KORONAVİRÜS DİL VE EDEBİYATI – XI

1 Haziran 2020 tarihinde Türkiye genelinde uygulamaya konulan Yeni Normal/Kontrollü Sosyal Hayatın ilk ayını doldurduk. Düğün salonları, internet kafeler, oyun parkları da hizmete açıldı. Bazı sinemalar faaliyete geçti. Eğlence mekânları, stadyumlar dışında hemen hemen hizmet dışı mekân kalmadı gibi.

Kontrollü Sosyal Hayatın uygulamaları en çok kendini ekonomi, turizm alanlarında hissettirdi. Vaka sayılarındaki artış, yoğun bakım ve entübe hasta sayısındaki yukarıya yönelik dalgalanmalar, sağlık haberlerini gündemimizden düşürmüyor. Dünya genelinde de sayılar artıyor ancak hastalık şiddetini, öldürücü özelliğini giderek kaybediyor. Bu tablo çerçevesinde koronavirüs dil ve edebiyatı derlemelerimize eskisi kadar olmasa bile yeni eklemeler eksik olmuyor. 3-7 Temmuz 2020 gibi beş günlük kısa bir dönemde bir köşe yazısını dolduracak kadar malzeme ortaya çıktı:

Aft, akıllı ayna (giyim mağazalarında), alkalı su, aktif rasyosu, analist, antidepresan, AR teknolojisi, ameliyathane simülasyonu (Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Müzesinde)

Balon rötarı (Kapadokya balon uçuşlarının ertelenmesi), bellek faktörü,biletlionline konser,

Dijital erişimli film gösterimi, Dijital Dış Ticaret Tarifesi

Entübasyon ihtiyacı/zorunluğu, Esnaf Destek Paketi, Evde Kal Etkinlikleri

Faz 2 (Yapı Kredi Bankasında Yeni Çalışma düzeni), farkındalık tişörtü (üzerinde TMM (temizlik, maske, mesafe) yazılı), filtrasyon sistemi, fruktoz, filo satışı (otomotiv sektöründe)

Hijyen kaygısı

İhracatçının Gücü Paketi (Akbank), İlk Fırsat Programı, İnsidans (yeni vaka oranı)

Jargon

Karantina obezliği, korona partisi (ABD’de Alabama’da virüs bulaştırma, ödüllendirme eğlencesi), korona buharı, koronavirüs teminatlı seyahat sigortası, küresel turizm atağı

Logolu maske

Mekân kompleksi, metafor, misafir izolasyon odası (turistik otellerde), miyokardit (korona etkisiyle), mobilite zamanı

Nanometre (virüs çap ölçüsü)

Online kurban siparişi, online kurban bağışı, ofise kademeli dönüş programı, opsiyon

Pandemi yorgunluğu, pankreatit (koronavirüs etkisiyle), pnömokok

Rafine zevk

855 izolatörlü hastane (Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi), seyahat motivasyonu (turizmde), sinema lokasyonu (Yeni Normal döneminde), Sigortalı Alacağın Teminata Dayalı Kredi Programı, sprey dezenfektan, süper bulaştırıcı (koronavirüs)

Tarlada hijyen, tedbirli spor (sosyal mesafeli, hijyenik), toleranslı tohum (kuraklığa dayalı), tüketici elektroniği, turizm profesyonelleri

YEK-G Belgesi (yeşil enerji belgesi), yerli üretim ekosistemi (elektronik haberleşme sektöründe), Yeşil Tarife (yenilenebilir enerjide), yorgunluk atağı, Yurtdışı Teminat Mektubu Programı

Zatürre aşısı

Kalıplaşmış sözler:

Sanat iyileştirir.

 

NAİL TAN