KOM ve TEM'den Bylock operasyonu

Kastamonu Emniyet Müdürlüğü KOM ekiplerinin bylock kullanan öğretmen, TEM ekiplerinin ise bylock kullanan emniyet mensuplarına yönelik gerçekleştirdikleri operasyonlarda 6 kişi tutuklandı.

Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması kapsamında daha önce Kanun Hükmünde Kararnameler ile meslekten ihraç edilen ve BYLOCK kullanıcısı olduğu tespit edilen 11 kamu personeline (Öğretmen) yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında operasyon gerçekleştirdi.
Kastamonu, Kocaeli, Ankara ve Samsun illerinde eş zamanlı gerçekleştirilen operasyon neticesinde ilimizde 7 şüpheli şahıs, Ankara ilinde 1 şüpheli şahıs, Samsun ilinde 1 şüpheli şahıs olmak üzere 9 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.
Adli makamlara sevk edilen şüpheli şahıslardan 5’i tutuklanırken, 4’ü ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.
2 şüpheli şahsı yakalama çalışmaları devam ederken, yürütülen farklı soruşturmalar kapsamında gözaltına alınan 2 şüpheli şahıs (1 Doktor, 1 İş Adamı) da önceki gün çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Ayrıca Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce örgütün haberleşmede kullandığı BYLOCK program kullanıcısı olduğu tespit edilen ve KHK ile kamu görevinden çıkarılan bir emekli 1.Sınıf Emniyet Müdürü, 2 komiser, 5 komiser yardımcısı, 1 başpolis, 6 6olis Memuru, 1 Teknisyen yardımcısına yönelik operasyon düzenlendi.
Kastamonu, Çankırı Sinop ve Konya illerinde eş zamanlı gerçekleşen operasyonda, 10 şüpheli şahıs Kastamonu, 1 şüpheli şahıs Çankırı, 1 şüpheli şahıs Sinop, 1 şüpheli şahıs Konya ilinde yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslardan adli makamlara sevk edilen 1 teknisyen yardımcısı şüpheli şahıs tutuklanırken, 3 kişi ise yakalama çalışmaları sürüyor.