KORONAVİRÜS DİL VE EDEBİYATI/VII

1 Haziran 2020 tarihinde “Yeni Normal/Mesafeli Sosyal Hayat/Maskeli Mesafeli Yaşam”da önemli adımlar atılmasından sonra Sağlık Bakanlığının günlük “koronavirüs veri tabanı/tablosu”ndaki sayılara göre gündem değişiyor. Ekonomi giderek önemini artırıyor. Piyasayı canlandırmak için sürekli önlemler alınıyor. İç ve dış turizmde hareketlenme bekleniyor. Üniversite, ilk ve orta dereceli okulların öğretim yıllarını tamamlamaları üzerine eğitim haberleri azalıyor. İlaç ve aşı geliştirme yolundaki haberler ise çoğalıyor. Gündeme “Kırım Kongo Kanamalı Ateş (KKKA)” hastalığının da girdiği dikkatten kaçmıyor.

Türkiye gündemindeki bu gelişmeleri 9-21 Haziran 2020 tarihleri arasındaki görsel ve yazılı medyada (sosyal medya bizi ilgilendirmiyor) yaptığımız taramalarda iki yazı oluşturacak kadar yeni kavram, tamlama, kalıplaşmış söz kullanıldığını belirledik. VII ve VIII numaralı yazılarımızda bu sonuçları, malzemeyi okuyucularımızla paylaşacağız.

Antikor pozitifliği/negatifliği, antipatik liberalizm, arabada konser, arabada sinema, ağız sürüntüsü (test için), artırılmış gerçeklik teknoloji (14.6.2020, Uluslararası Göç Filmleri Festivali Açılış Töreni’nde uygulandı)

Biyodegredasyon hızı, burun sürüntüsü (test için), B lenfosit, beyin felci, bireysel turizm trafiği, balkon teşviği (yeni yapı projelerinde)

Cinsiyet Eşitsizliği Kredisi
Dijital kariyer buluşması, dijital/online karne, dijital AVM
Epidemiyolojik yöntemler, epidemiyolojist, ergonomik
Fotofobi (ışık hassasiyeti)
Genetik güvenlik, ghostkitchen (hayalet mutfak), girişimcilik ekosistemi, güven damgası uygulaması (elektronik alışverişte)
Hastalık tablosu, hijyen koridoru (LGS sınavlarında), H indeks, hukuki legalite
İnovatif çözüm/yaklaşım, işe dönüş gerginliği
Kargo odası (yeni sitelerde), korona nikâhı (açık havada, kısa, maskeli, sosyal mesafeli az şahit ve konuklu), kulak tiyatrosu, ksilitollü maske
Metabolik hastalık, meditasyon aplikasyonları, maskeli start (jokeyler için), medikal beslenme, mitokondri, miasma teorisi (kötü kokuyla yayılma), mikroorganizma
Normalleşme desteği, nötralize etmek (virüsü), nüfus operasyonu
Online bankacılık stajı, online mezuniyet töreni (üniversite ve liselerde), otobüs tavan fiyat uygulaması
Parametre, pestisit, psike
Riski minimize etmek, riskli korona bölgesi (Türkiye’de), risk metre kuralı
Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), sağlık sosyoloğu, sağlık turizmi, sağlıklı ev, SARS virüsü, SARS-Cov-2 virüsü, soma, seyahat uyarısı (riskli ülke ve bölgeler için)
Tele rehabilitasyon, THY tahliye uçuşları
Virüs bariyeri, virüs cahilliği, virüse maruziyet süresi, volatilite
Wagyu (Japon ineği)
Yapay koma, yapı stoku, yeni anormal, yeni düğün konsepti (halaysız, danssız /sadece gelin damat, takı törensiz, fotoğrafsız, kısa
 

Yeni kalıplaşmış sözler, sloganlar:
Temizlik, maske, mesafe (TMM)=Tamam.
İhtiyacını erteleme, ekonomiye sahip çık.

 

 

NAİL TAN