“Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” uygulaması

Vali Avni Çakır, Yayaların karıştığı trafik kazalarının, en az seviyeye indirilmesi noktasında bir dizi etkinliklerimiz var. Farkındalığı daha da çok artırmak istiyoruz. Kırmızı çizgimizi de çekerek yayaların kesinlikle kırmızı çizgimiz olduğunu tüm trafiğe çıkan herkese göstereceğiz” dedi.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından yaya güvenliğine dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla “Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” mottosuyla başlatılan çalışma kapsamında Vali Avni Çakır ve Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu tarafından yaya geçidi kırmızıya boyandı. Dün de bu uygulamanın denetimi yapıldı.

İlimizdeki ilk kırmızı çizgiyi Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu ile çeken Vali Avni Çakır “İlimiz için çok anlamlı bir etkinliği gerçekleştiriyoruz. Yayalar kırmızı çizgi hizmet mottosuyla bugün startını verdiğimiz hafta boyunca sürecek bir dizi etkinlikle Bakanlığımızın koordinesinde yayaların trafikteki önceliği, yayaların korunması, yaya haklarının tüm araç kullananlardan tarafından, trafiğe çıkan tüm herkes tarafından bilinmesi noktasında farkındalığın en üst seviyeye çıkartılması için bir dizi etkinlik programımız olacak. Bugün sembolik olarak yayaların kullandığı şehrimizin merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’ndaki en işlek yerde yaya geçidindeki orta çizgiyi Türkiye’de eş zamanlı olarak kırmızıya boyayacağız” dedi.

Çalışmanın amacı hakkında da bilgi veren Vali Çakır ise şöyle konuştu:

“Amacımız söylediğim gibi yayaların trafikteki önceliğinin farkındalığını herkese göstermek. İçişleri Bakanlığımız son 3-4 yıldır uyguladığı projelerle, denetimlerle, faaliyetlerle, kontrollerle, yollarımızın da standardının gelişmesiyle Türkiye’nin bir numaralı gündemlerinde birisi olan trafik kazaları çok şükür Türkiye’nin önemli bir gündem maddesi olmaktan çıktı. Bu anlamda özellikle bayram zamanlarında, trafiğin yoğun olduğu dönemlerde sürekli kaza haberleri yapılırdı. Allah’a çok şükür ki gelinen bu noktada artık nerede ise yok denecek kadar az seviyede trafik kazaları yaşanıyor. Öte yandan yayaların da karıştığı trafik kazalarının, en az seviyeye indirilmesi noktasında bir dizi etkinlikler var. Farkındalığı daha da çok artırmak istiyoruz. Kırmızı çizgimizi de çekerek yayaların kesinlikle kırmızı çizgimiz olduğunu tüm trafiğe çıkan herkese göstereceğiz. Zaten Kastamonu bu anlamda kurallara son derece riayet eden bir şehir. Gerek yayalarıyla, gerekse trafikte araç kullanan sürücüleriyle, ilin idarecileri olarak kıymetli hemşehrilerimizden son derece memnunuz. Bu anlamda mevcut üst seviyedeki farkındalığımızı bir tık daha artırmak için çabalıyoruz. Bu haftayı en üst seviyede bilgilendirme ve farkındalık mottosuyla değerlendireceğiz.”

“Kırmızı Çizgimizi Çekiyoruz” kapsamında ikinci bir etkinlik olarak da dün Yaya Geçidi Kullanımı ve Yaya Öncelikli Trafik programı düzenlendi. Program kapsamında Vali Avni Çakır ve il protokolü öğrencilerle birlikte, kırmızı çizgi çekilen yaya geçidinden geçerek farkındalık oluşturdu.

Düzenlenen ikinci etkinlik hakkında da konuşan Vali Avni Çakır; “Buradaki amacımızda trafikte yayaların önceliğini herkese göstermek. Bu kapsamda yayalar kırmız önceliğimiz mottosuyla şehrimizin merkezindeki yaya geçidi orta şeridine kırmızıya boyamıştık. Bu anlamda bir nevi farkındalık yaratmak amacıyla bu çalışmayı yapmıştık. Bugünde öğrencilerimizin değerli birim amir arkadaşlarımızı, STK temsilcilerimizin katılımıyla bir diğer etkinliğimizi de icra ediyoruz. Burada yaya geçidinde yayaların önceliğini göstermek için şehrimizin değişik noktalarında, değişik katılımlarla yaya önceliğini yine farkındalığını yapmaya çalışacağız. Burada da yayalar önceliğimizdir sloganını kullanacağız” dedi.

Trafik kurallarının önemi hakkında da konuşan Vali Çakır; “Trafikte seyahat, bu konuda aracı olan, ehliyeti olan vatandaşımızın hakkı olduğu üzere gibi yaya 83 milyonun hepimizin günlük hayatımızda icra ettiğimiz bir etkinlik. Siz aynı zamanda bir sürücü olabilirsiniz ama öte yandan da eşiniz, anneniz, babanız, çocuğunuz, arkadaşınız, yakınınız siz de dahil olmak üzere öncelikle bir yayasınız. Toplumsal hayatın, ya da hayatınızın herhangi bir aşamasında, gündüzün herhangi bir bölümünde sizlerde mutlaka trafiğe çıkıyorsunuz, yaya trafiğine çıkıyorsunuz, en azından bir yolu, bir caddeyi karşıdan karşıya geçme mecburiyetinde kalıyorsunuz. Eğer siz kendi çocuğunuz, kendi eşiniz, anneniz, babanız veya bir kendi yakınınız bu süreçte sürücü olarak ya da insan olarak ne kadar güvenli olmasını istiyorsanız aynı hassasiyeti bir yaya geçidine, bir karşıdan karşıya geçme noktasında, bir ışıklı alana geldiğinizde öncelikle siz riayet etmeniz lazım. İyilik, iyi hareket bulaşıcıdır. Eğer siz trafikte iyi bir uygulama yaparsanız, doğru olan bir uygulamayı yaya önceliğini de içine alan, trafikte güvenliği, hayatı esas alan bir uygulamayı yaparsanız zaten bu kısa sürede diğer sürücülerde birbirine riayet eder” ifadelerini kullandı.

Vali Çakır son olarak da şunları söyledi:

“Kastamonu bu anlamda zaten ilklerin şehridir. Trafikte de yaya önceliğinin yaya farkındalığının artırılması noktasında da görevli arkadaşlarımızın, mesai arkadaşlarımızın, STK’larımızın da bu çalışmalardaki üstün katkısıyla bunu biz hep beraber ve birlikte yukarılara taşıyacağız. Kastamonu bu anlamda trafikteki seyri seferinde son derece dikkatli bir il. Vatandaşı yayayı önceleyen bir anlayışa sahip. Ama bu konuda eksiklerimiz var. İnşallah bu tür etkinliklerle, bu etkinliklerimizi de yıl boyunca devam ettirerek sürdüreceğiz. Biz bu konuda farkındalığı daha üst noktalara getirmek için arkadaşlarla birlikte hep beraber gayret edeceğiz. Güvenli, kazasız, belasız günler diliyorum” dedi. Cengiz MUHZİROĞLU