Köy yangınlarına karşı BEKLENEN ADIM

Kırsala acil müdahale arazözleri

Yangın felaketi yaşanan Yurtbaşı köyünü ziyaret eden Vali Avni Çakır, ilçe merkezine uzak bölgelerde yaşanacak yangınlara anında acil müdahale edilebilmesi için bazı noktalarda arazözlerin hazır bekleyeceğini, bununla ilgili olarak il genelinde 5 nokta belirlediklerini açıkladı.

Vali Avni Çakır, Cide Yurtbaşı Köyü’nde bir kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı yangınla ilgili bölgede incelemelerde bulundu. İlçe merkezine uzak bölgelerde yaşanacak yangınlar için bazı noktalara acil müdahale arazözleri konuşlandıracaklarını söyledi.

Vali Avni Çakır, ilk olarak Doğanyurt Belyakaköyünde yaşanan ev yangınını yerinde inceledi. Ardından da bir kişinin yanarak can verdiği Cide Yurtbaşı köyündeki ev yangınının olduğu yerde incelemelerde bulundu. Yangında alevlerin içinde kalarak feci şekilde hayatını kaybeden 84 yaşındaki Kezban Alan’ın yakınları ve yangından yaralı kurtulan kızı Malike Alan ile görüşen Vali Çakır, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Vali Çakır, yangında mağdur olan ailelerin yanında olduklarını belirterek, gerekenin kısa sürede yapılacağını söyledi.

Vali Avni Çakır, “Cide ilçe merkezine uzak olan bölgelerde yaşanacak yangınlara anında acil müdahale edilebilmesi için bazı noktalarda yangın arazözleri hazır bekleyecek” dedi.

Kastamonu genelinde bu mağduriyeti yaşayan 5 nokta tespit ettiklerini söyleyen Vali Çakır, “Daha öncede Cide’de muhtarlarımız ve yöre halkının talebi sebebiyle, Cide’nin Soğuksu ve İlyasbey bölgeleri için Orman Genel Müdürü ile görüştük, yazılarımızı yazıp kararlarımızı aldık. Orman işletmenin yeni arazöz alımları var. Şu an kullandıkları arazözlerin satışını yapmayacaklar, bize tahsis edecekler. Bununla ilgili genel müdürümüzle gerekli irtibatı yaptık. İnşallah yeni araçlar geldiğinde, itfaiye merkezi şeklinde değil de yangın konusunda eğiteceğimiz uzman arkadaşlarımıza zimmetleyip, diğer ekiplerimiz gelmeden yangınlara en acil şekilde müdahale edilmesini sağlayacağız” dedi.