Kongreden notlar / “Adaylar nerede?”

 

CHP İl Kongresi’nde konuşan isimlerden İlhan Çakıroğlu, son iki seçimde birinci sıra milletvekili adayı olan isimlerin kongrede bulunmayışını eleştirdi.

_MG_7120• CHP İl Kongresi’nde divam başkanlığı görevini yürüten İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, “Ben Kastamonu’nun gönüllü milletvekiliyim. Her zaman bekliyorum” dedi.

• CHP’nin iktidar olabilmesi için kadınlara büyük iş düştüğünü ifade eden Bayır, kadınların her kapıyı çalıp her eli sıkması gerektiğini söyledi.

“SİSTEMATİK SALDIRI VAR”

• “AK Parti tarafından Cumhuriyet değerlerine sitematik bir saldırı var” diyen Bayır, ” 13 yıllık AK Parti iktidarı boyunca Cumhuriyet’in değerleri sistematik olarak yok edilmeye çalışıldı. 2023 yılına kadar ülkeden Atatürk’üm ismini kaldırmak istiyorlar. AK Parti grup başkanı bile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bahsederlen devlet başkanı iye hitap ediyor. Cumuriyet kelimesini ağızlarına almıyorlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün bize emaneti olan Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve cumhuriyetimize sahip çıkacağız. Orta Doğu’da çağdaş bir ülke olarak varlığımızı sürdürüyorsak bunu başta Atatürk’e borçluyuz” ifadelerini kullandı.

Ahmet demirtaş“SEÇİM OLMASA PARTİYİ NE GÜZEL YÖNETİRİZ!”

• Küre eski belediye başkanı Ahmet Demirtaş ise kongrede mevcut yönetimi eleştirdi. Demirtaş, “Gençlerimizin, kadınlarımızın idealist olanların önünü açmak bizim birinci görevimizdir. Bugün görüyoruz ki Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminde bir bıkkınlık, bir yorgunluk vardır. Bunun içinden yeni bir umut yaratmak zorundayız. Eski milli eğitim bakanlarından biri ‘şu okullar olmasaydı ben bu milli eğitimi çok iyi yönetirim’ demişti. Bence il yönetimi de çalışma raporunun sonuna ‘şu seçimler olmasaydı biz bu partiyi çok güzel yönetiriz’ ifadesini eklemeliler” dedi.

Erol Namlı“DELEGELİK KALKMALI, ÜYELER SEÇMELİ”

• CHP İl Başkan Yardımcısı Erol Namlı ise delege seçimlerinin kaldırılması gerektiğini söyledi ve “Delege seçimleri bence kaldırılmalıdır. İlçe başkanının, il başkanının hatta genel başkanın üyeler tarafından seçilmesini istiyorum. Demokratik ve özgürlükçü bir partiysek ön seçim partimizin vazgeçilmez bir unsuru olmalıdır. Mahalle delegesi seçimlerinde üyelerimizin başka partilerden sandık görevlisi olduklarını şahitlik ettik. İlçe kongrelerimizden birini yaparken delegelerden birinin telefonu çaldı. Telefon melodisi AKP’nin seçimde kullandığı müzikti” diye konuştu.

• Kongre delegesi İlhan Çakıroğlu da “Bugün bu salona baktığımızda Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7 Haziran’da yapılan seçimlerde aday gösterdiği Ahmet Caner Yenidünya ile 1 Kasım seçimlerinde milletvekili adayı gösterdiği Selami Çelebioğlu yok. Bu çok üzüntü vericidir” dedi.

Emine Tülüoğlu“YALNIZCA 10 KADIN DELEGE”

• CHP’nin il yönetimlerinde görev almış biri olan Emine Tüloğlu ise “Bir kadının varlığından söz edilsin diye bugün burada söz aldım. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 193 delegesi arasında sadece 10 kadın delege var. Kadınlarımızın bugün burada bunu dikkate almalarını istiyorum” dedi.

Ayşenur Özden“DEĞİŞİM ZAMANI”

• CHP’nin milletvekili adaylarından Ayşenur Özden de kongrede yaptığı konuşmada genel merkezi ve Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun eleştirdi:

• Ayşenur Özden, “CHP’de değişim zamanıdır. 6 seçimdir galibiyet görmemiş bir CHP’yi bugün burada tartışıyoruz. 35 ilde CHP’nin milletvekili yoktur. Bu illerde ön seçim yapılmamıştır. CHP’nin Haziran seçimleri ile Kasım seçimleri arasında çok az fark yaratarak 3 milletvekili daha fazla meclise sokmayı başardı. CHP’nin partili olmayan birini Cumhurbaşkanı adayı göstermesi hataydı. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir erkek partiliyi kadın kotasından parti meclisine sokması da büyük bir hataydı. Ben bir kadın olarak hakkımın yendiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.