Konaklamada umut veren sayı

Gönül isterdi biz de komşularımız gibi “milyonlu” çizgilerde olalım ama “Saklı Cennet” Kastamonu için 10 ayda 670 bin konaklama sayısı da hiç fena değil hani.

Vali Karadeniz açıkladı bu rakamı. “Turizm kenti olma yolunda” ilerlediğimizi belirtti, umut verdi Sayın Vali.

Geçen yılın rakamını da açıkladı. 2018 yılında Kastamonu’da gecelik konaklama sayısının 525 bin olduğunu, bu yıl ise henüz tamamlanmadan ilk 10 ay sonunda bu sayının aşılıp 670 bine ulaşıldığını söyledi.

Biraz daha gayret, biraz daha emek gerekli ilimiz için…  Biraz daha özveri, biraz daha çalışma gerekli.

  • ••

Eşsiz doğamız, ahşap kokan tarihi konaklarımız, kültürel değerlerimiz; yukarıda tanımlandığı gibi “saklı” kalmış sanki. Bunları göstermek de, gün yüzüne çıkarmak da, gelen turistleri tekrar tekrar memleketimizde ağırlamak da bizim elimizde.

Bunun için, bazı konuların başını çekmemiz de gerekli tabii. Elimizde “İlk ve tek” bayrağını taşımamız gerekli. Örneğin damak çatlatan lezzetlerimiz gibi. Örneğin, ileri hedefimizi gerçekleştirdiğimizde, sağlık gibi. Örneğin kimsede bulunmayan kültürel değerlerimiz gibi. Mis gibi doğamız, yeşilin her tonunu barındırmamız, yüce dağımız gibi… Saymakla bitmeyen örneklerimiz var. Tek eksiğimiz düzenli ve etkili “tanıtım”.

Bu işi de hallettik mi, bizden efesi yok vallahi…

  • ••

Yürüyün kadınlar!

KOSGEB Kastamonu İl Müdürü Nevzat Erol dedi ki; “Kadın girişimci, erkek girişimciden daha yüksek. Yüzde 55 civarında kadın girişimcimiz var.”

İşte Şerife Bacı’nın azıl torunları. Çalışan, didinen, emek veren, tarla süren, pancar toplayan, dükkanını işleten Anadolu kadını… Siz hep var olun emi…

Ayağınıza taş değmesin Kastamonu kadınları. Siz var oldukça can olacaksınız bu memlekete. Kalkındıracaksınız, geliştireceksiniz.

“Çift süren, tarlayı eken, ormandan odun ve keresteyi getiren, mahsulleri pazara götürerek paraya çeviren, aile ocaklarının dumanını tüttüren, bütün bunlarla beraber sırtıyla, kağnısıyla, kucağındaki yavrusuyla, yağmur demeyip, kış demeyip, sıcak demeyip, cephenin mühimmatını taşıyan hep onlar, hep o ulvi, o fedakar, o ilahi Anadolu kadınları olmuştur” demiş Mustafa Kemal Atatürk. Ne güzel demiş…

 Gözde MINIK