Kızaklar Ilgaz’da Red Bull’la kanatlanacak

dsc99883Geleneksel Spor Dalları Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan Türkiye Geleneksel kızak Şampiyonası 20 Şubat’ta Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’nde yapılacak.

Şampiyonanın sponsorluğunu bu tip sporlara dünya çapında destek veren Ded Bull firması üstlendi ve geleneksel kızağın yüz yıllardır yapıldığı Küre ve Ağlı ile Kastamonu merkez ve Ilgaz Dağı’nı tanıtıcı çekimler yaptı.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kızak ve Atlı Kızak Asbaşkanı Günal Genç, şampiyonanın Kastamonu ve Ilgaz’ın tanıtımına da katkı sağlayacağını söyledi.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kastamonu geçen hafta sonu Kadıdağı’nda yapılan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kros Kupası’nın ardından bu kez bir Türkiye şampiyonasına evsahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Türkiye Geleneksel kızak şampiyonası 20 Şubat’ta Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’nde yapılacak.

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Kızak ve Atlı Kızak As Başkan’ı Günal Genç, şampiyonayla ilgili sorularımızı şöyle cevaplandırdı:

– Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ne zaman kuruldu kısaca nasıl anlatırsınız?

G.G: 1996 yılında ata sporlarımızın geliştirilmesi için kurulmuştur. Bende bu federasyonun 1999 yılından bu yana içindeyim. Tarihi sporları içine alan ve devamını sağlayan bir federasyon. Federasyonun içindeki görevim, kızak ve atlı kızak dallarında yapılacak olan yarışların organizasyonların dan sorumlu As Başkan olarak federasyonda görev yapıyorum. Hepimizin bildiği gibi Küre ve Ağlı da her yıl yapılan geleneksel kızak yarışlarını cabalarımızla 2000 yılında federasyonun içine aldık.

 

– Geleneksel spor dallarında hangi ata sporları var?

G.G.: Atlı cirit, rahvan binicilik, atlı okculuk, kızak/ atlı kızak, aba güreşi, kuşak güreşi, şalvar güreşi ve matrak bu saydığım spor dalları ata sporumuz olarak devam ediyor.

 

– Kızak şampiyonasına dönersek…

G.G.: Bu zamana kadar kızak şampiyonalarını Palandöken, Uludağ, Erciyes, Kars Sarıkamış’ta aptık. 20 Şubat tarihinde Türkiye Şampiyonası kızak yarışları Ilgaz Dağı’nda yapılacak. Sponsor firma da Red Bull oldu.

 

Bu şampiyonanın ilimiz tanıtımına bir katkısı olacak mı?

G.G.: Tanıtım adına iyi bir fırsat olacağını düşünüyorum. Red Bull, ilimizin tarihi ve turistik yerlerinin geleneksel kızak yarışlarının yapıldığı Ağlı ve Küre ilçelerimizin reklam filmini çektiler. İlimiz ve ilçelerde yapılan çekimler çok güzel oldu. Ben de çekimlere katıldım. Yurtiçi ve yurtdışı yayınlarda bu şampiyonanın yapıldığı Kastamonu ve Ilgaz Dağı anlatılıp tanıtılacak.

 

– Bu zamana kadar yapılan kızak yarışlarında ilimizin başarıları var mı?

G.G.: Tabi var. 2015 yılında Uludağ’da yapılan 200 metrelik kızak yarışlarında Kastamonu Küre Belediye Bakırspor kızakçıları Türkiye Şampiyonu oldu.

 

– Ilgaz’da yapılacak hızlı kızak yarışları kaç metrelik pistte yapılacak?

G.G.: Uludağ 200 metreydi. Ilgaz’daki yarışlar 150 metre olacak.

 

– Ilgaz’daki şampiyonaya hangi illerden ve toplam olarak kaç yarışcı katılacak?

G.G.: Şampiyona bir gün sürecek. Erzurum, Kars, Ankara, Kütahya ve Bursa illerinden toplam 70 kızakçı şampiyonaya katılmak için kayıtlarını yaptırdılar.

– Yarışların sloganı ne?

G.G.: “Kızaklar kayıyor. Kastamonu izliyor” 20 Şubat tarihinde herkesi Ilgaz’a davet ediyoruz. Bu yarışlar izlenir.

 

– Kızak yarışları geleneksel olarak kaç yıldır yapılıyor?

G.G.: Kızak yarışlarının vatanı Türkiye. Küre ve Ağlı ilçelerinde kızak yarışları yıllardır yapıldığını söylersek doğruyu söylemiş oluruz. Avrupa kızak yarışlarını bizden öğrenmiş. Halen kullanılan kızakları biraz daha modernize edip geliştirmişler. Bizim hedefimiz uluslararası kızak yarışmalarında dereceler elde etmek. Bunun için çalışmalarımız var.

 

TURGUT YILMAZTURGUT YILMAZ