KORONAVİRÜS DİL VE EDEBİYATI: XIV

Ne çabuk 14 sayısına geldik. Beş de mizahi sohbet yazısı yayımladık. Temmuz ayında Sağlık Bakanlığının günlük pandemi/bulaş rakamları beklenenin üstünde çıktı. Ümit vermedi. Nitekim ağustos ayında da düşüş değil artış yaşandı. Bu yazıyı kaleme aldığımız 11 Ağustos 2020 tarihine kadar durum böyleydi. Gelecek günlerde bizi neler bekliyor? Önümüzü göremiyoruz. Tıp ve teknolojideki bunca gelişmeye rağmen ne aşı ne de ilaçta “bulduk”, “üretmeye başlıyoruz” sözlerini duyamıyoruz. Rusya’dan gelen haber inandırıcı olmadı.  Koronavirüs sağlıktan, tarıma, eğitime, yurt savunmasına kadar her alanı etkilemeyi sürdürüyor. Bu sebepten de doktorların, bilim insanlarının içinde bol bol yabancı terimin geçtiği açıklamalarını üniversite öğrencisi gibi dinliyor, ezberlemeye çalışıyoruz.

Dilimizi de etkileyen, enfekte eden, hayatımızı dijital hâle getirip 65 yaş üstünü ev mahkumu hâline getiren koronavirüsle ilgili bakınız 1-10 Ağustos 2020 tarihleri arasında gözlem sepetimizde hangi malzeme toplandı?

ACE2 reseptörü, aktif rasyo (bankacılıkta), aerosol (10 mikrondan küçük çaplı sıvı veya katı parçacık), anjiyotensin, androjen, atarlı video, antikor pozitiflik (hastalık geçirme) oranı (Türkiye’de hâlen %8.1 çok düşük, ideali %60)

Biyofoton

C-mask (çevirmen maske), coronavirüs genetik materyali

Çevik/agile çalışma düzeni

Deep throat (derin gırtlak), dijital teknoloji, dip dalga (koronavirüs vakalarında sonbaharda beklenen artış, yoğunluk)

Epitel hücresi

Ferritin, filyasyon algoritması, Finansal İstikrar ve Kalkınma Komitesi/FİKKO, fotokromik

Gpld 1 enzimi (beyni güçlendiren egzersiz enzimi), güvenli alan logosu

Hibrit çalışma sistemi (iş yerlerinde, kamu kuruluşlarında), hamosistein, hipokampüs (beyindeki bellek gücü alanı, koronavirüs etkiliyor), hypercasval oyunlar (koronavirüs döneminde çok ilgi görüyor)

İş yapma kolaylığı endeksi

Kalsidol, klostrofobik, kistit fibrioziz enzim hastalıkları (koronanın etkilediği), komorbid (aynı anda birçok hastalık sahibi olma durumu, koronanın etkisine çok açık)

Meltblown (maske kumaşı), mitokondri, miyokardit (kalp kası iltihabı, koronavirüsün etkisi)

Nano gümüş teknolojisi

Oksijen satürasyonu

Pandemi maske modası (çeşitli renk ve şekillerdeki maskelerle), pesketasyon beslenme, perikardit (kalp zarı iltihabı, koronavirüs etkisiyle), proaktif yaklaşım, pleksiglas cam bölmeli sıra (yeni eğitim düzeni için)

Reel kesim güven endeksi (RKGE), reseptör, riskli aktivite (bayramlaşma, bayram ziyareti, kurban kesme gibi)

Sanat parkta etkinlikleri, seroprevelans, steril hac(Kâbe’de 2020 haccı), steril şeytan taşlama taşı

Termokromik

Üst segment oteli

Vardiyalı teneffüs (yeni eğitim düzeninde)

Wellness (sağlıklı yaşam)

Yol hipnozu (karayolu yolculuğunda sürücülerde rastlanan)

Kalıplaşmış sözlere örnekler:

Kurban keselim ama kurban olmayalım.

Maske tak, bana yaklaşma.

Sanat parkta.

 

 

NAİL TAN