Kıdemli bileyici bayrama hazır

35 yıldır seyyar bıçak bileyiciliği yapan Ahmet Terzi, Kurban Bayramı öncesinde yoğunlaşacak talepleri karşılamaya hazır.

Terzi, Kurban bayramları öncesi sabahlara kadar çalıştığı günlerin olduğunu söyledi.

 

Kastamonu Belediyesinden malulen emekli olan 82 yaşındaki Ahmet Terzi, kaybolmaya yüz tutmuş meslek haline gelen bıçak bileme işini 35 yıldır sürdürüyor.

Genellikle Kuyudibi Uzun Sokak bölgesinde seyyar aracığıyla hemşerilerine hizmet veren Terzi şu açıklamayı yaptı, “ Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Kuyu Dibi’nde ve sokak ve caddeleri gezerek bıçak bileme işini 35 yıldır sürdürüyorum. Kurban bayramı öncesinde vatandaşların bıçaklarını bileyerek kurban kesimine de hazır hale getiriyorum. Herkes beni çok seviyor ve bıçaklarını da bana biletiyor, bunun içinde çok teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye’den malulen emekli olduktan sonra o dönemin Valisi Aydın Arslan’ın bana ayakkabı boyama sandığı aldı ve İsfendiyar Mahallesi’nden de ev alarak beni ev sahibi yaptığını söyleyen Terzi, “Yine Bakanımız Murat Başesgioğlu, Milli Eğitim Müdürümüzü Cengiz Bahçacıoğlu, Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Cemalettin İpek başta olmak üzere çok sayıda kişi maddi ve manevi olarak destekte bulundu. Onlara da ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ekmek parasını bu şekilde çıkarttığını da ifade eden Ahmet Terzi, “malulen emekli olduktan sonra odun kestim, işçilik yaptım, sonrasında da bıçak bileme işine başladım. Bu sayede çok kişi ile tanıştım. Kurban bayramı öncesinde sabahlara kadar çalıştım. Her türlü kesici aleti biliyorum. Bu mesleği artık yapan yok. Bende yapabildiğim kadar yapacağım. Bıçak bileme taşıma ve çarkıma gözüm gibi bakıyorum. Evlendiğim eşlerim vefat etti. Bana çocuklarım bakıyor. Yaşlandıkça da işim zorlaşıyor” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU