Komple kapı kolu 6 TL

mafacanKATSO ve KOSGEB işbirliğinde düzenlenen Çin İş Gezisi’nin ilk programı Pekin’deki yapı ve dekor fuarının gezilmesi ile başladı…

Gerçi değil bir gün, bir ay gezilse sonunun bulunmayacagı bir fuar bu, en buyüklerinden en küçüklerine kadar yekun Çin firmaları dünyaya mal satmak için sıraya girmişler.

 

Çinli firmaları tuttukları bu yolda kim çevirebilir peki?…

Net söyleyeyim;bu gidişle hiç kimse.

 

Bir kusurları İngilizce bilmemeleri…

Aksi halde tümden geçmiş olsun.

 

KATSO heyeti inşaat firmalarının temsilcilerinden oluştuğu için, sayelerinde en azından inşaat sektörüne Çin etkisini anlayabilmiş oldum…

Öyle inşaat ürünleri imal etmişler ki dünyanın alayı bir araya gelse Çin firmaları ile rekabet etme şansları yok.

 

Misal…

Ülkemizdeki sanayicilere ve esnaflara ayıp olmasın ama, çift taraflı, ortasında kilidi bulunan, üstelik antik görünümlü gayet şık bir kapı kolunun fiyatı sadece 6 Türk Lirası. Afaki adetli bir sipariş verildiği taktirde fiyatın daha da düşme olasılığı haylı kuvvetli üstelik.

 

Yeni bir ürün icat etmişler örneğin, seramiğin yerini tutan aleminyumdan bir kaplama malzemesi…

İster banyoya fayans niyetine kapla ister işyerinin tavanına şekil kat. Arkasından aydınlatmalı çeşitleri mi dersiniz desenlerle bezenmiş çeşitleri mi?

 

Yakın zamanda seramiğe rakip olacak bu ürünün metrekare fiyatı ise sadece 2 TL…

Sudan ucuz.

 

En kolay iş, üretim çünkü Çin’de…

İki genç işçi, atölye bile değil, açık bir alanda basit bir makinenin başına geçmişler, biri makinenin ağzına yukarıda anlattığım seramik görünümlü ürüne dönüşecek olan aliminyum plakayı veriyor, diğeri çıkan ürünü istif ediyor. Fabrika düzeyindeki imalatta işçiye de gerek yok, rulo halindeki aliminyum bir uçtan hammadde olarak giriyor, diğer uçtan mamül olarak çıkıyor.

 

Tekstil ürünlerini sorarsanız hepten bedava zaten…

Çinli esnaflar adeta yemin etmişler müşteriyi eli boş dükkandan çıkarmamak için. Gerçi sistem Çin’de tersten işliyor, malın fiyatını işyeri sahibi değil müşteri belirliyor. Öldüm fiyatına alışveriş yaptıktan sonra poşet istemeyin ama sakın esnaftan, acayip sinirleniyorlar.

 

Çin piyasası ile ülkemizin rekabet edebileceği tek sektör ise ahşap gibi görünüyor…

Çinli inşaat firmalarının ahşap ürünlerdeki fiyatları ülkemizle hemen hemen eşit.

 

Çin ekonomisi yakından incelenmeyi ve kimi yanlarıyla örnek alınmayı gerektirecek bir içerıge sahip…

En azından kobilerin gücünü anlamak açısından.

 

 

mustafa-afacan-bant