Kıştan sert hatırlatma

Bahar kıvamında geçen günlerde nerede kaldığı sorgulanan kış, hafta sonunda kendisini hatırlattı.Cuma akşamından itibaren başlayan kar yağışı ve düşen hava sıcaklığı il genelinde günlük hayatı olumsuz etkiledi.

509 köy yolumuz ulaşıma kapanırken, Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerinin yol güzergahında bulunan Isırganlık ve Yaralıgöz mevkilerinde kar kalınlığı 1 metreyi buldu. Bu kesimler ve Ilgaz güzergahında sürücüler zorluklar yaşadı.

İl genelinde etkili olan kar yağışı hayatı esir almış durumda. Cuma günü akşam saatlerinden itibaren bölgeyi etkisi altına alan kar yağışı sonrasında dün sabah itibariyle 509 köy yolu ulaşıma kapandı.

Kastamonu kent merkezinde ise cumartesi günü öğle saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı dün de devam etti.

Abana, Bozkurt ve Çatalzeytin ilçelerinin yol güzergahında bulunan Isırganlık ve Yaralıgöz mevkilerinde kar kalınlığı 1,5 metreyi buldu. Sahildeki ilçelere ulaşmak isteyenler, Küre Dağları’nı aşarken zor anlar yaşadı.

Aynı şekilde Ilgaz güzergahında da yoğun kar yağışı nedeniyle trafik zaman zaman güçlükle sağlanabildi.

Yağışın yoğun olduğu bu noktalarda karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Karayolları ve Özel İdare ekipleri, kış koşullarına uygun olmayan araçlarla yola çıkılmaması ve çok dikkatli olunması konusunda sürücüleri uyardı.

İl Özel İdaresi’nden alınan bilgiye göre ise Cumartesi günü 351 olan yolu kapalı köy sayısı, dün sabah itibariyle de artan kar yağışı sonrasında 509’a yükseldi. Merkez ilçede 7, Ağlı’da 12, Araç’ta 8, Azdavay’da 44, Bozkurt’ta 25, Cide’de 42, Çatalzeytin’de 25, Daday’da 54, Devrekani’de 45, Doğanyurt’ta 20, Hanönü’nde 16, İhsangazi’de 6, İnebolu’da 70, Küre’de 30, Pınarbaşı’nda 24, Seydiler’de 13, Şenpazar’da 19, Taşköprü’de 41, Tosya’da ise 8 köye ulaşım sağlanamıyor.