Konutların yüzde 48,5’i deprem sigortalı

İlimizde konutların yüzde 48,50’sinin deprem sigortası bulunuyor. Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), bölge ve il bazında yürürlükteki deprem sigortası poliçe oranlarını kamuoyu ile paylaştı. 73 bin 710 konutun yer aldığı Kastamonu’da bu konutların 35 bin 725’inin deprem sigortası bulunuyor. Kastamonu’da sigortalılık oranı yüzde 48,50’ye yükselmiş durumda.

18 ilin yer aldığı Karadeniz bölgesindeki iller ele alındığında ise Kastamonu en yüksek poliçeye sahip beşinci il konumunda. Bolu’da konutların yüzde 94,10’u, Düzce’de yüzde 76,50’si, Bartın’da yüzde 60,90’ı, Karabük’te ise yüzde 50,60’ının deprem sigortası bulunuyor. Bu 4 kentin ardından Kastamonu yüzde 48,50 ile 5.sırada bulunuyor. Karadeniz’de deprem sigortasının en az olduğu kent ise yüzde 30,00 ile Gümüşhane oldu.

KONUT SAYISI YURT GENELİNDE 10 MİLYONA YAKLAŞTI

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı Mete Güler, zorunlu deprem sigortalı konut sayısının 10 milyona yaklaşırken, sigortalılık oranı ise yüzde 56 olduğunu açıkladı. Mete Güler, Sigorta Haftası vesilesiyle bir açıklama yaparak, Türkiye’deki her iki konuttan birinin zorunlu deprem sigortası güvencesi altına alındığını söyledi. Güler, “DASK olarak depremlerin ardından hızla sahaya inerek depremin neden olduğu yaraları sarmak için çalışmaya başladık. 20 yılda depremlerin neden olduğu maddi hasarlar için konut sahiplerine 440 milyon TL ödeme yaptık. Bu ödemenin 220 milyon TL’sini Elazığ’da yaşanan son depremde gerçekleştirdik. DASK ile kurduğumuz başarılı sistem sayesinde yurtiçi ve yurtdışı reasürans destekleri de alarak, bugün 25 milyar TL’ye ulaşan toplam hasar ödeme gücümüzle depremlerin neden olduğu maddi hasarın yönetimi açısından ülkemize önemli bir avantaj sağlıyoruz” dedi. Mete Güler, e-devlet üzerinden sunulan hizmetler kapsamında zorunlu deprem sigortası poliçe sahiplerinin bugüne kadar sistem üzerinden poliçelerini görüntüleyebildiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Şimdi hizmetlerimizi daha da ileri taşıyoruz ve e-devlet üzerinden işlem yapabilme kolaylığının hasar yönetimi süreçlerine katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda poliçe sahipleri kendilerine ait deprem hasar dosyalarının durumlarını e-devlet üzerinden görüntüleyebilecek ve eksik evraklarını direkt sistem üzerinden hasar dosyalarına iletebilecekler. Ayrıca deprem sonrasında çağrı merkezi, IVR, web sitesi gibi ihbar kanallarının yanında e-Devlet üzerinden de hasar ihbar bildiriminde bulunabilecekler.”