Kongrede fırtına

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin kongresinde siyasi fırtına esti.Milletvekili Hakkı Köylü’nün, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e, “sorularının cevabını alabildin mi?” çıkışıyla başlayan, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın bu çıkışa verdiği tepkiyle süren fırtına, Divan Başkanı Mehmet Butur’un milletvekillerini takdimi sırasındaki hitabı ile kürsüye sıçradı…

Baltacı, “diğer milletvekili” olarak tanıtılmasına tepki gösterdi. Ortam, “diğer milletvekili” değil bu memleketin sorunlarını dile getiren Kastamonu milletvekili olduğunu” söylediği konuşması sırasında AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün müdahalesiyle biraz daha gerildi. Divan Başkanı Butur, sözlerinde kesinlikle bir art niyet olmadığını söyledi.

Türkiye Muhtarlar Derneği Kastamonu Şubesi’nin kongresinde siyasi fırtına esti.

Milletvekili Hakkı Köylü’nün, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin’e, “sorularının cevabını alabildin mi?” çıkışıyla başlayan, CHP Milletvekili Hasan Baltacı’nın bu çıkışa verdiği tepkiyle süren fırtına, Divan Başkanı Mehmet Butur’un milletvekillerini takdimi sırasındaki hitabı ile kürsüye sıçradı… Baltacı, “diğer milletvekili” olarak tanıtılmasına tepki gösterdi. Fırtına, “diğer milletvekili” değil bu memleketin sorunlarını dile getiren Kastamonu milletvekili olduğunu” söylediği konuşması sırasında AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün müdahalesiyle katlandı.

Kongre açılışı öncesinde yaşanan tartışma ve Butur’un katılımcıları taktidimininardından  konuşma yapmak üzere kürsüye gelen Baltacı, Butur’a tepkisini dile getirirken, konuşmasının devamında “Hastanenizi soran benim arkadaşlar” şeklindeki ifadesine AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü oturduğu yerden “Ne diyorsun” diye tepki gösterdi.

Hasan Baltacı konuşmasında şunları söyledi:

“Bir şeyi söylemeden geçemeyeceğim. Sayın Divan Başkanı az önce genel selamlarken, benden ‘diğer milletvekili’ olarak bahsetti. Arkadaşlar ben ‘diğer milletvekili’ değilim. Başka bir yerin Milletvekili de değilim. Ben Kastamonu milletvekiliyim. Başkan’ın eğer zoruna gidiyorsa, Divan Başkanlığı yapmasın olur biter. Ben bu toprakların milletvekiliyim… Ben kürsüye her çıktığımda bu topraklardan bahsediyorum. Bir başkan beni yok sayacakmış, adımı anmayacakmış, ‘diğer’ diye küçültmeye çalışacakmış umurumda olmaz. Ben bu kürsüye çıkar, bana verilen temsiliyet hakkını bu topraklar için kullanırım. Hiç kimse de buna engel olamaz. Zoruna giden varsa benim olduğum ortamda olmaz, olur biter. Siyasetin tansiyonu böyle yükselebilir, ancak şüphesiz ki ben kurduğum her cümleyi Kastamonu için kullanıyorum. Az önce salona girdim, bütün muhtarlarımızı ve konuklarımızı selamladım. Protokolün olduğu masaya geldiğimizde Sayın Milletvekilimiz Hakkı Köylü, Sayın CHP İl Başkanımıza bir konuda tepki gösterdi. Daha elini uzatmadan, ‘Başkan, sorduğun sorunun cevabını aldın mı?’ dedi. Hani Sayın Köylü 17 yıldır Öğretmenevi’nde kalıyor, buranın ücretleri ödendi mi, ödenmedi mi diye İl Başkanımız haklı bir soru sormuştu. Sayın Hakkı Köylü’de -bu soruyu git, Öğretmenevi Müdürü’ne sor- dedi. Biz neyi soracağımızı, neyi sormayacağımızı, neyi kime soracağımızı hiç kimseden öğrenecek değiliz. İktidar milletvekilinden asla öğrenecek değiliz. Cevap verirsiniz, vermezsiniz bu sizi bağlar. Bakın ben Hakkı Bey’e yapılan operasyona karşı sessiz kalmadım. Buradan bir siyasi rant devşirmeye de kalkmadım. ‘Bakayım, izleyeyim; herkes belasını bulsun’ da demedim, arkadaşlar… ‘Yapılan yanlıştır’ dedim. ‘ Akit Gazetesi operasyonel gazeteciliğin bu ülkedeki temsilcisidir’ dedim ve Hakkı Bey’e sahip çıktım. Konuşmayanlar utansın.Ama buna rağmen sorduğumuz soruya ‘Niye böyle soruyorsunuz?’ deme hakkına hiç kimse sahip değildir. Ortamı germek istemem, kongreniz yeniden hayırlı olsun. Yalnız şunu söylemekte yarar var: Siz değerli muhtarlarım bana ulaştığınızda Kastamonu ile ilgili ‘Şu da eksik’ dediğiniz her şeyi kürsülerden duydunuz. Onun için ne Kastamonu milletvekiline, ne de Cumhuriyet Halk Partisi’ne kimse ayar veremez. Bu memleketin 3 milletvekili var. Divan Başkanı benimle ilgili ‘Diğer milletvekili’ diyor, ama üçmilletvekili var, soruyu soran tek Milletvekili benim… Hastanenizi soran benim arkadaşlar…”

Baltacı’nın konuşmasının bu noktasında AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, “Ne konuşuyorsun?” diyerek müdahalede bulundu. Bunun sonrasında Baltacı’ya benzeri bir müdahale de bir muhtardan geldi.

Vali Karadeniz’in Ünlü’ye, Hayati Hamzaoğlu’nun da muhtara sakin olmaları yönündeki uyarılarının ardından konuşmasını sürdüren Baltacı şöyle dedi:

“Çiftçinin borçlarını soran benim. Duran yatırımları soran benim değerli arkadaşlar. Eğer birisi cevap verecekse geleceksin burada cevap vereceksin. Orada oturduğun yerden cevap vermeyeceksin. Siyasi nezaketi de elden bırakmayacaksınız. Ben çıktım buradan cevap verdim, kimseden de korkmuyorum. Bu memleketi ve bu kenti savunmaya devam edeceğim.”

“ART NİYET YOK”

Baltacı’dan sonra söz alan Divan Başkanı Mehmet Butur, “Hasan Bey’i takdimimde en ufak bir art niyet yoktur. Burada iki milletvekilimiz var.‘Hakkı Bey ve diğer milletvekilimiz’ dedim. O anlamda söyledim. Kesinlikle art niyet yoktur. Bu toplantıda da hiçbir kimsenin yanlış anlayacağını düşünmüyorum ben sizden başka… Bir sıkıntı yok, elbette Kastamonu milletvekilimizsiniz” diye konuştu.

Cengiz MUHZİROĞLU