın, günümüz demokrasilerinin vazgeçilmez kurumlarındandır. Bizde Kastamonu yerel basını olarak haber verirken, kamuoyu denetimlerimizi tarafsız olarak sürdürmeye devam edeceğiz. Kısaca kamuoyuna buradan bir mesaj vermem gerekirse; Yerel basın aslında bir şehir için ekmek ve aş gibidir. Bir ilde basın, toplumun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dilidir. Yerel basın olmalıdır, yerel basın yerelin sesi olmaya devam etmelidir. Bunun içinde destek beklemektedir. Yerel basın olmazsa sesiniz kısık çıkacak, söylenenlere sağır, cevap verilecek olan konulara ise dilsiz olunacaktır” şeklinde konuştu.

Mustafa Balcı’nın başkanlığındaki Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin yeni yönetimi şu isimlerden oluştu: Erkan Yılmaz, Ceyhun Hüseyinoğlu, Erhan Veren, Sebahattin Büyükoral, Cengiz Muhziroğlu, Tuğçe Yerdelen, Emrah Palabıyıkoğlu, Feray Yanık, Dilek İğdirli, Mehmet Tuğcu, Mehmet Ünsal, Semih Yüksel.