KİMDER’den Afet Bilinci Semineri

Kastamonu İmam Hatipliler Derneği (KİMDER), Genç Gönüllüler Projesi  kapsamında Aytaç Eruz Anadolu Lisesi öğrencilerine “Afet Bilinci” konulu seminer verdi.

Dernekle birlikte İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ve Türk Kızılayı Şube Başkanlığı tarafından uygulanan Genç Gönüllüler Projesi kapsamında düzenlenen seminer programına Kastamonu İmam Hatipliler Derneği (KİMDER) Başkan Yardımcısı ve Proje Koordinatörü Ahmet Şirin, Daday İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Şirin, İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği Kültür Sosyal İşler Müdürü Tuncay Sönmezışık, Türk Kızılayı Eğitim Birim Başkanı Alperen Velioğlu ve Türk Kızılayı Eğitim Birim Başkan Yardımcısı İlknur Kızıldağ, İl Afet Acil Durum ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü Eğitim Uzmanı İlknur Kızıldağ ve AFAD Teknisyeni Remzi Yeşilmen, AFAD Gönüllüsü Ayşe Tolun, Aytaç Eruz Anadolu Lisesi Müdürü İsa Gökmen, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Seminer öncesinde açılış konuşmasını yapan Daday İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Şirin; “Herkesin aktif vatandaş olarak bir sorumluluk bilinci var. Yani biz bu ülkede yaşıyorsak, bu ülkeye karşı borcumuz var. Onlardan bir tanesi de gönüllü olarak ihtiyaç sahibi insanlara yardımcı olmak. Hem Kızılay gönüllüleri, hem AFAD gönüllüleri bu iş için var. Sizleri de aramızda görmek istiyoruz. İçişleri Bakanlığımıza bir proje sunmuştuk. İmam Hatip Liseleri öncelikliydi. Projeyi sunduğumuzda henüz Bozkurt’taki sel yaşanmamıştı. Biz aynı gerekçelerle yola çıkmıştır. Kastamonu riskli bir bölge ve gençlerin bu eğitimi alması gerekiyor. Bu eğitimler devam edecek” dedi.

Açılış konuşmasının ardından Afet Bilinci Semineri doğrultusunda AFAD ve Türk Kızılayı tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Cengiz MUHZİROĞLU