“KÖYDES bütçesi 2019 ile aynı oranda olacak”

  • İGM Başkanı Güray Parçal, Kastamonu’nun 2020 KÖYDES bütçesinin 2019 ile aynı oranda olacağını belirtirken, “70-80 milyon TL civarında bir para gelecek. Yollarla ilgili ekstra para almak için de Cumhurbaşkanlığımızla görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

İl Genel Meclisi’nin Ocak ayı toplantıları öncesinde AK Parti Grubu, il başkanlığında İGM Başkanı Güray Parçal’ın başkanlığında bir araya geldi.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Mustafa Çağlı’nın da yer aldığı grup toplantısında İGM Başkanı Güray Parçal, gündemle ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Özel İdaresi’nin 2019’da verimli bir yıl geçirdiğini söyleyen Güray Parçal, şöyle konuştu:

“Deprem testini geçemeyen okullarımızı yeniden yaptık. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın bu konuda büyük desteğini gördük. Yılsonu itibariyle de müteahhitlerimize hak edişlerinin ve alacaklarının yüzde 90’ı ödenmiş oldu. Enerji Bakanlığımızdan bitüm alımı ile ilgili bir çalışmamız oldu. Yeterli seviyede alamadık ama ilk aşamada 300 ton hibe bitüm onayımız çıktı. Bunu da Bakanlığımız sezon başlamadan en kısa zamanda teslim edecek. Yeni yılda biraz daha almaya çalışacağız. Yine Cumhurbaşkanlığımızdan da KÖYDES ödenekleri haricinden Özel İdaremize yüksek bir para almak için elimizden gelen çabaları milletvekillerimiz ve il başkanımız ile birlikte sürdürüyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile yapılan toplantılar neticesinde bazı hibeler almıştık. Bunların neticeleri oluşmaya başladı. 600 civarında bir hibe çöp konteynırı almıştık. Bunun yarısı teslim edildi. Kalan kısmı da 15-20 gün içerisinde gelecek. O toplantıda benim bir vidanjör talebim olmuştu. Mevcut vidanjörümüz yeterli değildi. Bu hibe vidanjörde 10 gün içerisinde İl Özel İdaresi envanterine girecek.

“KÖYDES ÖDENEĞİ 2019 İLE AYNI OLACAK”

KÖYDES ödenekleri 2019 yılı ödeneğiyle aynı seviyelerde olacak. 70-80 milyon TL civarında bir para gelecek. Yollarla ilgili ekstra para almak içinde Cumhurbaşkanlığımızda görüşmelerimiz devam ediyor. Yurdun Tepe ile ilgili Kültür Bakanlığımızdan 20 milyon TL para almıştık. Bunu 2019 yılı içerisinde Özel İdaremize aktarmışlardı. Yurdun Tepe’nin Özel İdaremizin de büyük gayretleriyle 12 Ocak’ta açılışı olacak. İhalesinde Yurdun Tepe’ye alıcı çıkmadı. Bunun akabinde Sayın Valimiz ve Genel Sekreterimizle görüşmeler neticesinde bir iktisadi-işletme kurulmasına karar verildi. İGM’den de Özel İdaremiz yetki istedi. Bu yetkiyi de verdik. 100 bin TL’de bir para aktardık. Şu anda hummalı bir çalışma var. Açılışa büyük ihtimalle İçişleri Bakanımız, Kültür Bakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımız katılacak. Özel İdaremiz ile Sayın Valimiz güzel bir program düzenlemek için çalışmaları sürdürüyorlar. Bu şekilde de Yurdun Tepe’nin reklamını yapacağız. Bu sene inşallah bir ivme kazanırız. Seneye de daha yoğun bir şekilde sezona başlarız”

“BİZİ ARADILAR, BİZDE KENDİLERİNE AÇIKLADIK”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü’nün Genişletilmiş İl Danışma Meclisi’nde MHP İl Başkanı Yüksel Aydın hakkındaki söylemlerine de değinen Güray Parçal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Toplantıda Doğan Başkanımız bazı konulara yer verdi. Bu kapsamda hastane ile ilgili yaptığı açıklamalarda MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’ın konunun önemini anlaması için, kendi eşinin de çalıştığı bir kurum hakkındaki açıklamaların kuruma zarar vereceğini ve çalışanların şevkini kıracağı yönünde açıklamaları oldu. Yüksel Bey bu duruma alınmış. Bizi aradılar, bizde kendilerine açıkladık. Eşiyle ilgili bir durum yok. Bu kurumu kötülemenin, kendi eşinin de çalıştığı kurumu eleştirmenin hoş olmadığını vurgulamak için bu açıklama yapıldı. Eşiyle ile ilgili bir problemimiz yok. Sadece en yakınındakinin bile sağlık çalışanı olduğunu vurgulamak için Doğan başkanımız bu söylemde bulundu.”