KOSGEB’den MKİ’lere faizsiz, teminatsız destek

KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı kapsamında faizsiz, teminatsız destek verecek.

Programdan amacın MKİ’lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanması olduğu belirtildi.

Kurumun Kastamonu Müdürlüğü’nden yapılan bilgilendirmede, imalat, bilgisayar programlama ve bilimsel Ar-Ge sektörleri ve Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki mikro ve küçük işletmelere, yenilikçi genç işletmelere yönelik faizsiz ve teminatsız geri ödemeli işletme sermayesi desteği verileceği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan “KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere (MKİ) Hızlı Destek Programı”yla verilecek destek faizsiz ve teminatsız olacak, 24 ay sonra 4’er aylık dönemler halinde 6 eşit taksitte geri alınacak.

Programın yeni dönem başvuru şartlarının KOSGEB’in web sitesinde ilan edildiği, son başvuru tarihinin 31 Mart 2022 olduğu ve Covid-19 salgınından önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ’lerin başvuru yapabileceği hatırlatılırken yapılan bilgilendirmede şöyle denildi:

“-1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin “12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü”,

– “Başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması” şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir. İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel ‘yeni’ kabul edilecektir.  Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir.

Destekten yararlanabilecek MKİ’lerin sektör listesi www.kosgeb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır.  Destekten yararlanmak isteyen işletmelerin şirketi temsile yetkili kişinin e-devlet şifresi ile web sayfamız üzerinden ücretsiz olarak olduracakları KOBİ Beyannamesini vermesi, akabinde destek programı başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. ”